Nowe życie zużytych opakowań z PET
13 May 2021 15:28

PlastiCircle, pionierski ogólnoeuropejski projekt badawczy, pozwolił opracować listę nowych zastosowań dla polimerów pochodzących z recyklingu odpadów opakowaniowych z PET (nie będących butelkami).

Finansowany przez UE w ramach programu „Horyzont 2020” projekt o wartości 8,6 mln euro pracował przez ostatnie cztery lata nad optymalizacją zbiórki, transportu, sortowania i recyklingu plastikowych opakowań gromadzonych w gospodarstwach domowych, aby przekształcić odpady w nowe produkty. Projekt zostanie zamknięty w maju 2021 roku.

Jeden z członków inicjatywy, firma Axion specjalizująca się w odzysku surowców, współpracuje z pięcioma producentami nad sposobami wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu opakowań plastikowych do celów nieopakowaniowych, m.in. w budownictwie i motoryzacji. Richard McKinlay, szef działu konsultingu w firmie Axion twierdzi, że chociaż popyt na recykling opakowań w obiegu zamkniętym stale rośnie, nadal nie wyczerpano możliwości wykorzystania większej ilości surowców z recyklingu w zastosowaniach nieopakowaniowych.

Politereftalan etylenu (PET) – choć wykorzystywany głównie w opakowalnictwie – znajduje zastosowanie także w przemyśle budowlanym. Butelki z PET są często zbierane i ponownie przetwarzane w opakowania do żywności, co według Axion jest najbardziej korzystnym wyjściem. Jednak zdaniem firmy PET nie pochodzące z butelek, np. wykorzystywane w termoformowanych tackach, są odzyskiwane na znacznie mniejszą skalę i często trafiają do spalarni.

Większa ilość tacek z PET trafia do strumieni odpadów zwłaszcza w tych krajach, w których obowiązuje system kaucyjny na butelki. Według Axion tacka z PET jest wykonywana z bardziej kruchego kopolimeru i w efekcie nie może być przetworzona na butelki, stanowi też techniczne wyzwanie przy produkcji nowych tacek. Problem sprawia też barwiony PET, bowiem rynek jest zainteresowany przede wszystkim przezroczystym tworzywem.

W celu zwiększenia popytu i zwiększenia opłacalności recyklingu materiału PET pochodzącego z tacek korzystne byłoby znalezienie nowych rynków końcowych – mówi McKinlay.

Jednym z przykładów produktu nie będącego opakowaniem, do którego produkcji wykorzystuje się PET pochodzący z recyklingu, jest piankowa płyta PET produkowana przez firmę Armacell. Pracując w ramach projektu PlastiCircle belgijski producent przezwyciężył wyzwania techniczne, aby rozwinąć wykorzystanie alternatywnych źródeł rPET, takich jak tacki PET, i zapewnić temu materiałowi nowe życie, jednocześnie zyskując nowe źródło surowca.

Od 2010 roku Armacell pracuje nad produkcją płyt z pianki PET wykonanej w 100% z płatków PET odzyskanych z butelek, przeznaczonej do różnych technicznych zastosowań takich jak energetyka wiatrowa, budownictwo, transport kolejowy i drogowy, motoryzacja, a także branża ogólnoprzemysłowa.

Z punktu widzenia Armacell największymi wyzwaniami związanymi z recyklingiem materiałów z tacek PET jest ich niska ciągliwość (IV), częste stosowanie wielowarstwowych arkuszy w tackach oraz obecność zanieczyszczeń powstających w trakcie zbiórki w gospodarstwach domowych. Zdaniem firmy dla uzyskania prawidłowych własności mechanicznych płyt z pianki PET konieczne jest ograniczenie zróżnicowania surowca oraz dopracowanie lepkości i ciśnienia topnienia materiału w wytłaczarce.

Dzięki połączeniu dopasowanych parametrów przetwarzania, jak również nowej formule modyfikatora topnienia, możliwe jest produkowanie płyt piankowych z tacek z PET, które mają porównywalną jakość do płyt piankowych produkowanych z butelek - komentuje Lisa Scholle, naukowiec ds. innowacji w zakresie pianek z PET w firmie Armacell.

I dodaje: Możliwość wykorzystania PET z tacek do produkcji płyt piankowych otwiera nowe źródło surowca. Ponadto jego cena w dłuższej perspektywie będzie prawdopodobnie niższa niż cena PET z butelek poużytkowych.

McKinlay uważa, że prezentacja metod wykorzystania przetworzonego PET z tacek do celów innych niż opakowaniowe może pomóc w rozwoju europejskiej infrastruktury. Idąc dalej, dodatkowe bodźce finansowe zachęcające do zwiększenia recyklingu w zastosowaniach nieopakowaniowych pomogłyby sektorowi pokonać pewne bariery ekonomiczne. Projekt ten stanowi kolejny znaczący krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych, ponieważ pokazuje możliwości wykorzystania surowców z recyklingu w wymagających zastosowaniach, czego wcześniej nie robiono na taką skalę.

Opracowano na podstawie informacji Packaging Europe