Dotychczas nie istniały ogólne standardy, przepisy lub wytyczne dotyczące oceny jakości zadruku opakowań z tworzyw sztucznych w sprzedaży pierwotnej. Dlatego eksperci z firm-członków IK (Industrievereinigung Kunststoffverpackungen, Niemieckiego Związku Producentów Opakowań i Folii z Tworzyw Sztucznych), działając pod jego egidą, przygotowali szczegółowy dokument: „Ocena jakości druku opakowań w sprzedaży pierwotnej z folii i kompozytów foliowych”. Projekt dokumentu stanowił podstawę do opracowania DIN SPEC1 (specyfikacji DIN), która została właśnie zaprezentowana w zgodzie z procedurą PAS (czyli jako specyfikacja dostępna publicznie).
Celem projektu jest nie tylko zmniejszenie czynników subiektywnych i zobiektywizowanie błędów zdarzających się w druku, ale również poprawa obopólnego zaufania wśród partnerów biznesowych. Skutkiem tego mają być równe warunki konkurencji w kwestii jakości druku dla wszystkich zaangażowanych stron. Omawiana specyfikacja DIN może być wykorzystana jako obowiązujący dokument w kwestii umów lub specyfikacji jakości.
Cieszy nas, że obszerne przygotowawcze prace techniczne wykonane przez naszą grupę ekspertów zaowocowały specyfikacją DIN – mówi dr Fang Luan, szefowa działu spraw konsumenckich i zarządzania jakością w IK. – Jednocześnie jest to pierwsza specyfikacja DIN dotycząca obszaru opakowań. To wielki sukces współpracy wewnątrz naszej organizacji.
DIN SPEC (PAS) 6124 „Ocena jakości druku opakowań w sprzedaży pierwotnej z folii i kompozytów foliowych” została właśnie opublikowana i może zostać pobrana bezpłatnie w języku niemieckim pod podanym linkiem: (https://www.beuth.de/de/technische-regel/din-spec-6124/308860241).
IK zamierza przygotować również angielskie tłumaczenie tej specyfikacji; powinno ono być dostępne jesienią br.
Na podstawie materiałów IK opracował TK