Innowacyjny zakład recyklingu styropianu w Holandii
16 Jun 2021 13:00

16 czerwca br. w holenderskim Terneuzen, w obecności burmistrza miasta i przedstawicieli branży, uruchomiono działalność nowego zakładu recyklingu odpadów rozbiórkowych z polistyrenu ekspandowanego (EPS), co stanowi kamień milowy dla recyklingu tworzyw sztucznych w Europie.
EPS to lekka pianka składająca się w 98% z powietrza i 2% z polityrenu, którą cechują wyjątkowe własności ochronne i termoizolacyjne. Jest stosowana na dużą skalę jako materiał izolacyjny w budynkach, jak również w opakowaniach do ochrony wszelkiego rodzaju towarów. Dotychczas uważano ją za trudną do recyklingu z powodu zanieczyszczeń, takich jak cement lub inne pozostałości budowlane. Sam EPS nadaje się w 100% do recyklingu.
Zakład recyklingu PolyStyreneLoop powstał, aby udowodnić, że przemysłowy, odbywający się w zamkniętej pętli odzysk EPS z odpadów rozbiórkowych na budowach jest technicznie możliwy i ekonomicznie opłacalny. Początkowo będzie zasilany odpadami pozyskiwanymi z placów budów w Holandii i Niemczech, a następnie przetwarzany w nowy materiał izolacyjny wysokiej jakości. W przyszłości mają do niego trafiać odpady także z innych krajów.

W fabryce usuwany będzie również dodatek HBCD i inne rodzaje zanieczyszczeń - takie jak pozostałości budowlane lub cement – a cenne pozostałości, takie jak brom, zostaną odzyskane.

Jesteśmy szczęśliwi, że po wielu latach ciężkiej pracy zakład zaczyna działać - powiedział Lein Tange, współdyrektor PolyStyreneLoop. Przybliża nas to o krok do zamknięcia pętli w zakresie recyklingu EPS w Europie.
Zakład będzie w stanie poddać recyklingowi 3300 ton odpadów rozbiórkowych z pianki polistyrenowej rocznie, potwierdzając tym samym techniczną, środowiskową i ekonomiczną wykonalność nowego procesu odzysku, w którym pianki polistyrenowe zawierające HBCD mogą zostać w pełni włączone do gospodarki obiegu zamkniętego zamiast zostać z niej wykluczone. W przyszłości możliwy stanie się również recykling polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Ten zakład jest cennym nabytkiem dla Holandii i Europy - powiedziała w nagranym komunikacie wideo holenderska sekretarz stanu ds. infrastruktury i gospodarki wodnej Stientje van Veldhoven. PolyStyreneLoop jest świetnym przykładem tworzenia wartości i uruchamia gigantyczne koło zamachowe oraz model biznesowy, który zasługuje na propagowanie – i tak będzie.

To wspaniałe mieć taki flagowy zakład recyklingu w naszej społeczności – powiedział w trakcie oficjalnej ceremonii otwarcia Eerik van Merrienboer, burmistrz Temeuzen. Liczę, że przyczyni się on do bardziej ekologicznej renowacji budynków.

Wyjątkowa jest również struktura prawna PolyStyreneLoop. Jej członkami jest ponad 70 przedstawicieli przemysłu z całego łańcucha wartości styropianu. Stworzyła ją Spółdzielnia PolyStyreneLoop przy wsparciu dotacji z programu LIFE Unii Europejskiej.

Na zakończenie imprezy Jan Noordegraaf, współdyrektor PolyStyreneLoop, podziękował ICL-IP, Lanxess, BEWi Circular, EUMEPS, Rabobank, Synthos, IVH, Rygol, Kingspan, FSDE, Philippine, HSV i Sunpor Kunststoff za sponsorowanie imprezy.

Opracowano na podstawie informacji PolyStyreneLoop