Pierwsze testy naukowe potwierdzają właściwości recyklingowe HDPE
25 Jan 2018 14:27

Firma ESE World przeprowadziła pierwszy eksperyment praktyczny w celu wykazania, że materiał HDPE można poddać recyklingowi co najmniej 10 razy i dalej przetwarzać w kontrolowanych warunkach.

Firma od ponad 30 lat jest liderem w wykorzystaniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do produkcji pojemników na odpady i materiały do recyklingu. Zaawansowane procedury i procesy stosowane przez ESE przy czyszczeniu, wprowadzaniu dodatków i przetwarzaniu materiału pozwalają jej wytwarzać z tworzyw pochodzących z recyklingu produkty takiej samej jakości jak w przypadku produkcji z nowych tworzyw.

Do tej pory jednak jedno pytanie pozostawało bez odpowiedzi, a mianowicie – ile razy materiał HDPE może być przetwarzany, mielony i ponownie przetwarzany w procedurach formowania wtryskowego bez gruntownej zmiany struktury i właściwości materiału.

W związku z tym firma ESE stworzyła w swoim zakładzie produkcyjnym model kontrolowanego eksperymentu, który pozwolił na ponowne wykorzystanie nowego HDPE 10 razy. Po każdym etapie materiał był analizowany we współpracy z zewnętrznymi instytucjami badawczymi za pomocą najnowocześniejszych metod. Projektem kierowała dr Jeanett Köhn, będąca naukowcem i specjalistką ESE w dziedzinie tworzyw sztucznych.

Test wykazał po raz pierwszy, że proces formowania wtryskowego i rozdrabniania plastiku nie zmienia w zasadzie właściwości materiału przez cały okres wielokrotnego wykorzystania. Okres eksploatacji pojemników wynosi około 10 do 20 lat i dlatego wynik ten oznacza, że dostępność materiału do zrównoważonej produkcji z tego samego plastiku po przejściu procesu recyklingu jest zagwarantowana przez co najmniej 100 do 200 lat.

Udo Fröhlingsdorf, dyrektor ds. rozwoju produktu i marketingu w ESE, jest bardzo zadowolony z wyników testu. „Dziesiątki lat prac rozwojowych w warunkach produkcyjnych pozwoliły nam przetwarzać i obrabiać materiał pochodzący z recyklingu i robić to w taki sposób, że jakość produktów dorównuje nowym materiałom. W oparciu o wyniki tej serii eksperymentów możemy teraz zaangażować się w bardziej ukierunkowane badania i tworzyć dalsze zorientowane na przyszłość metody”.

Źródło: RPC