Konkurs na projekt opakowania „Better with Less”
7 Nov 2017 10:45

Zorganizowany przez Metsä Board międzynarodowy konkurs „Better with Less – Design Challenge” rzuca projektantom opakowań wyzwanie, którym jest opracowanie jeszcze bardziej przyjaznych środowisku, funkcjonalnych rozwiązań opakowaniowych dla towarów codziennego użytku. W skład międzynarodowego jury konkursu wchodzą uznani specjaliści od projektowania opakowań.

Konkurs na projekty opakowań, który startuje 6 listopada 2017 r., ma na celu znalezienie nowych rozwiązań dla niektórych z najczęściej używanych i najszybciej zwiększających popularność opakowań konsumenckich.

Codziennie na świecie zużywa się miliardy opakowań konsumenckich, a wraz ze wzrostem liczby ludności wciąż rośnie liczba opakowań. Duża ilość tworzyw sztucznych stosowanych w opakowaniach stanowi przedmiot troski na globalną skalę, ponieważ każdego roku do oceanów trafia prawie dziewięć milionów ton odpadów tworzyw sztucznych.

Opakowania będą w przyszłości dalej odgrywały ważną rolę w ochronie i promocji produktów, ale wobec wzrostu konsumpcji, jeszcze ważniejsze staje się rozwijanie rozwiązań opakowaniowych wykorzystujących odnawialne materiały niewytwarzane z paliw kopalnych oraz rozsądniejsze korzystanie z zasobów. Metsä Board wie o tym, że projektanci opakowań mają do odegrania decydującą rolę, a obciążenie dla środowiska można zmniejszyć, na przykład dzięki obniżeniu masy opakowań, korzystaniu z odnawialnych materiałów i recyklingowi.

„Projekt opakowania może mieć duży wpływ na środowisko. Musimy znajdować nowe rozwiązania, pamiętać o przyszłych pokoleniach i poszukiwać sposobów tworzenia opakowań, które są bardziej atrakcyjne dla konsumentów, ale w mniejszym stopniu obciążają środowisko. Celem konkursu jest wsparcie innowacyjnego i zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju projektowania opakowań na całym świecie” – powiedział przewodniczący i członek jury Cyril Drouet, Design & Innovation Director, Metsä Board.

Oceny prac konkursowych dokona międzynarodowe jury z udziałem znanych ekspertów w dziedzinie projektowania opakowań: Terri Goldstein – specjalistka ds. promocji marek i projektowania opakowań; Peter Désilets – strateg i specjalista w zakresie stosowania zasad zrównoważonego rozwoju do opakowań; Marianne Rosner Klimchuck – ekspert w dziedzinie projektowania opakowań i kierownik katedry metod projektowania w komunikacji w Fashion Institute of Technology; Lars G. Wallentin – projektant opakowań współpracujący ze znanymi na całym świecie markami; oraz John B. Mahaffie – futurolog, którego podstawową dziedziną specjalizacji są przyszłościowe rozwiązania opakowaniowe.

Rejestracja trwa od 6 listopada 2017 r. do 31 marca 2018 r. i można jej dokonać pod adresem: www.betterwithless.org. Projekty nowych rozwiązań mogą dotyczyć opakowań konsumenckich, na przykład do posiłków na wynos, handlu internetowego, preparatów do odnowy biologicznej, kosmetyków i suchej żywności.

Nagrodą główną w konkursie „Better with Less – Design Challenge” jest 10 tys. euro.Konkurs jest otwarty także dla studentów, a dodatkową nagrodą jest możliwość odbycia stażu przez jednego studenta/studentkę w zespole usług opakowaniowych Metsä Board w Szanghaju. Finaliści i zwycięzcy zostaną przedstawieni na wiosnę 2018 r.

Konkurs można śledzić w mediach społecznościowych pod hasztagiem #betterwithless.

Źródło: Metsä Board