GM ogłasza współpracę z firmą SCIPRIOS
4 Oct 2021 10:47

Firma Grafisk Maskinfabrik (GM), wiodący producent urządzeń do wykańczania po druku, ogłosiła, że łączy siły z firmą SCIPRIOS GmbH, by wspólnie dostarczać „szyte na miarę”, najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie powlekania, zarówno do badań naukowych, jak i produkcji przemysłowej we wszystkich obszarach elektroniki drukowanej.

W ciągu ostatniej dekady GM z powodzeniem wykorzystywała swoją zaawansowaną wiedzę na temat technologii powlekania do ekspansji w segmencie ogniw słonecznych i innych materiałów funkcjonalnych z pomocą własnego specjalistycznego asortymentu maszyn do powlekania cienkich folii w technologii roll-to-roll. Wraz ze wzrostem innowacyjności na tych rynkach rośnie zapotrzebowanie na fachową wiedzę dotyczącą obsługi delikatnych, wrażliwych cienkich folii stosowanych w elektronice drukowanej.

Jednym z pierwszych klientów GM w tym obszarze była firma Solar Factory of the Future (SFF) z Kampusu Energetycznego w niemieckiej Norymberdze, z którą współpraca nadal trwa. SCIPRIOS (Science-Printing#Semiconductors) powstała jako spółka córka SFF oraz Bawarskiego Centrum Badań Stosowanych w Energetyce (ZAE Bayern). Kierowany przez dyrektora zarządzającego dra Tobiasa Stubhana technologiczny start-up dostarcza gotowe do użytku pilotażowe, kompletne linie produkcyjne do fotowoltaiki drukowanej.

Oficjalne ogłoszenie naszego partnerstwa jest pokłosiem kilku lat owocnej współpracy - mówi Uffe Nielsen, dyrektor generalny GM. Na początku tego roku zrobiliśmy kolejny krok i wprowadziliśmy na rynek drugą generację naszej platformy SOLAR Coating Platform, która została opracowana wspólnie z firmą SCIPRIOS. Obecnie rozszerzamy tę współpracę o sprzedaż, wsparcie i obsługę klienta oraz materiały eksploatacyjne, a także warsztaty powlekania i pokazy demonstracyjne.

SOLAR-300 to unikalna platforma do powlekania i drukowania dostępna w szerokościach 330, 500 lub 550 mm, a także w niestandardowych wymiarach. Całkowicie modułowa, może być skonfigurowana z wieloma stacjami powlekania szczelinowego, powlekania wklęsłego, druku fleksograficznego i sitodruku rotacyjnego, posiada również opcję uzupełnienia o cięcie laserowe i druk atramentowy w linii do produkcji drukowanych urządzeń elektronicznych w jednym przebiegu. Maszyna została zaprojektowana w taki sposób, by nadawała się zarówno do prac badawczo-rozwojowych, jak i jako maszyna produkcyjna, co ułatwia jej rozbudowę do produkcji na pełną skalę.

Nasze partnerstwo zapewni naukowcom na całym świecie narzędzia, które ułatwią rozwój i zwiększenie skali produkcji organicznych i perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, fotodetektorów, baterii, superkondensatorów, diod OLED do zastosowań w wyświetlaczach i oświetleniu, ogniw paliwowych, inteligentnych okien i wielu innych rozwiązań sprzyjających lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości – podsumował Uffe.

Opracowano na podstawie informacji Grafisk Maskinfabrik