BillerudKorsnäs oraz ALPLA łączą siły przy bioprojekcie
7 May 2019 13:45

BillerudKorsnäs, dostawca materiałów i rozwiązań do produkcji opakowań z papieru, wraz z dostawcą rozwiązań dla opakowań z tworzyw sztucznych ALPLA, zawiązały spółkę joint venture w ramach duńskiej firmy ecoXpac; celem umowy jest stworzenie - wykonanej w całości z materiałów pochodzenia biologicznego oraz nadającej się do recyklingu - papierowej butelki.

Po zakończeniu transakcji obaj udziałowcy staną się właścicielami identycznych części ecoXpac; mniejszościowe udziały zatrzyma rodzina założycieli firmy, którego właścicielem i współudziałowcem BillerudKorsnäs pozostaje od 2015 r. Projekt papierowej butelki został zapoczątkowany przez ecoXpac w 2010 r.; w 2015 r. przystąpiła do niego również Carlsberg Group.

ALPLA i BillerudKorsnäs podkreślają, że ich wspólnym celem jest tworzenie innowacyjnych opakowań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Obie firmy zamierzają wspierać prace rozwojowe nad projektem ecoXpac, łącząc swe zasoby, kompetencje oraz siły, i doprowadzić do komercjalizacji papierowej, nadającej się do recyklingu eko-butelki.

Pod koniec 2016 r. Carlsberg Group zaprezentowała pierwszy fizyczny prototyp takiego pojemnika, nazwany Green Fiber Bottle, i od tego czasu wstępna generacja butelek z papieru przechodzi fazę testów. Obecny plan zakłada dalszy rozwój projektu, który umożliwi stworzenie ostatecznego produktu i jego późniejszy debiut rynkowy. Oczekuje się, że kolejne generacje będą produkowane wyłącznie z biomateriałów i będą zawierać biodegradowalne warstwy barierowe, „tym samym w pełni realizując wizję i umożliwiając konsumentom z całego świata prowadzenie jeszcze bardziej zrównoważonego życia”.

Utworzenie spółki joint venture wymaga uzyskania zwyczajowych zezwoleń regulacyjnych; oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2019 roku.

Na podstawie informacji BillerudKorsnäs opracował TK