Flint Group wprowadza nową serię farb
16 Feb 2021 10:40

Firma Flint Group zaprezentowała farby EkoCure ANCORA Dual Cure utwardzane światłem ultrafioletowym i przeznaczone do kontaktu z żywnością, które można wykorzystać do druku etykiet spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych oraz opakowań giętkich. Nowa seria farb fleksograficznych, spełniająca wymogi przepisów dotyczących pośredniego kontaktu z żywnością dzięki zastosowaniu wyjątkowego utwardzania zarówno w systemach UV-LED, jak i rtęciowych UV, umożliwia stopniowe przechodzenie na technologię UV-LED. To z kolei przynosi poprawę wydajności, oszczędność kosztów i zrównoważony rozwój bez zakłóceń.

Jak przekonuje producent, EkoCure ANCORA Dual Cure gwarantuje doskonałe przyleganie atramentu i identyczną jakość druku przy utwardzaniu zarówno lampami LED, jak i rtęciowymi, a także najniższą w swej klasie migrację na podłożach foliowych i etykietowych. Dzięki tym właściwościom produkt jest zgodny z wytycznymi Nestlé dotyczącymi farb do opakowań (2018), aktualnymi przepisami GMP, szwajcarskim rozporządzeniem w sprawie materiałów i wyrobów (SR 817.023.21) oraz polityką wykluczeń EuPIA i Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Kompatybilność systemu EkoCure ANCORA Dual Cure z obiema technologiami UV umożliwia przetwórcom stopniowe przechodzenie na technologię LED, na przykład poprzez stopniową wymianę po jednej lampie utwardzającej w maszynie drukującej, co obniża ryzyko finansowe i ogranicza czas przestojów związanych z renowacją.

Przejście na utwardzanie UV-LED przy użyciu atramentów EkoCure ANCORA Dual Cure przynosi poprawę zarówno w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak i wydajności. Zmniejsza koszty energii o co najmniej 50 procent w porównaniu z wykorzystaniem w maszynie lamp rtęciowych. Dzięki eliminacji rtęci i ozonu oraz redukcji hałasu w otoczeniu oznacza bezpieczniejsze warunki pracy i zmniejszenie emisji CO2.

Wdrożenie procesu utwardzania UV-LED wydłuża czas produkcji, ponieważ lampy nie wymagają nagrzewnia lub chłodzenia przed lub po pracy. Dzięki krótszym czasom utwardzania możliwe jest również zwiększenie prędkości pracy nawet o 25%.

Z punktu widzenia właścicieli marek gwarancja efektywnej bariery migracyjnej, będącej efektem wspólnego oddziaływania farb i podłoża, jest szansą na przejście ku lżejszym, łatwiejszym w obsłudze opakowaniom – na przykład ze szklanych na foliowe (takie jak torebki lub blistry) – a tym samym osiągnięcie istotnych oszczędności w łańcuchu dostaw.

Nie ma wątpliwości, że przejście z utwardzania rtęciowego na UV-LED zapewnia korzyści kosztowe i produkcyjne w całym procesie wytwórczym – mówi Catharina Aaroe, kierownik ds. produktu i usprawnień w dziale wąskowstęgowym Flint Group.

Farby EkoCure ANCORA Dual Cure charakteryzuje taka sama siła koloru jak ich odpowiedniki utwardzane czystą rtęcią, co ułatwia dopasowanie barw przy zmianie na nowy atrament. Co więcej można je stosować w jednej linii i przy tym samym zleceniu razem z farbami utwardzanymi lampami rtęciowymi, w różnych miejscach na maszynie, bez pogarszania jakości. Pozwala to ograniczyć straty magazynowe podczas przechodzenia na nowy atrament, ponieważ istniejące zapasy mogą być nadal wykorzystywane w standardowy sposób aż do momentu, gdy będą gotowe do wymiany na nowe atramenty Dual Cure.

Seria obejmuje szeroką gamę kolorów, odcieni metalicznych i powłok fleksograficznych. Należą do nich farby w kolorze żółtym, żółtym transparentnym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym, niebieskim, kryjącym białym (do sitodruku), złotym i srebrnym oraz lakiery błyszczące i matowe, które zapewniają odporność na żółknięcie.

Farby z serii Dual Cure są dostępne do niemal wszystkich aplikacji wąskowstęgowych. Pozostałymi rodzajami są EkoCure F do druku na szerokiej gamie materiałów foliowych i papierowych, kartonach i zawieszkach, oraz EkoCure XS do druku na etykietach kurczliwych.

Opracowano na podstawie informacji Flint Group