Progroup planuje inwestycję w Strykowie
26 Sep 2019 07:22

Firma Progroup AG z siedzibą w Landau w Palatynacie wraz ze swoją strategią ‚Two Twentyfive‘ wyznacza sobie ambitne cele rozwojowe. W ramach uroczystości z okazji dziesięciolecia istnienia fabryki formatów tektury falistej został ogłoszony plan budowy kolejnej, większej i jeszcze wydajniejszej fabryki w Strykowie. Tym samym Polska stanie się ważnym ośrodkiem programu rozwoju przedsiębiorstwa, które ma w tym kraju dwa zakłady, jeden w Strykowie, a drugi w Trzcinicy. Razem z nową fabryką w Strykowie łączne zdolności wytwórcze zwiększą się do 520 tys. ton na rok, a Polska stanie się dzięki temu jedną z najważniejszych lokalizacji produkcyjnych Progroup w Europie Środkowej.

Nowa fabryka formatów tektury falistej o powierzchni 27.900 metrów kwadratowych ma być zlokalizowana na aktualnej działce o powierzchni 229 tys. metrów kwadratowych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej fabryki. Wolumen inwestycji ma wynosić 75 mln euro. Będzie to jedna z największych inwestycji w regionie. „Bardzo się cieszymy, że możemy przekazać informację o tej kluczowej decyzji jako o ważnej nowości w ramach naszej imprezy jubileuszowej. Dzięki tej inwestycji powstanie ponad 50 nowych miejsc pracy oraz miejsc dla stażystów. Nasza nowa fabryka charakteryzuje się zrównoważoną produkcją, nowoczesnym środowiskiem pracy i licznymi innowacjami technicznymi. Ze względu na to, że jesteśmy przedsiębiorstwem rodzinnym, ogromne znaczenie ma dla nas zrównoważone i długoterminowe myślenie i działanie” - podkreślał Jürgen Heindl, prezes zarządu i założyciel Progroup AG.

Witold Kosmowski, burmistrz Strykowa, przekazał życzenia w imieniu miasta z okazji dziesięciolecia, wyraził uznanie dla decyzji o nowej inwestycji przedsiębiorstwa, która jest nowym impulsem do rozwoju regionu, a także zaznaczył, że z ogromną przyjemnością przyjmie zaproszenie na uroczyste otwarcie nowej fabryki tektury falistej w 2021 roku.

Dorota Lombardi, dyrektor ds. rozwoju przedsiębiorczości w regionie łódzkim, wspomniała odważne przedsięwzięcie gospodarcze, jakim było zbudowanie nowego zakładu w świeżo utworzonej specjalnej strefie ekonomicznej. Ponadto pochwaliła ona wzorcową rolę przedsiębiorstwa w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju i życzyła powodzenia przy nowym przedsięwzięciu, dzięki któremu do Polski trafi nowy kapitał.

Filozofia Green-Hightech zmniejsza emisje CO2

Zgodnie z filozofią Green-Hightech firmy Progroup nowa fabryka w wielu obszarach spełnia z nawiązką wysokie wymagania w zakresie pozwoleń na eksploatację dla fabryk tego rodzaju. Należy do tego urządzenie kogeneracyjne, które zaopatruje fabrykę w prąd, ciepło i zimno. Ciepło odpadowe powstające podczas wytwarzania prądu wykorzystywane jest bezpośrednio na potrzeby ogrzewania lub z zastosowaniem metody absorpcyjnej do chłodzenia, co wpływa znacznie na redukcję emisji CO2.

Progroup osiąga znacznie mniejsze emisje gazów cieplarnianych nie tylko w procesach produkcyjnych, także portfel produktów osiąga szczytowe wartości. Papiery Next Fibre i tektury faliste Next Board są produkowane z zastosowaniem mniejszej ilości energii i surowców, co powoduje zmniejszenie emisji CO2 o 50 lub 15 procent przy jednocześnie poprawionych parametrach technicznych.

Nowoczesne stanowiska pracy eliminują konieczność stosowania wyposażenia ochronnego

Nowa fabryka tektury falistej spełnia wszystkie wymogi dotyczące nowoczesnych miejsc pracy w produkcji. Wydajne instalacje filtracyjne usuwają niemal cały pył ze środowiska pracy, a innowacyjny system izolacji dźwiękowej zapewnia wyczuwalne zmniejszenie obciążenia hałasem. Dzięki temu noszenie osobistego wyposażenia ochronnego jest zbędne.

Wydajne procesy produkcyjne zwiększają konkurencyjność

Technologia, która będzie stosowana w nowej fabryce Stryków, jest wysoce innowacyjna. Należy do niej na przykład koncepcja One-Man-Dry-End, wydajny magazyn regałowy o pojemności 15 tys. miejsc magazynowych z czterema automatycznymi układnicami regałowymi lub sterowany komputerowo przepływ towarów z elektrycznymi układarkami. Na końcowym etapie rozbudowy produkcja osiągnie ponadto najwyższy stopień automatyzacji w całej branży.

Źródło: Progroup