Producent opakowań szklanych, firma O-I (Owens-Illinois), 7 czerwca br. poinformowała o rozpoczęciu kampanii Glass is Life – kampanii marketingowej, której celem jest prezentacja wyjątkowych właściwości opakowań szklanych i ich niezrównanego wkładu w tworzenie marek produktów spożywczych i napojów.
Szczegółowe badania O-I wykazały silne zapotrzebowanie na szkło wśród konsumentów, ale rynek nie odzwierciedla w wystarczający sposób tego zainteresowania. Chcemy wpłynąć na decyzje przemysłu spożywczego dotyczące opakowań poprzez pokazanie siły szkła – powiedział Al Stroucken, prezes i dyrektor O-I. – Jako główny producent najczystszego i najbardziej ekologicznego opakowania, O-I z radością staje na czele ruchu, który ma pokazać wyjątkowe zalety opakowań szklanych i zachęca marki do powrotu do szkła.
Kampania Glass is Life rozpoczęła się jednocześnie w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej oraz krajach Azji i Pacyfiku, i będzie obecna w prasie, w internecie i mediach społecznościowych. Biorą w niej udział różne osoby z całego świata – prezesi firm, menedżerowie marek, szefowie kuchni, ekolodzy, projektanci i inni opiniotwórcy – którzy opowiadają, dlaczego opakowania szklane są dla nich tak ważne. Wśród nich znaleźli się m.in. prezes i dyrektor Sanpellegrino S.p.A., Stefano Agostini (szkło stanowi wizytówkę jakości marki S. Pellegrino), dyrektor firmy Monini, Zefferino Monini (szkło najlepiej zachowuje smak jego oliwy), ekolożka i wnuczka Jacquesa Cousteau, Celine (szkło jest naturalne, zdrowe i ekologiczne) czy szef kuchni Geir Skeie (dzięki szkłu skladniki dań nie przesiąkają żadnym innym zapachem).
Konsumenci wybierają szkło
W światowym badaniu, po raz pierwszy zleconym przez O-I w listopadzie 2008 roku, konsumenci stwierdzili, że jeśli mieliby wybrać między szkłem a innym opakowaniem, wybraliby szkło i że chcieliby, by było więcej takich możliwości. Na przykład w kategorii produktów spożywczych 91 proc. konsumentów na całym świecie stwierdziło, że woli szkło, ale tylko ok. 10 proc. produktów żywnościowych sprzedawanych jest w opakowaniach szklanych.
W badaniu przeprowadzonym w Europie w 2010 roku i zleconym przez FEVE (Europejska Federacja Opakowań Szklanych), w którym udział wzięło 8000 konsumentów, 74 proc. respondentów odpowiedziało, że woli szkło i że „na pewno” lub „prawdopodobnie” poleciłoby je znajomym i rodzinie. Jeśli chodzi o najcenniejsze naturalne cechy szkła, 65 proc.
Europejczyków uważa, że szkło najlepiej zachowuje smak, a 63 proc. – że jest najbezpieczniejsze dla ich zdrowia. Szkło jest postrzegane także jako materiał najmniej szkodliwy dla środowiska, o najwyższym poziomie recyklingu i powodujący najniższy poziom zanieczyszczenia środowiska.
Jasne jest, że szkło tworzy markę i jest preferowane przez konsumentów, ale przy coraz większej liczbie dezorientujących informacji dotyczących opakowań, czasem się o tym zapomina. Czuliśmy, że nadszedł czas, by ponownie wprowadzić szkło do gry umożliwiając ludziom z pasją wypowiedzenie się w swoim imieniu – powiedział Jose Lorente, dyrektor O-I Europe.
Nadszedł czas, by poinformować świat o korzyściach szkła – dodał Erasmo Schutzer, zastępca prezesa i dyrektor ds. marketingu O-I. – Opiniotwórcy, biorący udział w kampanii Glass is Life odgrywają istotną rolę w planowanej przez nas bardziej agresywnej strategii marketingowej. Razem pokażemy, jak szkło zachowuje smak, dba o zdrowie, ulepsza jakość, chroni środowisko i tworzy marki”.
Opracowano na podstawie informacji firmy O-I