EUROSAC uaktualnił wytyczne dotyczące kontaktu worków z papieru z żywnością
17 Jun 2020 15:46

Europejscy producenci toreb papierowych na żywność muszą spełnić szereg wymogów prawnych związanych z zabezpieczeniem i higieną przechowywanych produktów spożywczych. Aby wesprzeć ich w realizacji przepisów i zapewnić dostęp do niezbędnych informacji poświadczających zgodność ich działań z prawodawstwem, European Paper Sack Research Group (ESG), stanowiąca wspólne przedsięwzięcie EUROSAC i CEPI Eurokraft, wypuściła uaktualnienie swych wytycznych dotyczących kontaktu opakowań papierowych z żywnością. Gromadzą one wszystkie istotne przepisy obowiązujące zarówno na terenie UE, jak i na szczeblu krajowym, i zapewniają przegląd procedur, które należy spełnić przy zbiórce, ocenie i dokumentacji wszystkich niezbędnych informacji. Dodatkowo określają, jakie warunki należy spełnić przy testowaniu skali migracji oraz co jest niezbędne, by uzyskać dokumenty poświadczające zgodność wyników z przepisami.

Worki papierowe przeznaczone na produkty spożywcze mogą mieć zróżnicowaną budowę i być wykonane z różnych materiałów. Część z nich jest w 100% papierowa, inne wyposaża się w warstwy z tworzywa lub aluminium spełniające funkcje barierowe zabezpieczające przed przenikaniem wilgoci, tlenu lub tłuszczów. Na gotowe opakowanie składają się również klej i/lub farba. Wszystkie te materiały, podobnie jak rodzaj zapakowanej żywności – o tłustej powierzchni, zawierający tłuszcz, suchy lub wilgotny – należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy spełnić przepisy dotyczące kontaktu z żywnością. To samo dotyczy warunków użycia, czasu przechowywania

oraz temperatury. Każdy z dostawców ma obowiązek przedstawić informacje w tym zakresie.

„Bezpieczeństwo żywności ma kluczowe znaczenie dla naszej branży. Dzięki naszym uaktualnionym wytycznym chcemy objaśnić zakres odpowiedzialności związanej z wypełnianiem przepisów związanych z kontaktem materiałów i toreb papierowycch z żywnością w całym okresie życia torby w obliczu obowiązujących przepisów prawnych” - wyjaśnia Catherine Plitzko-Kerninon, delegatka generalna EUROSAC. „Wytyczne zapewniają przegląd najważniejszych przepisów i wyjaśniają, jak i w jakich okolicznościach należy je spełnić oraz jakie kroki w tym celu należy podjąć.”

Aby ułatwić europejskim producentom worków papierowych dostosowanie się do przepisów europejskiego prawodawstwa, dokument zawiera zalecaną procedurę, która ma zagwarantować zgodność w zakresie kontaktu z żywnością, o nazwie „ESG/Key Seven Steps”. W zależności od budowy worka możliwe są różne podejścia. Każde z nich zaczyna się od zgromadzenia informacji dotyczących planowanego wykorzystania worka oraz podpisania oświadczeń zgodności, jak również zebrania innych dokumentów wymaganych od dostawców. Dodatkowo konieczne jest przygotowanie informacji dotyczących niedozwolonych substancji, które stanowią punkt wyjścia do ustalenia, czy konieczne będzie przeprowadzenie testów migracyjnych. Ostatnim krokiem, po wykonaniu wszystkich niezbędnych testów, jest spisanie dokumentu zgodności. Dodatkowo wszechstronny aneks zawiera szczegółowe informacje dotyczące konkretnych kwestii, takich jak materiały z recyklingu w kontakcie z żywnością, warunki, w jakich przeprowadzono testy oraz przegląd obowiązujących przepisów krajowych i rekomendowanych przez różne kraje, a także linki do stosownych stron internetowych.
Na podstawie informacji EUROSAC opracował TK