Produkcja opakowań w firmie Werner Kenkel rozpoczęła się w 1979 r., u schyłku epoki Gierka, dziesięć lat przed narodzinami gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Konsekwencja i wiara w sukces założyciela oraz jego następców, jak również solidność i zaangażowanie pracowników pozwoliły stworzyć przedsiębiorstwo nowoczesne i dynamicznie rozwijające się. Firma nie zwalnia tempa; świadczą o tym najnowsze inwestycje w nowy zakład i nowoczesne maszyny poligraficzne.
Nowy zakład już funkcjonuje, natomiast na przełomie I i II kwartału 2011 r. odbędzie się oficjalne oddanie do użytku hali produkcyjnej wraz z biurowcem, zlokalizowanych w Krzycku Wielkim przy ulicy Mórkowskiej 4 – tuż obok głównej siedziby firmy. Budowa trwała przez cały ubiegły rok. W budynku o powierzchni 3200 m2 znalazła się nowoczesna hala produkcyjna wraz z przygotowalnią, magazynem surowca i zapleczem biurowo-socjalnym. Zgodnie z planami, w nowej siedzibie skoncentruje się offsetowa część produkcji, podczas gdy w starszej lokalizacji (przy Mórkowskiej 3) pozostanie tekturnica oraz urządzenia produkujące opakowania z nadrukiem fleksograficznym. Projekt współfinansowała Unia Europejska w ramach Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Powiększenie dostępnej powierzchni było niezbędne w związku z nieustanną rozbudową przedsiębiorstwa. Pod koniec 2010 r. w Werner Kenkel rozpoczęły się próby nowych urządzeń: systemu CtP Kodaka z naświetlarką Magnus VLF Quantum 5570 i offsetowej maszyny drukującej KBA Rapida 162.
Zaczęło się od manufaktury
Nowoczesna firma Werner Kenkel wyrosła z manufaktury opakowań kartonowych, założonej pod koniec lat 70. i od tej pory nieustannie rozwijanej. Park maszynowy uzupełniła z czasem tekturnica i nowe maszyny przetwórcze do produkcji opakowań z nadrukiem (w 2008 r. starą tekturnicę zastąpiło urządzenie marki Fosber). Dzisiaj większość wyprodukowanej tektury zostaje wykorzystana na własne potrzeby przedsiębiorstwa; powstają z niej przede wszystkim gotowe opakowania z tektury falistej z wysokiej jakości nadrukiem.
Obecni właściciele firmy – Adam i Damian Kenkel – podążają w kierunku wytyczonym przez swego ojca i przeznaczają wypracowany kapitał na dalszy rozwój swego interesu. W zakładach przedsiębiorstwa na potrzeby ponad 400 odbiorców z Polski i zagranicy pracuje obecnie przeszło pół tysiąca osób. W 2009 roku wyprodukowali oni ponad 330 mln opakowań, a w 2010 r. blisko 220 mln m2 tektury.
Zdając sobie sprawę ze znaczenia kontroli jakości nad cyklem produkcyjnym, właściciele zdecydowali się też na na uruchomienie w firmie systemów ISO: zarządzania jakością ISO 9001 oraz zarządzania środowiskowego ISO 14001. Kwestie ekologiczne to oczko w głowie przedsiębiorstwa; gospodarcze wykorzystanie odpadów, zmniejszenie zużycia surowców i energii oraz efektywne oczyszczanie ścieków należą do strategicznych celów firmy Werner Kenkel.
Nowoczesne i ekologiczne
Nowa hala produkcyjna powstała jako baza dla nowej, innowacyjnej maszyny offsetowej KBA Rapida 162a. Wybierając dostawcę właściciele docenili wieloletnie doświadczenie KBA w produkcji wielkoformatowych maszyn offsetowych dla segmentu przemysłowego druku opakowań. Rapida to maszyna o solidnej konstrukcji, nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, przygotowana do produkcji zleceń o wyróżniającej się jakości i pozwalająca na dopasowanie rozwiązań logistycznych do konkretnych potrzeb użytkownika. Uzupełnia ją system CtP z naświetlarką Kodaka Magnus VLF Quantum 5570, który umożliwia szybkie i sprawne przygotowanie płyt offsetowych, jak również – zakupione także w ramach opisywanej inwestycji unijnej – oprogramowanie Kodak Insite Prepress Portal, upraszczające komunikację między firmą i jej klientami za pośrednictwem Internetu (dotyczącą np. akceptacji koloru).
