Kotkamills uhonorowana w NextGen Cup Challenge
1 Mar 2019 09:20

Firma Kotkamills została ogłoszona jednym ze zwycięzców globalnej, skierowanej do innowatorów inicjatywy NextGen Cup Challenge, stworzonej przez Konsorcjum NextGen i mającej na celu przyspieszenie wprowadzania na rynek alternatywnych rozwiązań dla opakowań na produkty spożywcze. Kotkamills postrzega to wyróżnienie jako potwierdzenie celowości swych wysiłków na rzecz zrewolucjonizowania produkcji i recyklingu papierowych kubków, wyjątkowych z uwagi na zastosowanie nowej generacji tektury barierowej bez tworzyw sztucznych.

Pragnienie zmniejszenia uzależnienia od plastiku, które wyrażają społeczeństwa z całego świata, zachęciło Kotkamills do wprowadzenia własnego alternatywnego rozwiązania. Kubek Game Changer Cup to jedno z 12 nagrodzonych rozwiązań, które przesuwa granice „zrównoważonego” wzornictwa oraz innowacji materiałowych. W wyzwaniu wzięło udział 480 zespołów z całego świata.

Konsorcjum NextGen to przewidziany na lata międzysektorowy projekt o globalnym zasięgu, którego celem jest przyspieszenie procesów projektowania, komercjalizacji oraz recyklingu alternatywnych opakowań na żywność. NextGen Cup Challenge jest jego premierową inicjatywą, która zachęca innowatorów, start-upy, dostawców oraz branżowych specjalistów do udziału w globalnym wyzwaniu: stworzeniu nowej generacji recyklowalnych, kompostowalnych kubków tekturowych na wynos, nadających się do nalewania zimnych i gorących napojów. Zarówno Konsorcjum, jak i NextGen Challenge, są zarządzane przez Closed Loop Partners – partnerstwo firm takich jak Starbucks oraz McDonald's (założyciele), World Wildlife Fund (partner) oraz Coca-Cola, Yum! Brands, Nestlé i Wendy’s (partnerzy wspierający).

Firma Kotkamills wyraża satysfakcję i czuje się wyróżniona sukcesem w tym przełomowym projekcie. „Dzisiejsi konsumenci i firmy aktywnie poszukują rozwiązań, które ograniczą uzależnienie naszego globu od tworzyw sztucznych. Stworzyliśmy surowiec bez plastiku, biodegradowalny i łatwo poddający się procesom recyklingu, przeznaczony na jednorazowe kubki papierowe; jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z globalnymi markami (…)” - podkreślił Markku Hämäläinen, dyrektor generalny Kotkamills.

Przed półwieczem plastik był traktowany jako cudowny materiał, który trwale zmieni oblicze opakowań. Dzisiaj uświadamiamy sobie, że przy wszystkich swoich zaletach niesie on również zagrożenia dla naszego otoczenia oraz dobrobytu. Dlatego Kotkamills poświęciła swoją działalność tworzeniu materiałów przeznaczonych na opakowania nowej generacji i kreowaniu przyszłości, w której jesteśmy mniej uzależnieni od tworzyw sztucznych.

Ważną cechą bardziej zrównoważonych rozwiązań jest sprawienie, by były możliwie łatwe w odzysku. W samej tylko Wielkiej Brytanii 99,75% kubków jednorazowych trafia na wysypiska śmieci (to 2,5 mld kubków rocznie). W skali globalnej każdego roku produkowanych jest pół biliona kubków jednorazowych. Zdecydowana większość z nich zawiera polietylen, który utrudnia recykling i w praktyce uniemożliwia ich kompostowanie.

Aby rozwiązać ten problem, Kotkamills stworzyła innowacyjną wodną powłokę dyspersyjną, która tworzy efektywną warstwę barierową w opakowaniach dla najbardziej wymagających produktów spożywczych. Kubki jednorazowe wykonane z tektury ISLA Duo firmy Kotkamills są w 100% pozbawione tworzyw sztucznych i nadają się do recyklingu razem z innymi odpadami z papieru lub tektury, bez potrzeby prowadzenia zbiórki selektywnej lub skomplikowanych procesów sortowania. Co więcej producenci kubków z ISLA Duo mogą wykorzystać do ich formowania konwencjonalne maszyny, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych wydatków na nowe urządzenia.

„Jednorazowe produkty plastikowe będą coraz częściej zastępowane – i nie bez powodu. Ludzie oczekują i zasługują na rozwiązania, które nadają się do łatwego odzysku i których użycie sprawi im satysfakcję. Rządy, przedsiębiorstwa i konsumenci podejmują działania, które mają zmniejszyć uzależnienie świata od plastiku, w tym zmieniają myślenie o roli opakowań w naszych społeczeństwach. Możemy zmienić zasady gry uświadamiając sobie, że wyrzucenie jednorazowego kubka do śmieci nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem” - powiedział Hämäläinen.

Fiński zakład Kotkamills w Kotka może produkować rocznie do 400 tys. ton tektury. Oprócz tektur ISLA przeznaczonych dla gastronomii, papiernia oferuje również tekturę AEGLE Pro oraz AEGLE White na pudełka składane dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz cukierniczej. Nowa generacja tektur barierowych AEGLE jest również pozbawiona tworzyw sztucznych i łatwa w odzysku, zapewniając efektywną ochronę przed dostępem tłuszczów, płynów i wilgoci do wnętrza opakowań.

Na podstawie informacji Kotkamills opracował TK