Hasłem przewodnim tegorocznych targów FachPack w Norymberdze (24-26 września 2019) będzie „Opakowania przyjazne środowisku”. Nic dziwnego, że w ofercie prezentowanej przez czołowe firmy tej branży kluczowe miejsce zajmować będą kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Beumer. Jako producent kompletnych rozwiązań Beumer Group zaprezentuje skrojone na miarę urządzenia do transportu towarów konsumpcyjnych, materiałów budowlanych lub produktów chemicznych. Producent kompletnych urządzeń dostarcza wszystko „pod klucz”: klient kontaktuje się tylko z jednym partnerem biznesowym bez pośredników. Eksperci optymalnie projektują wydajność poszczególnych maszyn i komponentów oraz nadrzędnego układu sterowania. Klient otrzymuje kompletną linię pakującą o optymalnej przepustowości.
Materiały sypkie jak cement lub materiały budowlane i inne sproszkowane towary przemysłowe linia Beumer fillpac R pakuje sprawnie w worki. Mogą to być materiały o różnorodnej strukturze – od drobnoziarnistej do gruboziarnistej. Możliwe są worki różnego typu i formatu jak płaskie worki wentylowe i worki wentylowe z dnem. Beumer Group oferuje dla obrotowej maszyny napełniającej, pracującej na zasadzie turbiny, również nakładarkę worków Beumer bag placer i magazyn wiązek worków.
W przemyśle chemicznym i petrochemicznym znajduje zastosowanie wysokowydajna linia do formowania, napełniania i zgrzewania Beumer fillpac FFS. Formuje ona worki z konfekcjonowanego rękawa foliowego PE, napełnia je produktem klienta, a następnie zgrzewa worki. Beumer oferuje tę linię zarówno w wersji o wydajności do 2600 worków na godzinę, jak i o niższej przepustowości do 1800 lub 2500 worków na godzinę. Zależnie od wymagań klienta możliwy jest wybór odpowiedniej klasy wydajności z tej rodziny produktów.
Sercem linii pakujących jest wysokowydajny foliomat Beumer stretch hood. Na przykład w centrach logistycznych przechowujących różne produkty pokrywa on chaotycznie spaletyzowane jednostki towarowe wysoce rozciągliwym kapturem elastycznym, a także napełnione i spaletyzowane worki, kartony ze środkami piorącymi, wiaderka z farbami lub beczki, które są ustawione na paletach. Skutecznie chroni to towar przy przeładunku i składowaniu na zewnątrz przed wpływami atmosferycznymi jak słońce, brud i wilgoć.
Herma. Firma zaprezentuje nowy PA8 4C Print & Apply System, przełomowe rozwiązanie, które zaspokaja popyt klientów na personalizację, zwiększenie wydajności produkcji oraz optymalną jakość odwzorowania barw. System, jako jeden z pierwszych tego typu, pozwala na druk pełnokolorowy od krawędzi do krawędzi na białych etykietach oraz idealne pozycjonowanie każdej w pełni zindywidualizowanej etykiety na odpowiednim opakowaniu. Do zarządzania produkcją etykiet zastosowano technologię Memjet VersaPass.
Etykiety przeznaczone dla technologii Memjet dostępne są w wersji papierowej lub z folii polipropylenowej, błyszczące lub matowe. Wbudowany system zarządzania kolorem (CMYK) firmy Memjet gwarantuje, że wstępnie ustawione odwzorowanie barw dla logotypów i kolorów spotowych uzyskuje się z precyzją niezależną od rodzaju materiału.
System jest obecnie dostępny dla opakowań o wymiarach (długość/szerokość/wysokość) od 90x50x15 mm do 150x150x30 mm i etykiet w zakresie od 45x85 mm do 175x150 mm (szerokość/długość). W połączeniu z dostępnymi rodzajami etykietowania zapewnia to użytkownikom maksymalną wolność projektowania – dodaje Martin Kühl, szef działu urządzeń do etykietowania Herma. – System pozwala im na bieżącą realizację zleceń, bez potrzeby przechowywania wielu wstępnie zadrukowanych pudełek składanych.
