Nowa generacja farb PUR firmy Siegwerk do druku wklęsłego
9 Dec 2016 09:46

Firma Siegwerk, jeden z czołowych dostawców farb drukarskich dla segmentu opakowań i etykiet, rozpoczęła sprzedaż nowej gamy farb do druku wklęsłego, opartych na systemie lepiszcza poliuretanowego i nie zawierających polichlorku winylu (PVC). W ten sposób Siegwerk wpisuje się w rynkowe trendy zmierzające do redukcji PVC, ograniczenia złożoności farb oraz skrócenia czasów narządu, podobnie jak umożliwienia szybszych przejść od jednej pracy do kolejnej.

„W ostatnim czasie właściciele marek wyrażali wzmożone zainteresowanie farbami do druku bez PVC dla wykonywania skomplikowanych struktur opakowaniowych. Nasz nowy system farbowy oparty na PUR spełnia te wymogi, a jednocześnie zapewnia inne korzyści” - wyjaśnia dr Hanns Martin Kaiser, szef działu technologicznego dla opakowań giętkich EMEA w Siegwerk. Nowa technologia farbowa – na razie dostępna tylko na europejskim rynku – jest zoptymalizowana pod kątem spełniania najwyższych wymogów jakości – takich jak wysokie siły połączeń w laminacji. Nadaje się do stosowania w trudnych warunkach, a także może być aplikowana na nowoczesne barierowe podłoża z tworzyw sztucznych.

Inną korzyścią jest to, że system farb PUR jest oparty wyłącznie na octanie etylowym, który jako rozpuszczalnik pozwala na utylizację w ustawieniach z jednym rozpuszczalnikiem, w połączeniu z systemami odzysku rozpuszczalnika. Jednakże firmy drukarskie mogą w dalszym ciągu stosować własne popularne rozpuszczalniki takie jak MEK, etanol itp. Podstawowe lepiszcza poliuretanowe są wytwarzane w firmowych fabrykach Siegwerk w Annemasse (Francja) lub Bhiwadi (Indie).

„Po dwóch latach rozwoju, nowa gama farb doskonale poradziła sobie w pierwszych złożonych testach przemysłowych. Podczas długiej fazy testowej nowe rozwiązanie zachwycało doskonałą drukowalnością, solidnym odwzorowaniem pełnych tonów oraz rewelacyjnych półtonów. Zoptymalizowana dla uzyskania najlepszych rezultatów dyspersji, technologia poliuretanowa umożliwia uzyskanie mocnych i doskonałych kolorów ” - wyjaśnia dr Hanns Martin Kaiser. W warunkach testów przemysłowych nowe farby PUR udowodniły doskonałą drukowość nawet przy wysokich prędkościach druku przekraczających 500 m/min. Jednocześnie udowodniono, że poziom retencji rozpuszczalników w farbach jest bardzo niski.

Co więcej, rozwiązanie farbowe PUR firmy Siegwerk może być również wykorzystane w zastosowaniach wymagających nie najwyższej jakości, ponieważ może być dostarczone w dwóch odmiennych wersjach – jako jako master base system w postaci gotowych farb lub jako master batch system, w którym pełne koncentraty poliuretanów są łączone z różnorodnymi dodatkami bazowymi i rozjaśniaczami w dozowniku. W wyniku tego, zapasy mogą być zredukowane, a koszty operacyjne zmniejszone.

Farby będą dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta, aby maksymalnie uprościć ich gamę oraz uniknąć niepotrzebnego nadmiaru. Sprzyja to uproszczeniu skomplikowania kuchni farbowej oraz zredukowaniu ilości przechowywanych farb, co w efekcie poprawia koszty operacyjne dla klientów.

Nowa technologia farb została opracowała przez firmę Siegwerk przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa produktu. Wszystkie składniki są zgodne z rygorystycznym rozporządzeniem szwajcarskim jak również nowym, mającym w najbliższym czasie zacząć obowiązywać rozporządzeniem niemieckim.

Na podstawie informacji Siegwerk opracował TK