Nowa tektura bez tworzyw sztucznych firmy Kotkamills
29 May 2018 08:21

Rodzina tektur AEGLE firmy Kotkamills wzbogaciła się o nowy produkt. AEGLE Barrier Plus to rozwiązanie, które ma zachęcać konsumentów do częstszego używania opakowań wykonanych z materiału innego niż tworzywa sztuczne. Tektura na opakowania AEGLE Barrier Plus łatwo poddaje się recyklingowi i została stworzona z myślą o pakowaniu tłustej żywności, kanapek, pieczywa oraz mrożonek.

W tradycyjnych opakowaniach tekturowych często stosuje są warstwy barierowe wykonane z plastiku, które zapobiegają przenikaniu tłuszczu i płynów z żywności. Alternatywą jest wykorzystanie organicznych związków fluoropochodnych jako bariery przeciw tłuszczom, jednak nie są one całkiem bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Rozkład plastików trwa w naturalnych warunkach nawet kilkaset lat, a to oznacza, że są one obciążeniem dla środowiska przez bardzo długi czas

Produkty z serii AEGLE nie zawierają tworzyw sztucznych, trujących związków fluoru ani wosków. Ich warstwę barierową stanowi wodna dyspersja polimerowa, która w procesach recyklingu nie wymaga oddzielania od masy tekturowej (to sprawia, że można przetwarzać ją w tym samym strumieniu odpadów co zwykły papier i tekturę).

„Rodzina tektur AEGLE wzbogaciła się tej wiosny o nowego członka, czyli AEGLE Barrier Light. (…) Nasze tektury bez tworzyw sztucznych to odpowiedź na szereg społecznych wyzwań, takich jak ochrona cennych materiałów w gospodarce obiegowej oraz ograniczanie ilości odpadów w środowisku” - wyjaśnia Markku Hämäläinen, dyrektor generalny Kotkamills.

„Sektor spożywczy stale potrzebuje nowych opakowań. Naszym zadaniem jest tworzenie zrównoważonych rozwiązań, które oferują konsumentom proekologiczną alternatywę przy dokonywaniu drobnych codziennych wyborów. Świadomi konsumenci chętniej sięgną po ekologiczne i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie, gdy jest ono łatwo dostępne i proste w użyciu” - dodaje.

Źródło: Kotkamills