Metsä Board. Firma przedstawi rozszerzoną ofertę tektur litych, która trafiła na rynek w kwietniu tego roku. Oferta nowych i ulepszonych tektur litych obejmuje 5 tektur premium o starannie przemyślanych parametrach. Przykładowo, obniżenie ich gramatury było możliwe między innymi dzięki zastosowaniu ulepszonej masy celulozowej o wysokiej wydajności.
Zaprezentowane zostaną również tektury z ekobarierą, opracowane przez Metsä Board specjalnie do produkcji opakowań żywności i zastosowań gastronomicznych.
Dążąc do rozwoju usług zorientowanych na potrzeby klientów Metsä Board będzie promować swoją nową usługę, która zwiększa dostępność białych kraftlinerów i pomaga producentom tektury falistej szybciej reagować na potrzeby rynku oraz zwiększać konkurencyjność. Nowa usługa Common Stock zapewnia w Europie kontynentalnej łatwy dostęp do gotowych, standardowych zwojów białego kraftlinera.
Podczas prezentacji PackageLab na stoisku Metsä Board zostaną również przedstawione innowacyjne projekty oraz możliwe zastosowania tektur lekkich. Specjaliści Metsä Board ds. projektowania będą gotowi do omawiania z gośćmi najnowszych rozwiązań w dziedzinie projektowania opakowań.
Mimaki. Producent maszyn do druku cyfrowego będzie reprezentowany na targach FachPack przez swoją niemiecką spółkę-córkę, Mimaki Deutschland GmbH. Zgodnie z „zielonym” charakterem tegorocznej wystawy firma zamierza skoncentrować się na swych zrównoważonych rozwiązaniach, pokazując technologie i szeroką gamę sposobów „zrównoważonego” wykorzystania produktów Mimaki przez klientów.
Na stoisku maszynom i oprogramowaniu będą towarzyszyć praktyczne próbki ich zastosowań, m.in. przykłady druków warstwowych z wykorzystaniem białych i przezroczystych atramentów, efektów uzyskanych z użyciem srebrnych atramentów oraz druku teksturowanego 2,5D. Firma pokaże również, w jaki sposób zoptymalizowany workflow produkcyjny – począwszy od oprogramowania do projektowania aż po druk cyfrowy i wykańczanie po druku – może wspierać zrównoważony charakter produkcji opakowań.
Na stoisku zostanie pokazany model JFX200-2513 EX, czyli wielkoformatowa, płaska drukarka atramentowa UV, której premiera miała miejsce na majowych targach FESPA Global Print Expo 2019. JFX200-2513 EX, wyposażony w nowy tryb drukowania i dodatkową głowicę drukującą, wyposażono w funkcję 2,5D Texture Maker firmy Mimaki, która umożliwia druk wypukły za dotknięciem jednego przycisku. Po raz pierwszy umożliwia to dostawcom usług druku oferowanie wielkoformatowego druku cyfrowego z zachęcającymi do dotknięcia, wymiarowymi efektami teksturowania bez długotrwałego przygotowywania pliku.
Innym urządzeniem na stoisku Mimaki będzie Mimaki UJF-7151plus, czyli kompaktowa maszyna do zadań specjalnych w technologii LED UV, drukująca z najwyższą jakością na szerokiej gamie podłoży i pozwalająca na realizację niskonakładowych zamówień od producentów opakowań przy ograniczonej ilości odpadów. Model wykorzystuje lampy UV LED o wydłużonej trwałości i ograniczonej konsumpcji energii w porównaniu z konwencjonalnymi lampami UV. Prezentowana na targach maszyna, korzystając z utwardzanego światłem UV atramentu metalicznego Mimaki MUH-100-Si, będzie drukowała eleganckie i wyrafinowane zlecenia na podłożach szklanych, akrylowych i aluminiowych oraz na skórze syntetycznej i tekturze.
