Projekt F4F otrzymał wsparcie Unii Europejskiej
1 Apr 2021 12:00

Piec dla Przyszłości (Furnace for the Future, F4F) został wybrany spośród 311 projektów, które zakwalifikowały się do drugiej fazy Funduszu Innowacji Unii Europejskiej, jednego z największych europejskich programów wspierających wdrażanie innowacyjnych technologii niskoemisyjnych.

Projekt F4F narodził się w marcu 2020 r., gdy producenci opakowań szklanych połączyli swe siły przy stworzeniu pierwszego na świecie wielkogabarytowego, hybrydowego pieca tlenowo-paliwowego przeznaczonego do produkcji na masową skalę, który – zdaniem organizacji FEVE – pozwoli branży producentów szkła przejść na odnawialne źródła energii oraz ograniczyć o 60% emisję CO2 w piecu (i 50% w całym zakładzie produkcyjnym). Obecnie do wytwarzania szklanych produktów wykorzystuje się ok. 80% gazu i 20% elektryczności. Dzięki odwróceniu tych proporcji (20% gazu i 80% elektryczności) możliwe będzie drastyczne zredukowanie śladu węglowego opakowań szklanych.

Jesteśmy zaszczyceni faktem znalezienia się w gronie 70 projektów uznanych przez Komisję Europejską za strategiczne z punktu widzenia neutralnej klimatycznie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. To dla nas, przygotowujących się do wejścia do drugiej rundy aplikacji i możliwie szybkiego wdrożenia F4F w życie, wielki powód do dumy – skomentował Michel Giannuzzi, prezes FEVE. Piec dla Przyszłości stanowi krok w kierunku zrównoważonej przyszłości opakowań szklanych o kluczowym znaczeniu. Dzięki temu projektowi zaspokoimy główne potrzeby naszych klientów i wzmocnimy wspólne z nimi relacje.

Procesy elektrycznego topienia już istnieją, ale ograniczają się do małych pieców przeznaczonych do wytopu bezbarwnego szkła z ograniczoną zawartością surowca pozyskanego z recyklingu. F4F sprawi, że elektryczne topienie stanie się możliwe w wielkoskalowym, przemysłowym, hybrydowym piecu tlenowo-paliwowym zasilanym w 80% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, przeznaczonym do wszystkich kolorów szkła i wykorzystującym duże ilości szkła z recyklingu.

Projekt F4F jest wspierany technicznie i finansowo przez 19 firm produkujących szkło opakowaniowe, które podpisały wiążące porozumienie i które łącznie reprezentują ponad 90% europejskich mocy produkcyjnych. Do budowy pieca w niemieckim Obernkirchen wybrano Grupę Ardagh i to ona będzie beneficjentem Funduszu, silnie wspieranym przez branżowe konsorcjum. Każdy z partnerów będzie współfinansował projekt, a w zamian otrzyma dostęp do technologii i know-how. Współpraca w ramach sektora zapewnia wiele korzyści z punktu widzenia późniejszego wykorzystania i komercjalizacji technologii.

Mocno angażujemy się w transformację naszej branży ku zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce – podkreśla Adeline Farrelly, sekretarz generalna FEVE. Z zadowoleniem przyjmujemy wsparcie ze strony instytucji publicznych oraz naszych partnerów, które pomoże nam ją urzeczywistnić.

Opracowano na podstawie informacji FEVE