EFI Nozomi C18000 w poznańskim Digit Pack
6 May 2020 10:20

Firma Digit Pack, działająca od niedawna na polskim rynku opakowań z tektury falistej, zainwestowała w EFI Nozomi C18000, 6-kolorową, jednoprzebiegową maszynę inkjet LED wyprodukowaną przez Electronics For Imaging (EFI). Nowe urządzenie pomoże firmie  w poszerzeniu zakresu jej działalności o zadruk tektury falistej w technologii cyfrowej i wykorzystanie atrakcyjnych, rozwojowych możliwości dzięki digitalizacji produkcji.

„Kilka lat temu dostrzegłem wzrost tempa rozwoju druku cyfrowego na rynku tektury falistej” - mówi właściciel i prezes Digit Pak Paweł Rogalka. „Gdy tylko ujrzałem Nozomi C18000 wiedziałem, że to przyszłość, ponieważ ta technologia jest elementem wdrażania idei Przemysłu 4.0 oraz cyfryzacji w branży tektury falistej. Lubię innowacje, wyzwania i działania na wielką skalę. Te trzy kwestie skłoniły mnie do zainwestowania w Nozomi”.

EFI Nozomi: Wysoka wydajność w jednym przebiegu

Digit Pack zamierza teraz oprzeć podstawy swej działalności na maszynie Nozomi. „Drukarnia cyfrowa stanie się sercem naszego biznesu” - mówi Rogalka. „Nozomi to inteligentna i solidnie zbudowana maszyna drukująca o wysokiej jakości odwzorowania i doskonałej jakości. Oferuje nam dodatkowo wysoką wydajność, niezawodność i szerokie spektrum możliwości druku. Jesteśmy przekonani, że ta maszyna pomoże nam stać się czołową drukarnią cyfrową dla producentów pudełek w Polsce.”

Mieszczący się w Poznaniu Digit Pack powstał w 2015 r. jako firma R&D pracująca nad zautomatyzowanym systemem do badań technicznych tektury falistej. Gdy tylko prototyp urządzenia był gotowy pod koniec 2018 r., Rogalka skupił się na rosnącym potencjale druku cyfrowego w tej branży. Na początku 2020 r. firma otworzyła w Żninie nowy budynek, w którym stanie EFI Nozomi C18000.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Digit Pack na tak ekscytującym i rozwojowym rynku, ale jeszcze bardziej z możliwości zaprezentowania temu klientowi pełnego potencjału maszyny drukującej EFI Nozomi C18000” - podkreśla Evandro Matteucci, wiceprezes i dyrektor generalny firmy EFI Building Materials and Packaging. „Digit Pack to prawdziwie innowacyjna firma i jestem przekonany, że pomożemy mu w budowie pomyślnej przyszłości.”

Szybkość, jakość, ekologiczność

EFI Nozomi C18000 zadrukowuje dwustronnie media o szerokości 1,8 metra (71 cali) z prędkością 75 metrów/min, co oznacza wydajność druku 10 tys. arkuszy o wymiarach 890x890 mm na godzinę. Jej jednoprzebiegowy system obrazowania w technologii piezoelektrycznej pozwala na uzyskanie dokładnie odwzorowanych kolorów, również w aplach. Maszynę EFI spośród jednoprzebiegowych maszyn do zadruku tektury falistej wyróżnia także niskie zużycie energii elektrycznej, co potwierdza standard Fogra ISO 20690. Nowa maszyna w Digit Pack drukuje sześcioma kolorami (CMYK, pomarańczowy i fioletowy), gwarantując doskonałej jakości odwzorowanie barw w rozszerzonym gamucie, z matowymi, satynowymi lub błyszczącymi wykończeniami.

EFI Nozomi C18000 to także jedyna na rynku ultra-szybka, jednoprzebiegowa maszyna do druku inkjetowego, która posiada certyfikat OCC w zakresie recyklowalności i ponownego przerobu na papier, wydawany przez Western Michigan University Recycling, Paper and Coating Pilot Plant – czołową organizację certyfikującą dla recyklingu tektury falistej. Przyznano jej także certyfikat GREENGUARD, co oznacza, że spełnia niektóre z najbardziej rygorystycznych i wszechstronnych wymogów w zakresie niskiej emisyjności lotnych związków organicznych w zamkniętych pomieszczeniach produkcyjnych.

Elementem nowej instalacji przeprowadzonej przez Digit Pack jest również cyfrowy interfejs EFI (DFE) Fiery NZ-1000 do sterowania maszyną. Gwarantuje on najwyższą jakość druku i odwzorowania koloru i jest wyposażony w rozszerzone możliwości, które umożliwiają uzyskanie wyjątkowych efektów druku. Dzięki zaawansowanemu interfejsowi firma zyskuje dodatkowe możliwości automatyzacji i zarządzania systemem zarządzania produkcją oraz elastycznego kolejkowania prac. Fiery DFE umożliwia błyskawiczną realizację opłacalnej produkcji nisko- i wysokonakładowej, jak również wykonywanie zleceń z danymi zmiennymi i wersjonowanych.

Na podstawie informacji EFI opracował TK