Trzecią maszyną będzie wszechstronna i kompaktowa wycinarka CFL-605 RT o powierzchni cięcia 610x510 mm. Urządzenie do produkcji wzorników, prototypów i niskonakładowej produkcji opakowań, a także wkładów kartonowych i piankowych do opakowań, zostało wyposażone w szeroką gamę narzędzi do cięcia i bigowania opakowań.
Mondi. Grupa Mondi pokaże „szyte na miarę” rozwiązania tworzone wspólnie z klientami, zgodne z filozofią zrównoważonego rozwoju. Firma wspomaga swych partnerów w osiąganiu celów, które można podsumować w trzech słowach: zastępuj, ograniczaj i odzyskuj.
Pierwszy z nich polega na zastępowaniu mniej ekologicznych produktów i materiałów zrównoważonymi rozwiązaniami takimi jak PerFORMing, nowa tacka wykonana z brązowego papieru Mondi Advantage Formable i wyposażona w warstwę barierową zastępującą plastik; papierowa torba MailerBag używana do dostarczania przesyłek z papieru workowego; czy wytrzymały papier Advantage Smooth White Strong o doskonałej drukowności, przeznaczony do obróbki na maszynach typu FFS i rekomendowany do produkcji jednostkowych papierowych opakowań na makarony.
Redukcja oznacza ograniczanie zużycia surowców oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez skuteczne zarządzanie i odpowiedni dobór materiałów (w tym tworzywa i celulozy z odzysku). Ograniczanie masy (lightweighting) ogranicza koszty transportu i emisję CO2. Przykładem może być easy-pak, wielkoformatowe pudło z automatycznym dnem, które ogranicza ilość zużytego materiału oraz optymalizuje wykorzystanie przestrzeni w porównaniu ze standardowymi pudłami; lub koperta do handlu internetowego SizeMeMailer, która dzięki łatwemu dopasowaniu do wymiarów produktu ogranicza ilość niewykorzystanej w transporcie przestrzeni.
Recykling w rozumieniu Mondi to przykładowo tworzenie papierów hybrydowych i plastikowych opakowań monomateriałowych przygotowanych specjalnie z myślą o odzysku. StripPouch to w pełni recyklowalna, monomateriałowa torebka stojąca zgodna z zasadą „od kołyski do kołyski”, a SplashBag to papierowy worek odporny na wilgoć, wykonany z papieru workowego Mondi Advantage Protect; chroni on zawartość przed deszczem przez maksymalnie 6 godzin, a przed wilgocią do 5 dni i jednocześnie nadaje się do ponownego odzysku w procesach recyklingu.
Goście stoiska Mondi będą mogli poznać wszystkie szczegóły współpracy firmy z klientami i zobaczyć najnowsze rozwiązania dla rynku FMCG, e-commerce, sektora motoryzacyjnego oraz zastosowań przemysłowych.
MULTIVAC. MULTIVAC pokaże szereg innowacji przeznaczonych dla różnych branż, wśród nich pakującą maszynę termoformującą RX 4.0 oraz traysealer TX 710 z serii urządzeń nowej generacji
X-line. Nie zabraknie również rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju, które zaspokajają obecne oczekiwania dotyczące odzysku materiałów i ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych w procesach produkcji opakowań. Obecność MULTIVAC na targach uzupełni prezentacja nowoczesnych rozwiązań do etykietowania i znakowania, w tym nowych etykieciarek cross-web i nowych drukarek do druku bezpośrednio na opakowaniu, a także rozwiązań do wydajnej aplikacji etykiet rękawowych.
MULTIVAC rozszerzył swoją linię X-line o automatyczną maszynę do zamykania tacek TX 710, która wyróżnia się solidną budową oraz inteligentnym systemem kontroli, zapewniającymi maksymalną wszechstronność, optymalną wydajność i niezawodność. Na stoisku w Norymberdze TX 710 będzie centralnym punktem w pełni zautomatyzowanej linii pakującej, która będzie również zawierać etykieciarkę L 310 do owijek (etykiet wrap-around).
