Firma ESE World przeprowadziła pierwszy eksperyment praktyczny w celu wykazania, że materiał HDPE można poddać recyklingowi co najmniej 10 razy i dalej przetwarzać w kontrolowanych warunkach.
Firma od ponad 30 lat jest liderem w wykorzystaniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do produkcji pojemników na odpady oraz materiały do recyklingu. Zaawansowane procedury i procesy stosowane przez ESE przy czyszczeniu, wprowadzaniu dodatków i przetwarzaniu materiału pozwalają jej wytwarzać z tworzyw pochodzących z recyklingu produkty takiej samej jakości jak w przypadku produkcji z nowych tworzyw.
Jedno pytanie pozostawało bez odpowiedzi, a mianowicie: ile razy materiał HDPE może być przetwarzany, mielony i ponownie przetwarzany w procedurach formowania wtryskowego bez gruntownej zmiany struktury i właściwości materiału?
W związku z tym firma ESE stworzyła w swoim zakładzie produkcyjnym model kontrolowanego eksperymentu, który pozwolił na ponowne wykorzystanie nowego HDPE 10 razy. Po każdym etapie materiał był analizowany we współpracy z zewnętrznymi instytucjami badawczymi za pomocą najnowocześniejszych metod. Projektem kierowała dr Jeanett Köhn, będąca naukowcem i specjalistką ESE w dziedzinie tworzyw sztucznych.
Test wykazał po raz pierwszy, że proces formowania wtryskowego i rozdrabniania plastiku nie zmienia w zasadzie właściwości materiału przez cały okres wielokrotnego wykorzystywania. Okres eksploatacji pojemników wynosi od 10 do 20 lat i dlatego wynik ten oznacza, że dostępność materiału do zrównoważonej produkcji z tego samego tworzywa po przejściu procesu recyklingu jest zagwarantowana przez co najmniej 100-200 lat.
Udo Fröhlingsdorf, dyrektor ds. rozwoju produktu i marketingu w ESE, jest bardzo zadowolony z wyników testu. Dziesiątki lat prac rozwojowych w warunkach produkcyjnych pozwoliły nam przetwarzać i obrabiać materiał pochodzący z recyklingu i robić to w taki sposób, że jakość produktów dorównuje nowym materiałom. W oparciu o wyniki tej serii eksperymentów możemy teraz zaangażować się w bardziej ukierunkowane badania i tworzyć dalsze zorientowane na przyszłość metody.
Opracowano na podstawie materiałów firmy RPC