Listopadowe seminarium o eksporcie opakowań na rynek brytyjski
30 Oct 2018 14:18

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego we współpracy z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową organizuje seminarium pn. "Eksportuj do Wielkiej Brytanii - innowacyjność i design w opakowaniach", które zostało zaplanowane na 21 listopada br. Jest to już trzecia edycja spotkań z cyklu "Eksportuj do...". Odbędzie się ona w gościnnych murach warszawskiej Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43. Miesięcznik „Opakowanie” został patronem medialnym tego wydarzenia.

Pomimo niepewności związanej z Brexitem, rynek brytyjski nadal jest jednym z najważniejszych kierunków eksportowych dla polskiej gospodarki. Polskie produkty stają się coraz bardziej widoczne na półkach brytyjskich sklepów, a walory dobrej jakości w rozsądnej cenie są zauważane przez brytyjskich konsumentów. Jednak mimo przyjaznego klimatu biznesowego, różnice kulturowe i brak wiedzy o upodobaniach brytyjskich konsumentów powodują, że polscy eksporterzy nie do końca wykorzystują szanse, które ten rynek oferuje. Dotyczy to również przemysłu opakowaniowego, który w ostatnich czasach rozwija się bardzo intensywnie. Postęp w dziedzinie technologii żywności, biotechnologii, materiałoznawstwie, towaroznawstwie i technologii wpływa na potrzebę tworzenia nowych opakowań, które odpowiadałyby wymaganiom stawianym zarówno przez producentów, jak i konsumentów. Wszystkie te działania służą wzmocnieniu przewagi konkurencyjnej zarówno na rynku polskim, jak i rynkach międzynarodowych poprzez odpowiedni dobór narzędzi służących internacjonalizacji marek.
Opakowanie jest wizytówką produktu – czego zatem szukają Brytyjczycy, gdy odwiedzają sklepy (czy może częściej robią zakupy w internecie)? Czy polskie wzornictwo w opakowaniach zdaje egzamin na rynku brytyjskim? Odpowiedzi na te pytania oferuje seminarium, podczas którego branżowi eksperci podzielą się swoimi obserwacjami.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia można przesyłać do 19 listopada 2018 r. na adres: agnieszka.jedrzejczak@mazovia.pl

Oto zaktualizowany program konferencji:

8:30 - 9:30 Rejestracja

9:30 - 9:40 Powitanie

dr Tomasz Braun, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Paweł Siwecki, Dyrektor Zarządzający Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (BPCC)

9:40 - 10:00 Obecna sytuacja na rynku brytyjskim w świetle Brexitu (przepisy celne, relacje handlowe między Polską i Wielką Brytanią).

Stephen Steele, I sekretarz, szef działu ekonomicznego Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie

10:00 – 10:10 Wsparcie BPCC w wejściu na rynek brytyjski.

Bartosz Kowalczyk, Prezes PB Link, Picklemedia

10:10 – 10:30 Opakowanie i wzornictwo – wymagania konsumenta brytyjskiego - trendy na brytyjskim rynku na przykładzie.

Marek Schejbal, BPCC, EMIXIT Ltd.

10:30 – 10:50 Dopasowanie strategii promocji i sprzedaży do obecnej sytuacji na rynku brytyjskim – czyli jak zareklamować polskie produkty w UK?
Bartosz Kowalczyk, Prezes PB Link, Picklemedia

10:50 – 11:10 Nowoczesne technologie i innowacje międzybranżowe w opakowaniach.
Marta Ciszewska, Deloitte

11:10 – 11:30 Standardy i certyfikaty na rynku brytyjskim – jak to wygląda dziś, a jak to mogłoby wyglądać po Brexicie?
Agnieszka Majewska, BSI Group

11:30 – 11:50 Przerwa kawowa

11:50 – 12:10 Logistyka – przewóz towaru z Polski do Wielkiej Brytanii – możliwe scenariusze Brexitowe, opakowanie a transport.
Krzysztof Łukoszyk, Raben Group

12:10 – 12:30 Jak eksportować i utrzymać płynność finansową? Zawieranie umów handlowych, płatność za usługi, odzyskiwanie należności i faktoring.
Tomasz Rodak, Bibby Financial Services

12:30 – 12:50 Rozliczenia w handlu zagranicznym i zabezpieczenie ryzyka kursowego dla MŚP.
Jakub Makurat, Ebury

12:50 – 13:50 Panel dyskusyjny: Marka polska a konsument brytyjski - jak się promować? Z czym się kojarzy 'Polska' na brytyjskim rynku.

13:50 – 14:00 Zakończenie

14:00 Lunch

Na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego