Nowe możliwości dzięki inwestycji w park maszynowy
21 Nov 2022 12:02

Firma Thimm uruchomiła w czeskiej fabryce tektury falistej wysokowydajną linię produkcyjną o wartości około trzech milionów euro. Dzięki nowej składarko-sklejarce z dodatkowym agregatem zdolność produkcyjna zakładu jest dwukrotnie wyższa niż do tej pory. Nowa maszyna jest również lepszym rozwiązaniem dla pracowników produkcji pod kątem ergonomii i wydajności pracy. Stanowi ona część dużego, wcześniej zapowiedzianego programu inwestycyjnego Grupy Thimm.

Niedługo po demontażu dotychczasowej składarko-sklejarki w zakładzie produkcyjnym w Všetaty uruchomiono nową maszynę Masterfold 230 A4 marki Bobst. Od pięciu dni to nowoczesne urządzenie w pełni automatycznie składa i skleja ekologiczne opakowania z tektury falistej. Nowa linia produkcyjna jest obecnie najszybszą maszyną w czeskim zakładzie, którego zdolność produkcyjna wzrosła do 70 milionów opakowań rocznie. Thimm planuje wykorzystywać nową składarko-sklejarkę do produkcji dużych ilości standardowych opakowań, np. przy użyciu klejenia 4-punktowego i z szerokością roboczą do 2,3 m, które można poddawać obróbce z pełną prędkością. Ponadto daje ona możliwość wykonywania złożonych opakowań wysyłkowych dla branży e-commerce i opakowań gotowych na półkę (shelf ready packaging) dla branży dóbr konsumpcyjnych. Ta inwestycja oznacza również dodatkowe moce przerobowe na dotychczasowych maszynach, które będziemy wykorzystywać w celu produkcji indywidualnych opakowań specjalnych dla naszych klientów - mówi Kornelius Thimm, CEO Grupy Thimm. Połączenie niezwykłej szybkości i wydajności oraz wysokiej jakości specjalistycznych produktów pomaga nam jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby naszych klientów. Ta inteligentna maszyna podczas pracy stale sprawdza jakość klejenia i odrzuca wadliwe opakowania bez ingerencji człowieka. Ponadto pracuje ciszej i zużywa mniej energii niż jej poprzedniczka.

Dołączone na wylocie nowej składarko-sklejarki automatyczne urządzenie pakujące Bobst Speedpack eliminuje konieczność wykonywania ciężkiej pracy fizycznej przez pracowników, zwiększając przy tym stopień automatyzacji i wydajność pracy. Ergonomicznie zaprojektowane urządzenie pakujące liczy i układa w stosy pudełka, a w ramach dalszego procesu spina je i za pomocą nowej linii transportowej automatycznie przekazuje do paletyzowania. Wszystko to zmniejsza obciążenie pracą według producenta nawet o nawet 60% i eliminuje zagrożenia dla zdrowia pracowników, wynikające z powtarzających się obciążeń. Kornelius Thimm dodaje: Oprócz opłacalności koncentrujemy się również na poprawie warunków pracy naszych fachowców. Wszyscy bardzo cieszymy się z technicznych i ergonomicznych zalet, jakie nowa maszyna zapewnia naszym pracownikom. Mamy nadzieję, że dzięki wielu udogodnieniom w pracy w przyszłości jeszcze więcej osób zdecyduje się na zatrudnienie w przyszłościowej branży opakowań. Aktualnie w Grupie Thimm w całej Europie jest jeszcze wiele wolnych stanowisk dla pracowników produkcyjnych.

Po dokonaniu ostatnich dużych inwestycji nowa maszyna jest kolejnym krokiem w ramach konsekwentnego rozbudowywania portfolio produktów na czeskim rynku: w połączeniu z nową technologią transportową, niedawno zainstalowaną tekturnicą oraz cyfrową wykrawarką laserową maszyny te tworzą wydajną linię produkcyjną, która poszerza portfolio opakowań dla przemysłu dóbr konsumpcyjnych, a tym samym jeszcze lepiej zaspokaja potrzeby regionalnego rynku. W ten sposób zakład w Všetaty – wraz z zakładem w Wörrstadt – przyczynia się do realizacji strategii rozwoju obszaru składania i sklejania Grupy Thimm. Na 2023 rok w Všetaty zaplanowano dalsze inwestycje.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Thimm

error: Kopiowanie zabronione!