Nowa linia Metsä Board do powlekania ekstruzyjnego
26 Apr 2017 07:32

Firma Metsä Board z przyjemnością informuje o uruchomieniu nowej linii do powlekania ekstruzyjnego w zakładzie w Husum, w Szwecji. Nowoczesna linia do powlekania ma zdolność produkcyjną na poziomie 100 tys. ton i jest wynikiem inwestycji o wartości 38 milionów euro. W tym samym zakładzie Metsä Board eksploatuje maszynę do produkcji linerów o wydajności 270 tys. ton oraz – od początku 2016 r. – najnowocześniejszą w Europie maszynę do produkcji tektury litej o wydajności 400 tys. ton rocznie.

Nowa linia do powlekania ekstruzyjnego, na której są już produkowane pierwsze zamówienia, będzie służyła potrzebom globalnego rynku gastronomicznego, oferując zwiększoną dostępność i konkurencyjne produkty. Powlekane polietylenem tektury Metsä Board stanowią odpowiedź na surowe wymagania rynku gastronomicznego w zakresie bezpieczeństwa i czystości produktów oraz zapewnianej przez nie ochrony. Tektury wytwarzane z odnawialnego surowca – czystych, pierwotnych mas włóknistych – są preferowaną alternatywą wobec stosowania tworzyw sztucznych do produkcji kubków, talerzy i innych opakowań dań na wynos oraz opakowań żywności mrożonej. Te tektury sprawdzą się idealnie również w przypadku innych towarów konsumpcyjnych i opakowań spożywczych. Obecnie polietylen jest najczęściej stosowaną barierą przeciwko wilgoci i wodzie w opakowaniach spożywczych i gastronomicznych.

„Przy opracowywaniu nowych rodzajów tektur powlekanych PE, połączyliśmy nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie mas włóknistych z najnowszymi osiągnięciami technologii. Zakład w Husum jest zakładem zintegrowanym, co jest w oczywisty sposób korzystne. Pozyskujemy drewno z okolic zakładu i w tym samym miejscu, zlokalizowanym korzystnie w pobliżu portu, produkujemy masy włókniste, tekturę i tekturę powlekaną ekstruzyjnie. Dzięki temu ograniczamy koszty transportu i zwiększamy wydajność naszego łańcucha dostaw i jego zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju, co jest ważne dla nas i dla naszych klientów” – powiedział CEO, Mika Joukio.

Metsä Board kontynuuje prace rozwojowe nad innymi, innowacyjnymi barierami, w tym nad stosowaniem materiałów pochodzenia biologicznego.

Źródło: Metsä Board