KBA Rapida 162a-6+L+T+T+L pozwala firmie Werner Kenkel na: druk sześcioma kolorami z prędkością do 13 tys. ark./h na podłożach w maks. formacie 1200x1620 mm (min. 600x920 mm); przetwarzanie kartonów średniego i dużego formatu do grubości 1,2 mm; zadruk metodą offsetową mikrofali do 1,6 mm grubości, uszlachetnianie nadruku lakierami dyspersyjnymi i UV, a także – dzięki kontroli na wszystkich etapach produkcji – zagwarantowanie najwyższej jakości nadruków. Nowa inwestycja pozwoliła też na zaproponowanie klientom dużych możliwości w dziedzinie uszlachetnień, m.in. lakierowania typu drip off, nakładania primera błyszczącego/matowego i wybiórczo lakieru UV, a także na stosowanie lakierów zapachowych, blistrowych oraz metalicznych.
Urządzenie wyposażono w samonakładak z techniką DriveTronic, który umożliwia bezstopniowe, płynne podnoszenie stosu, jest sterowany elektronicznie przez 4 indywidualne serwonapędy oraz umożliwia automatyczną regulację położenia stosu; w sekcję drukującą z automatem do wymiany form drukowych; wieżę lakierującą Harris & Bruno z raklem komorowym; kombinowane suszarki IR/TL w pośrednich zespołach suszących; profesjonalne stanowisko kierowania z automatycznym pomiarem registrów na odbitce drukarskiej; wydajny skaner do kontroli zawartości wydrukowanego arkusza online i porównania z referencyjnym plikiem PDF DensiTronic; QualiTronic Professional do pomiaru gęstości optycznej inline i inspekcji arkusza. Nowoczesne wyposażenie ma na celu maksymalne uproszczenie procesu produkcyjnego, zapewnienie najwyższej jakości i satysfakcję klientów.
Na wybór systemu CtP Kodaka miała wpływ, oprócz zasto-sowanych w nim nowoczesnych rozwiązań technologicznych, także kompatybilność z maszynami drukującymi KBA. Naświetlarka CtP Kodak Magnus VLF Quantum, oparta na technologii Square Spot, służy do wytwarzania wielkoformatowych płyt offsetowych laserem podczerwonym. Zastosowanie technologii umożliwiającej emisję równoległych wiązek laserowych oraz wykorzystującej diody podczerwone o wysokiej mocy powoduje, że etap naświetlania charakteryzuje się wysoką wydajnością. W urządzeniu zastosowano wiele ulepszeń wpływających korzystnie na jakość, rozszerzających zakres barw, gwarantujących stabilność półtonów i lepsze zachowanie maszyny przy drukowaniu na trudnych podłożach. Technologiczne zaawansowanie urządzenia widać również w zastosowanym w nim ulepszonym dynamicznym autofokusie, systemie ciągłego ogniskowania wiązki laserowej i systemie optycznym formującym kwadratową plamkę laserową (technologia Square Spot) oraz zastosowaniu nowego rastra stochastycznego Staccato CX, systemu zarządzania kolorem ColorFlow i nowym RIP Adobe PDF Print Engine.
Jakość to nie wszystko. Ubiegłoroczne inwestycje – i KBA Rapida, i system CtP Kodaka – są wyposażone w nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Wysoki stopień automatyzacji i kontroli, zastosowane w KBA Rapida pozwalają na znaczące ograniczenie odpadów makulaturowych oraz oszczędność materiałów takich, jak papier i farba. W przypadku Magnus VLF Quantum należą do nich m.in.: brak procesów wygrzewania i wypalania płyt, co obniża koszty funkcjonowania, eksploatacji i konserwacji; niskie zużycie chemii oraz ograniczenie zużycia chemii i odpadów makulaturowych.
Najnowsze inwestycje, dokonane przez firmę Werner Kenkel to zakup urządzeń z najwyższej światowej półki. Zapewniają one nie tylko najwyższą jakość, szybkość realizacji zleceń (także dzięki wysokiemu stopniu kompatybilności) i satysfakcję klientów, ale wpisują się również w trend ochrony środowiska.
Opracowanie: Tomasz Krawczak