Pierwszy MaxPro trafił do PackageOne
14 Jun 2018 13:27

PackageOne to duży niezależny producent opakowań z Madery (Kalifornia, USA), który dostarcza opakowania transportowe, displeje POS oraz szyte na miarę rozwią-zania opakowaniowe z tektury falistej. 

W miarę rozwoju firmy na konkurencyjnym kalifornijskim rynku niezbędne stały się inwestycje w najnowocześniejszą technologię przetwórczą, która mogłaby zaspokoić potrzeby klientów. W październiku dział produkcji opakowań tekturowych zainstalował pierwszą rotacyjną maszynę sztancującą MaxPro w systemie set-up-while-run (czyli zmiany zleceń w trakcie pracy), dostarczoną przez BW Papersystems (BWP) i jej markę MarquipWardUnited (MWU).

Urządzenie o wymiarach 1676x3200 mm, wyposażone w nowoczesne i intuicyjne elementy sterujące oraz osadzone na sztywnej ramie, jest łatwe w obsłudze. Możliwość zmiany zlecenia bez konieczności zatrzymywania maszyny zapewnia wyjątkową sprawność w realizacji zleceń. 

Zamknięta architektura MaxPro otwiera nowe rynki przed BW Papersystems oraz produktami MarquipWardUnited. Rynek zmierza ku produktom opartym na architekturze zamkniętej z wielu różnych powodów – wyjaśnia Steve Biller, starszy menedżer w dziale maszyn przetwórczych firmy BW Papersystems. – Producenci opakowań chcą mieć możliwość zmiany zlecenia w trakcie pracy na aktualnym zleceniu. To rynek, który rozwija się i w Ameryce Północnej, Europie, i globalnie. Chcieliśmy opracować wydajnego „konia pociągowego”, który pozwoli naszym klientom produkować bardzo dużo opakowań za niską cenę i przy wysokiej niezawodności.

W fazie opracowywania koncepcji MaxPro firma BW Papersystems zapytała klientów z całego świata, jakich rozwiązań życzyliby sobie w nowej maszynie. Technologia wbudowana w urządzenie jest odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby klientów – mówi Biller. MaxPro wykorzystuje najnowocześniejsze technologie we wszystkich obszarach swej pracy. Kontrolowany w 100% serwomotorycznie stół doprowadzający zapewnia wysoką wydajność oraz całkowicie zautomatyzowany setup. Wolno stojący podajnik arkuszy umożliwia łatwiejszy dostęp operatora i ułatwia konserwację. Ta maszyna ma stałą linię prowadzenia arkuszy, więc wszystkie ustawienia są dokonywane poniżej prowadzenia arkuszy. Niezależnie od tego, czy mówimy o mikrofali, czy o tekturze dwuwarstwowej, arkusze przechodzą przez maszynę na płasko – wyjaśnia Biller.

MaxPro może zostać wyposażony w od 2 do 6 zespołów drukujących. PackageOne zdecydowało się na wersję 5-kolorową. Zespoły drukujące mają konstrukcję stalowych mostków kratowych, która sprawia, że są mocniejsze, a jednocześnie lżejsze i mniej podatne na odkształcenia. Wymienne wałki rastrowe gwarantują łatwą i szybką zmianę specyfikacji wałków, zaś zatopienie maszyny umożliwia ustawianie kolejnej pracy, gdy maszyna kontynuuje produkcję poprzedniego zlecenia. 

PackageOne wykonuje produkty głównie z fali B i C oraz z dwuwarstwowych tektur BC. Około 70% produkcji stanowią pudełka dla branży rolnej. Dla naszych klientów jesteśmy w stanie realizować pracę 4- lub 5-kolorową, ewentualnie wykonywać zlecenie 2-kolorowe i w tym samym czasie przygotować kolejne – mówi lider zmiany Jaime Garcia. – To ogromna korzyść dla naszych załóg. W niektórych przypadkach zdołaliśmy podwoić liczbę zleceń.

Ekipa PackageOne wykonuje od 10 do 13 zleceń w trakcie jednej zmiany na MaxPro. Nominalna prędkość maszyny wynosi 200 ark./min (tj. 12 000 ark./h), zaś zlecenia mogą być zrealizowane w czasie krótszym niż 7 minut. 

Sekcję wycinania MaxPro stanowi prosty, ultratrwały system. Dwupasowy układ przenoszenia napędu wymaga mniej konserwacji i poprawia wydajność. Maszynę wyposażono w system szybkiego montowania i zdejmowania wykrojników oraz automatyczne szlifowanie okładziny „w biegu”. Dokonaliśmy wielu usprawnień w sekcji wycinającej, by uczynić ją wyraźnie trwalszą – mówi Biller. – Zwiększyliśmy wielkość czopów wałów, które teraz zapewniają lepszą strukturę i trwałość. Dodatkowo to są bezstopniowe czopy. Historycznie rzecz biorąc, gdy dochodzi do błędów, zwłaszcza na wale przeciwbieżni, wówczas na ogół pojawiają się one na progach. Zastosowaliśmy również większe łożyska oraz dodaliśmy więcej śrub, by utrzymać czopy na cylindrze. Połączenie tych rozwiązań zwiększa o blisko 300% trwałość sekcji wycinania. MaxPro wykorzystuje uproszczoną, lecz nowoczesną architekturę sterowania. Sterowanie oparte na komputerach jest zorganizowane, spójne i uporządkowane według częstotliwości korzystania, z przyjaznymi dla użytkownika i intuicyjnymi interfejsami operatora. Dodatkowo zastosowano monitorowanie diagnostyki maszyny, rozbudowany rejestr awarii oraz usprawnione wsparcie online z dostępem do schematów. Wiele rozwiązań i technologii stworzonych dla sztancy rotacyjnej MWU ServoGraphics zostało ulepszonych z myślą o MaxPro. 

Maszyna jest wyposażona w kontrolny ekran dotykowy po stronie podajnika oraz główną konsolę operacyjną na drugim końcu. Personel PackageOne przyznaje, że urządzenie jest wyjątkowo przyjazne w użytkowaniu. Mając 24-letnie doświadczenie w tej branży widziałem wiele maszyn, a ta jest całkowicie zautomatyzowana – mówi Steve Farinelli, menedżer ds. operacyjnych w PackageOne. – Posiada kompletnie wyposażony ekran dotykowy. Udało nam się niemal podwoić liczbę prac wykonywanych w ciągu dnia (...).

Na drodze rekordowych wzrostów potrzebujemy dostawców, na których możemy liczyć, nie tylko sprzedawców produktów, ale również partnerów, którzy pomogą nam w trakcie podejmowania decyzji, wesprą nas w dopracowywaniu modeli biznesowych oraz zapewnią usługi o wartości dodanej, które naprawdę działają w naszym środowisku – mówi dyrektor generalny PackageOne, Kelley Wenter. – BWP dowiodło, że zasługuje na to miano.

Opracowano na podstawie materiałów firmy BW Papersystems