FEFCO zaprezentowało analizę LCA opakowań z tektury falistej
17 May 2019 13:08

Co trzy lata europejska federacja producentów tektury falistej (FEFCO) wraz z CCB (Cepi Container Board) prezentuje nowe studium „Europejskie dane nt. cyklu życia tektury falistej”. Tegoroczny, 9. już raport, pokazuje istotną poprawę i prezentuje przykłady działań podejmowanych przez europejską branżę tektury falistej i obsługujących ją dostawców papieru, by zmniejszyć negatywny wpływ, jaki ich działalność odciska na środowisku.

W miarę wzrostu doświadczenia oraz ewolucji metodologii LCA (analizy cyklu życia) pojawiają się – i są wdrażane – nowe metody poprawy jakości gromadzenia oraz prezentacji danych. Efektem są nowe obliczenia emisji CO2, które odeszły od dotychczasowego podejścia „cradle-to-gate” (od kołyski do bramy), koncentrującego się na ilości gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery, ku podejściu „cradle-to-grave” (od kołyski po grób), które ocenia całkowity wpływ działalności opartej na surowcach kopalnych.

Gdyby do obliczenia, ile dwutlenku węgla powstało przy produkcji opakowań z tektury falistej w 2018 r., zastosować metodologię wykorzystaną w poprzednich badaniach, rezultat wskazałby 11-proc. poprawę w stosunku do 2018 r.

To nie wszystko: w porównaniu z raportem z 2015 r., dane w odniesieniu do jednej tony pudełek z tektury falistej wskazują na:

- 12-proc. zmniejszenie zużycia paliw kopalnych przez zakłady produkcyjne;

- 40-proc. ograniczenie emisji cząsteczek do powietrza przez zakłady produkcyjne;

- 538 kg CO2 emitowanego przy obliczeniach w metodologii „cradle-to-grave”.

Szczegółowy raport z 2018 r. można pobrać na stronie: http://www.fefco.org/lca.

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK