Kluczowym tematem tegorocznych targów FachPack, które odbędą się w dniach 24-26 września w Norymberdze, będą „Opakowania przyjazne dla środowiska”. Główną przyczyną wyboru tej tematyki przez organizatorów jest popularność „zrównoważonych” opakowań wśród konsumentów oraz, naturalnie, coraz surowsze wymogi dotyczące odzysku surowców w strumieniach recylingu stawiane przez Niemieckie Prawo Opakowaniowe. W trakcie targów tematyka znajdzie odzwierciedlenie zarówno w formie prezentacji wielu wystawców, forów tematycznych, wystaw specjalnych, jak i na gali wręczenia nagród branżowych.
Istnieje wiele sposobów, by uczynić opakowanie bardziej zrównoważonym. Producenci papieru osiągają ten cel wykorzystując w swoich produktach surowce odnawialne. Wytwórcy tworzyw sztucznych oraz dostawcy opakowań z aluminium podkreślają, że znacznie obniżyli ilość materiałów używanych w swych produktach oraz podnieśli skalę odzysku surowców, z których są one wykonane. Nie istnieje jedno rozwiązanie – branżowy Święty Graal – w tym zakresie; wszyscy muszą podejmować indywidualne decyzje, biorąc pod uwagę zarówno specyfikę swych produktów, jak i ograniczenia logistyczne, przed którymi stoją. Organizatorzy targów FachPack zachęcają więc do wizyty na targach i naocznego zapoznania się z aktualną ofertą rynkową w tym zakresie. Poniżej prezentujemy kilka z obecnie dominujących trendów „ekologicznych”.
Pragnienie ograniczenia zużycia energii oraz zmniejszenia ilości materiałów użytych w produkcji, jak również szukanie oszczędności są typowe dla większości firm z branży opakowaniowej. Dotyczy to zarówno procesów produkcyjnych, jak i rozwiązań, które oferują klientom. Bardziej zrównoważony miks materiałowy oraz znacząca redukcja ilości wykorzystanych materiałów w sposób bardzo wyraźny zwiększyły ekologiczność opakowań w ostatnich kilku latach. W swym raporcie nt. zrównoważonego rozwoju z 2018 r. stowarzyszenie producentów opakowań z tworzyw sztucznych IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e.V., które regularnie gości na targach w Norymberdze, podkreśliło, że opakowania plastikowe stały się o 25% lżejsze w porównaniu z rokiem 1991. Emisja dwutlenku węgla spadła o blisko 2,6 mln ton w porównaniu z 2013 r. dzięki usprawnieniom w zakresie wydajności materiałów zawartych w opakowaniach z tworzyw sztucznych, wdrażanym od 1991 r. Blacha stalowa również jest obecnie o 60% cieńsza niż była 40 lat temu.
Mniej materiałów bez poświęcania jakości
Używanie mniejszych ilości materiałów w procesach produkcyjnych nie tylko ogranicza ilość odpadów, ale także w zasadniczy sposób przyczynia się do wydajnego stosowania surowców. Mniejsza masa oznacza mniej towarów do magazynowania i transportu. Ta sama zasada dotyczy też transportu zapakowanych produktów. Drewno jest surowcem odnawialnym o doskonałym bilansie CO2. Plastikowe palety również są lekkie i pozwalają na lepsze wykorzystanie zdolności ładunkowych netto w trakcie przewozu – co korzystnie odbija się na ich śladzie węglowym. Palety z tworzyw sztucznych można dodatkowo poddawać recyklingowi po ich zużyciu, a następnie wykorzystywać do produkcji nowych palet.
Surowce na wyciągnięcie ręki
Stosowanie materiałów z odzysku to kolejny sposób na poprawienie ekologiczności opakowań. Opakowania z papieru wyposażone w bariery funkcjonalne są doskonałym rozwiązaniem do pakowania żywności. Papierowe materiały kompozytowe można w prosty sposób poddać procesom recyklingu po zużyciu. Konsumenci kojarzą opakowania papierowe jako przyjazne dla środowiska oraz zawierające naturalne składniki najwyższej jakości, z czego doskonale zdaje sobie sprawę dystrybutor herbaty TeeGschwendner z niemieckiej Szwabii. Firma wybrała do pakowania swych produktów wysokobarierowy papier dostarczony przez Sappi, który nie wymaga dodatkowego specjalistycznego powlekania lub laminacji. Papier barierowy zapewnia TeeGschwendner jeszcze jedną przewagę, ponieważ aż w 88% składa się z papieru certyfikowanego przez FSC. Certyfikaty w rodzaju tych przyznawanych przez PEFC lub FSC gwarantują, że użyty materiał jest pozyskiwany i przetwarzany w odpowiedzialny sposób.
Surowiec odnawialny, który jeszcze niedawno nie przyciągał większej uwagi, dosłownie rośnie na progu naszych domostw. Opakowania wykonane w 100% z trawy – bo o niej mowa – lub zawierające jej określone domieszki zyskują popularność z uwagi na swój szybki wzrost oraz niską emisyjność; nie trzeba ich transportować, bo są dostępne praktycznie od ręki. Materiał już teraz cieszy się sporym wzięciem jako środek wykorzystywany do wypełniania pustych przestrzeni w transporcie paczek. Papier wykonany z trawy wykorzystuje się do produkcji tacek na owoce i warzywa, wyprasek na jajka oraz opakowań na muesli, a nawet pojemników na balsamy do ust. Kubki z kawą na wynos są często obiektem krytyki, jednak nawet w tym wypadku można znacząco ograniczyć ich ślad węglowy, o ile są wykonane z papieru z trawy.
Mieszanki materiałów: to się liczy
Wystawcy na targach FachPack są doskonale zorientowani, że skupianie się na ściśle określonych surowcach nie zapewnia długotrwałego zrównoważenia ich procesów produkcyjnych. Branża stała się lepiej przystosowana do ochrony zasobów dzięki
stosowaniu ulepszonych mieszanek materiałowych i znajdowaniu dla nich nowych zastosowań. Producenci materiałów opakowaniowych także dokładają swoją cegiełkę, tak samo jak producenci maszyn – oferując większą wszechstronność w obróbce różnych typów opakowań. To zaś zapewnia klientom większy wybór przy tworzeniu własnych zrównoważonych rozwiązań pakujących.
Na podstawie informacji organizatorów targów FachPack opracował TK