Sercem drugiej z pokazywanych linii będzie maszyna RX 4.0, w której zastosowano gamę nowoczesnych technologii. Dzięki swemu wszechstronnemu systemowi czujników oraz kompletnej cyfryzacji zapewnia – jak przekonuje producent – zupełnie nowy poziom niezawodności, jakości i wydajności. Na targach FachPack RX 4.0 zostanie zestawiona z nową generacją etykieciarki typu cross-web, która podnosi dokładność etykietowania i zwiększa jego produktywność.
Kolejnym tematem poruszanym na stoisku MULTIVAC będą zrównoważone opakowania. Goście będą mogli obejrzeć wiele opakowań tworzonych z założeniem ograniczenia zużycia surowców w procesach produkcyjnych, jak również takich, które spełniają obecne wymogi w zakresie odzysku. Jednym z przykładów będą opakowania z gamy MULTIVAC PaperBoard, wykonane z różnorodnych materiałów celulozowych i wykorzystywane do produkcji opakowań MAP oraz skin na termoformierkach i traysealerach. Te innowacyjne opakowania będą produkowane na stoisku z użyciem kompaktowej termoformującej maszyny opakowaniowej R 105 MF. Na stoisku targowym MULTIVAC znajdzie się również miejsce dla innej maszyny „dla początkujących”, czyli w pełni zautomatyzowanego traysealera T 300 L.
Sappi. Oprócz papierów wyposażonych w funkcje barierowe na stoisku Sappi znajdzie się także termozgrzewalny papier Sappi Seal: w pełni recyklowalny i w założeniu stworzony w celu zastąpienia obecnych opakowań powlekanych polietylenem. Wystawca spodziewa się też dużego zainteresowania swoim nowym rozwiązaniem, czyli tekturą Atelier, która zapewnia producentom opakowań doskonałą reprodukcję kolorów oraz delikatną, jedwabistą strukturę.
Sappi Seal został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu plastikowych laminatów do laminowania na gorąco przez materiał z surowców odnawialnych. Sappi Seal jest powlekany jednostronnie i wykończony warstwą lakieru dyspersyjnego na stronie spodniej, dzięki czemu gwarantuje dobre efekty w trakcie zgrzewania na gorąco i może zastąpić papiery z powłoką PE. W porównaniu z dostępnymi na rynku rozwiązaniami, do produkcji Sappi Seal zużywane jest nawet 75% mniej surowców kopalnych, a emisja CO2 jest niższa o 48% (źródło: Ecochain). Inną zaletą jest efektywna barierowość względem pary wodnej. Sappi Seal jest odpowiedni do produkcji opakowań jednostkowych i zbiorczych. Na stoisku znajdą się praktyczne przykłady wykorzystania papieru Sappi Seal w produkcji saszetek na cukier czy herbatę.
Firma zaprezentuje również szeroką gamę swoich papierów z serii Guard. W zależności od typu, innowacyjne papiery zapewniają ochronę przed tłuszczami, tlenem, parą wodną, olejami mineralnymi oraz zapachami. Sappi wykorzysta przykłady „z życia wzięte”, by pokazać gościom stoiska różnorodne sposoby wykorzystania tych papierów barierowych (z których większość nadaje się do zgrzewania).
Atelier, nową tekturę typu CG1, opracowaną pod hasłem „Brilliance meets function” („Spotkanie doskonałości i funkcjonalności”), cechuje niezrównane połączenie cech wizualnych i fizycznych. Atelier łączy dużą specyficzną objętość z wysoką sztywnością, jak również doskonałą jakość powierzchni z unikalną 100-procentową białością. Nowa tektura do produkcji opakowań składanych GC1 oferowana jest w gramaturach od 240 do 350 g/m2.
Dzięki Atelier Sappi oferuje swoim klientom produkt do opakowań składanych, który otwiera nowe możliwości w projektowaniu opakowań. Wyróżnia się maksymalną bielą i czystością, a także wy-
sokim połyskiem nadruku, połączonym z jedwabiście matowym wyglądem. Atelier pozwala na stosowanie rozmaitych wykończeń: laminowania, aplikacji folii na zimno, lakierowania UV czy flokowania. Tektura może być zadrukowywana techniką offsetową, fleksograficzną lub sitodrukową.
Z uwagi na doskonałe właściwości tłoczenia, Atelier dodatkowo zwiększa możliwości projektanta w zakresie tworzenia wyrafinowanych wrażeń optycznych i dotykowych. Istotna jest również jakość strony odwrotnej tektury, która także może być efektywnie zadrukowana i wykończona. Mocne strony Atelier są szczególnie widoczne w obszarze tzw. opakowań premium na perfumy, kosmetyki, wysokiej jakości słodycze czy wszelkiego rodzaju akcesoria. Jej wszechstronność sprawia, że doskonale nadaje się również do stosowania w wymagających aplikacjach graficznych.
Na stoisku Sappi pokazane zostaną także szeroka gama przykładowych opakowań stworzonych z użyciem tektury litej białej Algro Design, jak również papiery Fusion Topliner.
Zünd. W tym roku na stoisku Zünd wszystko obracać się będzie wokół tematu wydajnego, zautomatyzowanego cięcia szerokiej gamy materiałów opakowaniowych – od tektury falistej i litej po pianki zabezpieczające.
Wśród maszyn wystawionych na stoisku znajdzie się opracowany niedawno system ładunku/załadunku materiałów BHS150, przeznaczony do pracy w środowiskach produkcyjnych. Przy maksymalnej wysokości stosu 1,5 m rozwiązanie to zapewnia znacznie dłuższą operację bez potrzeby ingerencji operatora, co przekłada się na wysokowydajną, ekonomiczną produkcję wysokich nakładów zleceń.
Firma pokaże również stół tnący G3, skonfigurowany do obróbki tektury falistej i pianki opakowaniowej w układzie tandemowym. Przy takiej konfiguracji ładowanie i rozładunek materiału odbywają się w czasie pracy maszyny, bez zakłócania procesu produkcyjnego. System tnący został wyposażony w automatyczny system wymiany narzędzi ARC, który jest w stanie przeprowadzić wymianę maksymalnie 8 akcesoriów. Ta opcja pozwala operatorowi na pełną kontrolę nad narzędziami w każdej chwili, skraca czas potrzebny do wymiany, a tym samym pozwala na jeszcze wydajniejsze wykorzystanie systemu cięcia i routingu.
Aleksander Lazic, kierownik segmentu opakowaniowego, tłumaczy: Producenci opakowań muszą produkować pod nieustanną presją czasu i kosztów. Nasze modułowe rozwiązania do cięcia i obsługi materiałów zaspokajają ich indywidualne potrzeby w zakresie automatyzacji i sprawiają, że cyfrowe wykańczanie jest jeszcze wydajniejsze i bardziej opłacalne. Przykładem na poparcie tej tezy może być technologia robotyczna stworzona w kooperacji z zewnętrznym dostawcą, w której Zünd wykorzystuje ramię robota dostarczone przez firmę Universal Robots w realizacji zleceń wysokonakładowych; robot odbiera wykończone elementy z systemu tnącego Zünd S3 i umieszcza je we wcześniej ustalonych miejscach.
Inteligentne planowanie produkcji, kontrola i monitorowanie mają kluczowe znaczenie dla wydajnej realizacji zleceń. Interfejs użytkownika i oprogramowanie do zarządzania procesami produkcyjnymi Zünd Cut Center ZCC składają się na wszechstronne wirtualne centrum kontroli użytkownika w cyfrowym wykańczaniu „od końca do końca”. Z nowymi rozwiązaniami takimi jak szybsze metody rejestracji oraz z inteligentnie rozplanowanym pulpitem, który nieustannie wyświetla dane na temat wydajności pracującego systemu tnącego, najnowsza wersja ZCC (Version 3) stała się obecnie jeszcze bardziej wszechstronna i przyjazna dla użytkowników.
Na podstawie informacji wystawców opracował TK