Różne wielkości produktów i partii, szybko taktowane procesy produkcji – nowoczesna intralogistyka musi spełniać różnorodne wymagania. Na targach LogiMAT w Stuttgarcie firma MOSCA zaprezentowała maszyny wiążące: od najprostszych po całkowicie automatyczne systemy, które spełniają te wymogi. MOSCA to także kompleksowy dostawca taśm i usług serwisowych, wspierający rozwój rozwiązań (typu RFID i otwarte interfejsy danych) dla przemysłu 4.0 w sektorze produkcji wiązarek i nowych technologii.
Trudno jest sobie wyobrazić intralogistykę bez wiązania. Dlatego przedstawiamy na LogiMAT całe spektrum rozwiązań dostosowanych do najróżniejszych wymagań – wyjaśniał Timo Mosca, prezes firmy MOSCA. – Naszą ofertę wyróżniają całościowe systemy. Oferujemy nie tylko niezawodne maszyny wiążące, lecz także odpowiednie taśmy, rozbudowaną obsługę klienta i własne systemy transportu. W połączeniu z naszymi otwartymi interfejsami istnieje możliwość zintegrowania wiązarki z liniami produkcyjnymi i zastosowania jej jako serca aplikacji tzw. przemysłu 4.0.
Motto targów LogiMAT 2018: „Intralogistyka z pierwszej ręki. Cyfryzacja – sieci – innowacyjność” znalazło odzwierciedlenie nie tylko na stoisku targowym MOSCA. Na Forum Innowacje C Johannes Wieder, sales manager logistics w MOSCA, także pokazał, co firma oferuje w ramach koncepcji przemysł 4.0. Tematem prezentacji Wiedera była komunikacja między maszynami i wzajemne sterowanie komponentów, co pozwala klientom przemysłowym na produkcję zindywidualizowanych produktów lub umożliwia wdrażanie nowych rozwiązań logistycznych.
Do kategorii rozwiązań przemysłu 4.0 należy system opracowany przez MOSCA we współpracy z PSI Automotive & Industry i firmą Winckel, za pośrednictwem którego można zamawiać nowe taśmy zupełnie automatycznie. W tym celu bramki RFID i sama maszyna wiążąca odczytują przymocowany do szpuli taśmy tag RFID i przekazują zawarte w nim informacje do systemu ERP klienta. Ten z kolei wykrywa, gdy stan magazynowy taśm spada do określonego wcześniej poziomu i automatycznie dokonuje zamówienia.
Elastyczne wiązanie – do wielu rodzajów produktów o różnych wielkościach
Na targach LogiMAT firma MOSCA zaprezentowała pełne spektrum maszyn wiążących. Całkowicie automatyczne modele EVOLUTION SoniXs MS-6 z systemem transportu i EVOLUTION SoniXs MS-6-H doskonale nadają się do wydajnego i wymagającego wiązania. Obie maszyny zostały opracowane specjalnie z myślą o ciężkich i nieporęcznych produktach typu AGD i meble. Umieszczony z boku agregat EVOLUTION SoniXs MS-6 umożliwia wiązanie produktów o dużej wadze. EVOLUTION SoniXs MS-6-H, dzięki ruchomej ramie poziomej, zapewnia ponadto zabezpieczenie produktów o różnej wysokości, na przykład lodówek.
Te wysokowydajne maszyny MOSCA można zintegrować z linią z zastosowaniem własnych lub obcych systemów transportu. Otwarte interfejsy umożliwiają użytkownikowi wiązarek komunikację M2M oraz pracę bez obecności operatora.
Obie maszyny są wyposażone w odporne na zużycie komponenty elektromechaniczne oraz opatentowany agregat ultradźwiękowy SoniXs. Po raz pierwszy jest on dostępny w ustawieniu bocznym oraz w horyzontalnej maszynie wiążącej. Gwarantuje to dużą wydajność także przy dużej prędkości taktowania. Opcjonalne, zdalne serwisowanie MOSCA zwiększa niezawodność przebiegu produkcji u klienta. Umożliwia technikom serwisu zdalne połączenie z maszyną i przeprowadzenie bezpośredniej analizy.
Kolejnym rozwiązaniem prezentowanym na targach była – ciesząca się dużą popularnością na całym świecie – automatyczna wiązarka RO-M FUSION. Wysoka wydajność, łatwość obsługi, opcja bardzo delikatnego wiązania, niezawodność oraz atrakcyjna cena to jej najistotniejsze atuty. Sprawiają one, że RO-M FUSION jest niezwykle ceniona wszędzie tam, gdzie jest potrzebne proste i solidne rozwiązanie i nie jest konieczne integrowanie urządzenia w linii produkcyjnej.
Na stoisku zaprezentowano także EVOLUTION SoniXs MP-6 T. Jest to uniwersalna maszyna przeznaczona do zastosowania w wielu branżach. Model stołowy jest idealny do wiązania mniejszych paczek lub stosów. Często jest stosowany na przykład w hurtowniach lub w handlu wysyłkowym. Dzięki obracanemu panelowi obsługi i dużej wydajności (do 58 wiązań na minutę) maszyna może być obsługiwana przy dużym obciążeniu.
Kompletny pakiet – taśmy i serwis
Uzupełnienie asortymentu maszyn i systemów do wiązania stanowią samodzielnie produkowana taśma oraz bogata oferta serwisowa firmy. Na całkowicie automatycznej linii, w miejscowości Muckental w Niemczech, MOSCA wytwarza taśmy PP, PET i z biodegradowalnego tworzywa sztucznego PLA. Klienci mogą elastycznie dopasowywać wielkości zamówień do własnych potrzeb – od jednego kartonu aż po kompletny ładunek kontenerowy.
Opracowano na podstawie materiałów firmy MOSCA