KBA Rapida w drukarni Vilpol
14 Jun 2018 13:35

W promieniach gorącego wiosennego słońca i przy muzyce na żywo grupa blisko 200 klientów i przyjaciół drukarni Vilpol doskonale bawiła się na zorganizowanej 24 maja imprezie zwiastującej najnowszą inwestycję mazowieckiego przedsiębiorstwa. KBA Rapida to nowoczesna maszyna do offsetowego druku arkuszowego i pierwsze urządzenie z oferty koncernu z Radebeul, jakie stanęło w parku maszynowym Vilpolu.

Mieszcząca się w Wilkowie Polskim (okolice Nowego Dworu Mazowieckiego) drukarnia Vilpol od 1990 r. konsekwentnie podąża z duchem zmian dokonujących się w sektorze poligraficznym, dostosowując ofertę do potrzeb klientów. W tym czasie właściciele firmy zbudowali nowoczesny zakład i zgromadzili przeszło 200-osobowy zespół doświadczonych pracowników, gotowych świadczyć kompleksowe usługi dla klientów z wielu branż. Dzięki jednemu z najlepiej wyposażonych parków maszynowych w województwie mazowieckim firma jest w stanie zrealizować szeroką gamę zamówień, zarówno w obszarze tradycyjnie pojmowanej poligrafii (druk i oprawa broszur i katalogów, produkcja książeczek dla dzieci), jak i opakowań kartonowych oraz kaszerowanych, ekskluzywnych rigid-boxów o wysokim stopniu uszlachetnienia, a także materiałów ekspozycyjnych (standy, hangery, displeje, wobblery, stojaki). 

W 2016 r. właściciele drukarni zaczęli rozmyślać o inwestycji w nową, 8-kolorową offsetową maszynę drukującą z funkcją odwracania i lakierowania dyspersyjnego, która zastąpiłaby jedno ze starszych urządzeń. Przedstawiciele przedsiębiorstwa odwiedzili wiele drukarń w całej Europie, zapoznając się z ofertą czołowych dostawców, by ostatecznie wybrać dwie maszyny o podobnym standardzie, wyprodukowane przez firmy Koenig & Bauer oraz Heidelberg. W ogłoszonym przetargu wygrała KBA Rapida 106, co dla części obserwatorów lokalnego rynku poligraficznego mogło być zaskoczeniem. W parku maszynowym drukarni pracowały wówczas wyłącznie pełno- i półformatowe maszyny drukujące dostarczone przez koncern Heidelberg, łącznie 20 zespołów drukujących, wśród nich pełnoformatowe Speedmastery CD 102 (4- i 5-kolorowy) oraz 5-kolorowy półformatowy Speedmaster 74. Urządzenia tej firmy wchodzą również w skład bogato wyposażonej introligatorni. 

Proszę nie doszukiwać się w tej decyzji drugiego dna. Nadal bardzo cenimy sobie współpracę z Heidelbergiem i w przyszłości nic się w tym zakresie nie zmieni. W zakładzie pozostały dwie 5-kolorowe maszyny tego producenta, które wykorzystujemy do produkcji opakowań, standów i naklejek – wyjaśniła Wiktoria Majewska z zarządu drukarni. Dodatkowe światło na powody decyzji o zmianie dostawcy rzucił Andrzej Chełczyński (także członek zarządu drukarni Vilpol). Oferty obu firm były atrakcyjne, jednak KBA zaoferowała lepszy stosunek jakości do ceny. Jej maszyna jest mniej skomplikowana, może trochę bardziej przyjazna w obsłudze, zapewnia bliższą relację maszyna-drukarz. Oczekiwaliśmy rozwiązania, które zapewni nam pełną powtarzalność druku od pierwszego do ostatniego arkusza oraz możliwość bezproblemowej realizacji zróżnicowanych zleceń w ograniczonych nakładach – a narząd modelu, który wybraliśmy, to prawdziwe mistrzostwo świata.

KBA Rapida 106-8+L SW4 SPC ALV2, która w drukarni Vilpol pracuje od lutego br., to 8-kolorowa maszyna drukująca z funkcją lakierowania dyspersyjnego i odwracania arkusza. O jej możliwościach mówił Grzegorz Szymczykowski, dyrektor sprzedaży i serwisu w firmie KBA CEE. To model wyposażony w najnowocześniejsze technologie dostępne w naszej ofercie, czyli nakładanie bez marki bocznej, symultaniczną wymianę wszystkich form drukowych jednocześnie, co zapewnia osiąganie bardzo krótkich czasów narządu oraz możliwość drukowania zleceń niskonakładowych w bardzo krótkim czasie. Firmie Vilpol zależało również na możliwości wielokolorowego zadruku jednostronnego z lakierowaniem dyspersyjnym podłoży o gramaturze do 500 g. Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, z konsolą do kontroli kolorów i 100% inspekcji arkusza. Maszyna ma być wykorzystywana – w zależności od aktualnych potrzeb – do realizacji szerokiej gamy zleceń: zadruku standów i displejów, książek i okładek oraz rigid-boxów, pudeł kartonowych i kaszerowanych. 

Zdajemy sobie sprawę, że ta nowoczesna maszyna to inwestycja roku dla firmy Vilpol; jest nią również, i to z dwóch powodów, dla KBA CEE oraz koncernu Koenig & Bauer. Po pierwsze, gdy w 2017 r. podpisywaliśmy kontrakt, nasza firma obchodziła jubileusz 200-lecia działalności. Po drugie, nie jest łatwo przekonać długoterminowego klienta naszej szanownej konkurencji do zmiany i zaadaptowania nowej dla niego technologii. Jesteśmy dumni, że nam się to udało i zapewniamy, że będziemy zawsze i nieustająco wspierać Vilpol w realizacji ambitnych planów – deklarował Jan Korenc, prezes zarządu KBA CEE.

Tomasz Krawczak