Metsä Board ogłosiła zwycięzcę konkursu Better with Less
16 Mar 2020 13:14

Firma Metsä Board dokonała wyboru zwycięzcy swojego międzynarodowego konkursu projektowania opakowań Better with Less – Design Challenge. „Expandable Eco Street Food Ware” to inteligentne i ekologiczne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na opakowania jedzenia serwowanego na ulicy i stanowi alternatywę dla stosowania tworzyw sztucznych. W projektach zgłoszonych w tym roku szczególną rolę odgrywały zrównoważony rozwój i podwójna rola opakowań.

Zwycięzcą zostało uniwersalne, niezawierające tworzyw sztucznych opakowanie, które może być prostą, a jednocześnie atrakcyjną alternatywą dla plastikowych i styropianowych pojemników, w których zwykle podawane są produkty fast food. Ułożony na płasko tekturowy pojemnik ma średnicę 25 centymetrów i można go złożyć na co najmniej osiem różnych sposobów, uzyskując na przykład rożek albo talerz. Ta prosta konstrukcja ma więc wiele zastosowań i można jej używać z różnymi rodzajami żywności.

Oprócz oszczędności materiału, konstrukcja ta ogranicza przestrzeń zajmowaną przez pojemnik podczas przechowywania, jak również podczas utylizacji i recyklingu. Opakowanie Expandable Eco Street Food Ware zostało zaprojektowane przez Christinę Gamboa, dyrektora artystycznego, i Gaudy'ego Danao III, zastępcę dyrektora kreatywnego. Oboje pochodzą z Filipin. Christine i Gaudy otrzymają nagrodę główną w wysokości 7 tys. euro.

„Zwycięski projekt jest prosty, inteligentny i praktyczny. Udało się w nim połączyć wszechstronność z wykorzystaniem możliwie najmniejszej ilości materiałów, realizując wszystkie założenia koncepcji »Better with Less«. To opakowanie zapewnia komfort użytkownikom, jest naprawdę ekologiczne i ekonomiczne. Jako materiał zastosowano tekturę barierową, która nie zawiera tworzyw sztucznych, łatwo poddaje się recyklingowi, nadaje się do kompostowania i jest biodegradowalna” – powiedział przewodniczący konkursu i członek jury, Ilkka Harju, Metsä Board Packaging Services Director.

Zwycięzcą drugiej nagrody o wartości 2 tys. euro, jest „Bruk” – ekologiczne opakowanie kartonowe do napojów, w którym ograniczono ilość używanego plastiku i które można łatwo poddać recyklingowi, zaprojektowane przez Erica Smitha ze Stanów Zjednoczonych. Trzecia nagroda w wysokości 1 tys. euro została przyznana „Razor” – minimalistycznemu opakowaniu z tektury, które zastępuje standardowe opakowanie plastikowe i osłania tylko głowice jednorazowych maszynek do golenia, pozostawiając odkryte uchwyty. Projekt ten opracowali studenci kierunku projektowania produktów w Münster School of Design: Magdalena Schmitz, Sarah Redlich, Mikayla Just i Alejandro Don Flores.

„Zwycięskie projekty są przykładami starannej adaptacji i innowacyjnego wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegowej, a konkurencja między trzema najlepszymi pomysłami była bardzo zażarta. Przedstawiono wiele inspirujących rozwiązań odzwierciedlających zmianę trendów konsumenckich w kierunku rezygnacji z tworzyw sztucznych na rzecz bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. W niektórych projektach opakowanie odgrywa podwójną rolę, stając się częścią produktu podczas jego używania, co dodatkowo zwiększa jego przydatność w gospodarce obiegowej” – powiedział Ilkka Harju, Packaging Services Director w Metsä Board.

Metsä Board ufundowała również nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta w jej ośrodku w Finlandii. Opakowanie „Reload”, które umożliwia przechowywanie i sortowanie świeżych i zużytych baterii, zdobyło uznanie sędziów w kategorii studenckiej. To opakowanie zaprojektowali Hamzeh Za'balawi, Franziska Prior, Marcel Diederich i Oliver Ricker. Ponadto wyróżnienie otrzymało opakowanie Preject FF Jaspera Chou – trwały, niezawierający kleju pojemnik na frytki i ketchup.

Międzynarodowy konkurs na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge 2019-2020 został zorganizowany przez Metsä Board, która wchodzi w skład Metsä Group. Celem konkursu było zachęcenie projektantów do opracowywania przyjaznych dla środowiska wersji najczęściej używanych opakowań konsumenckich. Swoje pomysły zgłosiło aż 146 uczestników z 28 krajów. W skład jury weszli specjaliści od projektowania opakowań z całego świata.

Więcej informacji o zwycięskich projektach i finalistach można znaleźć na głównej stronie konkursu – betterwithless.org.

Źródło: Metsä Board

Zdjęcia (od góry): 1. „Expandable Eco Street Food Ware”/ 2. "Bruk"/ 3. "Razor"