Obiecujące wyniki testów technologii NEXTLOOPP
21 Oct 2021 15:04

NEXTLOOPP, inicjatywa firm i organizacji branżowych związana z recyklingiem polipropylenu i kierowana przed spółkę Nextek Limited (więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ), poinformowała o wynikach testów sortowania odpadów po plastikowych opakowaniach spożywczych; dzięki wykorzystaniu autorskiej technologii znaczników udało się osiągnąć 99,9% dokładność sortowania przy pełnej prędkości produkcyjnej.

Test, który został przeprowadzony w należącym do firmy TOMRA niemieckim centrum badawczym we wrześniu 2021 r., to element programu NEXTLOOPP, którego celem jest opracowanie nowych metod recyklingu polipropylenu dopuszczonego do kontaktu z żywnością. W teście wykorzystano łatwy do wdrożenia („plug-and-play”) system znakowania PolyPrism zainstalowany na maszynach sortujących TOMRA, dzięki czemu możliwe było jego sprawdzenie w praktyce.

Technologia PolyPrism służy do odróżnienia opakowań na żywność od opakowań na produkty nieżywnościowe, dzięki czemu możliwe jest wypełnienie standardów nakładanych przez organy kontroli żywności w Wielkiej Brytanii i UE. Osiąga to za pomocą niewidocznego znacznika umieszczonego na etykiecie opakowania, który – jak udowodniły test – jest identyfikowany przez detektory optyczne i sortowany z dużą prędkością za pomocą strumieni powietrza.

Jak twierdzą twórcy NEXTLOOPP, technologia jest w stanie wychwycić różnice między opakowaniami plastikowymi – np. między butelką na mleko i butelką na wybielacz – przy maksymalnej prędkości produkcyjnej przekraczającej 2 tony/godz.

Ralph Uepping, dyrektor techniczny w TOMRA, komentuje: Podczas prób przeprowadzonych w naszym Centrum Testowym uzyskaliśmy bardzo obiecujące wyniki na wszystkich polipropylenowych próbkach 3D i w trakcie wszystkich testów z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii NIR/VIS. W każdym z nich przekroczyliśmy wymagane 95% dokładności sortowania pod kątem przydatności do kontaktu z żywnością.

Przy pierwszym przejściu zyskano 99,3% dokładność, a w trakcie drugiego: 99,9%.

Jak dodaje Uepping: Kolejnym kamieniem milowym będzie próba terenowa, a także dowiedzenie, że zapewnia ona zgodność z przepisami nt. kontaktu z żywnością pod względem chemicznym.

NEXTLOOPP dodaje, że kolejnym krokiem w realizacji celu, jakim jest stworzenie niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych, jest opatentowany proces odkażania PPristine, który powinien umożliwić ponowne wprowadzenie posortowanych i poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych do strumieni opakowań na żywność.
Według NEXTLOOPP, recykling 63 tys. ton PP rocznie pozwoliłby zaoszczędzić około 105.600 ton CO2 emitowanego każdego roku w Wielkiej Brytanii.

Opracowano na podstawie informacji