Biały atrament EFI Nozomi z certyfikatem OCC
30 Jun 2020 09:12

Najwyższej jakości, wydajny zadruk tektury falistej na superszybkiej, jednoprzebiegowej maszynie EFI Nozomi C18000 do cyfrowego druku atramentowego wyznacza nowe standardy wśród producentów opakowań; obecnie otrzymał on ważny certyfikat zaświadczający, że zaspokaja kluczowe oczekiwania klientów w zakresie recyklingu. Firma Electronics For Imaging (EFI) otrzymała dodatkową walidację od Western Michigan University (WMU) Recycling, Paper and Coating Pilot Plant – czołowej organizacji wydającej certyfikaty dotyczące recyklingu tektury falistej – która podjęła się sprawdzenia możliwości odzysku i ponownego przetworzenia na papier tektur zadukowywanych białymi atramentami EFI Nozomi UV LED.

WMU Pilot Plant wydał białym atramentom EFI Nozomi certyfikat OCC (old corrugated containers, czyli dla zużytych opakowań z tektury falistej), potwierdzając tym samym – w oparciu o własne badania - że arkusze tektury falistej zadrukowane na inkjetowych maszynach Nozomi mogą być bezpiecznie, wydajnie i efektywnie przetwarzane w strumieniach recyklingu. Nowy certyfikat jest kolejnym wydanym przez WMU Pilot Plant dla EFI Nozomi C18000; poprzedni dotyczył czterokolorowych atramentów procesowych CMYK używanych na tej maszynie.

Atramenty przeznaczone dla EFI Nozomi to pierwsze i jedyne atramenty do cyfrowego druku w jednym przebiegu, którym przyznano taki certyfikat, najważniejszą walidację opracowaną w oparciu o procedury modelowania zamienników powłok woskowych przez Fibre Boxboard Association, grupę reprezentującą ok. 95% wszystkich producentów tektury falistej w USA. Zdolność recyklowania cyfrowo zadrukowanych arkuszy tektury falistej pozostaje ważną kwestią w sytuacji, gdy producenci tektury i opakowań tekturowych coraz częściej wykorzystują jednoprzebiegowy druk inkjetowy do tworzenia wydajnych łańcuchów dostaw kustomizowanych i niskonakładowych opakowań.

Ze względu na rozpowszechnienie pudeł OCC w opakowalnictwie certyfikat ma kluczowe znaczenie jako gwarancja bezpiecznego recyklingu opakowań z tektury falistej. Według danych organizacji American Forest & Paper Association typowe pudło z tektury falistej zawiera przeciętnie 50% włókien pochodzących z odzysku. Do produkcji nowych arkuszy tektury falistej wykorzystuje się średnio 51% OCC, a 11,5% do wytwarzania tektury litej wykorzystywanej np. jako opakowania na płatki śniadaniowe. Z obliczeń tej samej amerykańskiej organizacji wynika, że recyklingowi poddanych zostaje średnio 92,3% OCC (32 tys. ton tektury).

W praktyce wskaźniki zrównoważonego rozwoju tektury falistej są wyższe niż innych opakowań. Większość włókien wykorzystywanych do jej produkcji poddaje się recyklingowi aż siedmiokrotnie, co jednoznacznie świadczy o wkładzie producentów tektury i opakowań z niej wykonanych na rzecz rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.

„Zrównoważony rozwój to kluczowy element działań badawczo-rozwojowych EFI, zaś ten dodatkowy certyfikat odzwierciedla rosnące szanse branży opakowaniowej na przyjęcie wydajnych, bardziej ekologicznych praktyk w obszarze tektury falistej” - powiedział Evandro Matteucci, wiceprezes i dyrektor generalny oddziału Opakowań i Materiałów Budowlanych w firmie EFI. „Przemysł już teraz produkuje w skali globalnej średnio 5 pudełek z tektury falistej na sekundę z użyciem maszyn EFI Nozomi C18000. Dzięki nowej certyfikacji jej użytkownicy mogą swobodnie dodawać biały atrament w celu tworzenia najwyższej jakości pudełek, nie martwiąc się o jego negatywny wpływ na procesy recyklingu.”

Na podstawie informacji EFI opracował TK

Zdjęcie: Biały atrament EFI Nozomi UV LED otrzymał certyfikat recyklowalności od WMU Recycling, Paper and Coating Pilot Plant.