Przemysł 4.0 w czasach koronawirusa
20 Mar 2020 11:15

Producenci maszyn pakujących oferują wsparcie z użyciem nowoczesnych technologii. Branża radzi sobie z pandemią całkiem dobrze, jednak blokada granic odbija się również na jej funkcjonowaniu. Z tego powodu włoskie stowarzyszenia branżowe wzywają decydentów do wydania specjalnych przepustek zdrowotnych dla swoich serwisantów.

W czasach, gdy dotarcie do miejsca pracy staje się trudnym do realizacji wyzwaniem, zapewnianie pomocy i usług serwisowych - także poza granicami kraju - wydaje się niemożliwością. Mimo to włoscy producenci maszyn pakujących, drukujących i wykańczających (z których blisko 60% trafia na eksport) dają sobie z tym radę. Najnowocześniejsze technologie, wbudowane czujniki oraz łączność z - oraz między - maszynami to potężna broń włoskich przedsiębiorców w walce z koronawirusem oraz związanymi z nim ograniczeniami przemieszczania się.

Jak branża radzi sobie z pandemią

Ze wstępnych danych (stale uzupełnianych) zgromadzonych w badaniu przeprowadzonym przez Acimga, stowarzyszenie reprezentujące producentów maszyn dla sektorów graficznego, papierowego i przetwórczego, blisko 2/3 firm nie zgłosiło dotychczas wyższego poziomu absencji pracowników spowodowanych przez choroby, strajki lub problemy z dotarciem do miejsca pracy. Prawie 90% przedsiębiorstw deklaruje, że nie musiało dotychczas wysyłać pracowników na przymusowe urlopy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kryzys związany z pandemią może się wydłużyć; w takim wypadku 50% zamierza skorzystać ze wsparcia socjalnego dla pracowników.

Sytuacja wygląda nieco inaczej z punktu widzenia skali produkcji maszyn. Około 1/3 firm informuje o ograniczeniu poziomów produkcji od 50 do 75%, a 1/4 od 25 do 50%. Z drugiej strony co dziesiąta firma nie zauważyła żadnych zmian w poziomie produkcji, a 1/3 jednie nieznaczne spadki (maksymalnie 25%).

Tę wyraźną sprzeczność między dostępnością personelu i wydajnością produkcji można tłumaczyć spadkiem liczby zamówień, trudnością w docieraniu do klientów (tak włoskich, jak i zagranicznych), jak również zmniejszeniem ilości tzw. leadów sprzedażowych. W efekcie 19% firm informuje o poważnych (co najmniej 50-proc.) spadkach dochodów, ok. 50% o 20-proc. spadkach, a 1/4 o braku istotnych zmian. Należy jednak liczyć się z pogorszeniem tych wskaźników, jeśli kryzys potrwa co najmniej kwartał – w takim wypadku 94% badanych firm przewiduje spadek przychodów w granicach od co najmniej 20% do 50%.

„To trudny scenariusz” - wyjaśnia Aldo Peretti, prezes Acimga. „Nasi technicy i sprzedawcy nie mogą podróżować. Na szczęście w obliczu Przemysłu 4.0 wiele firm już dawno posiada możliwości świadczenia usług zdalnego wsparcia. Wiele włoskich maszyn jest wyposażonych w czujniki zdalnego monitorowania, a niektóre z przedsiębiorstw posiadają programy konserwacji zapobiegawczej, które zapobiegają przestojom w produkcji i nieprzewidzianym awariom. Dzięki tym usługom jesteśmy w stanie obiecać, że maszyny pakujące nie przestaną pracować w przypadku kolejnych problemów. To już nie jest usługa o charakterze komercyjnym, ale praktycznie publicznym. Funkcjonowanie łańcuchów dostaw żywności i leków musi być podtrzymane, a w tym celu i my mamy do wykonania swoje zadania. Teraz, gdy problem rozszerzył się na skalę globalną, Włochy muszą wyjść z kryzysu jak najprędzej i wspomóc łańcuchy dostaw na całym świecie. Z tego powodu Acimga, wspólnie z Federmacchine oraz Confindustria, zwróciła się do odpowiednich ministerstw o jak najszybsze wydanie przepustki medycznej uznawanej na całym świecie, która możliwie szybko potwierdzi, że nasi technicy są zdrowi. W chwili, gdy – miejmy nadzieję – ilość zarażeń we Włoszech zacznie spadać, a reszta Europy może nadal tkwić w kryzysie, pomoże nam ona w przywróceniu obecnie wstrzymanych usług instalacji maszyn, a także w zapewnieniu wsparcia serwisowego u klientów spoza Włoch, o ile będzie ono konieczne. Musimy zagwarantować, że opakowaniowy łańcuch dostaw, teraz potrzeby bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, nie ulegnie przerwaniu i zapewni nowy impuls dla całego przemysłu.”

Na podstawie informacji Acimga opracował TK