Rapida 145 i dwie sztance CorruCUT trafią do Model Group
22 Nov 2021 12:54

Model Group zainwestuje w maszynę Rapida 145 z jedenastoma zespołami drukującymi i wykańczającymi oraz w dwie maszyny CorruCUT firmy Koenig & Bauer. Rapida ma wejść do produkcji w czeskiej Opawie wiosną 2022 roku, natomiast pierwsza z dwóch sztanc rotacyjnych CorruCUT zostanie zainstalowana w drugim czeskim zakładzie w Nymburku pod koniec przyszłego roku.

Koenig & Bauer pod każdym względem spełnił nasze wysokie oczekiwania w zakresie jakości, zrównoważonego rozwoju i wydajności. Przy okazji szukaliśmy jednego partnera dla pełnego pakietu inwestycji. Szerokie portfolio produktów oferowanych przez Koenig & Bauer jest więc idealnie dopasowane do naszej firmy - mówi Roman Jamnický, dyrektor operacyjny firmy Model Obaly. Druga maszyna CorruCUT ma zostać zainstalowana w polskim zakładzie grupy w Czosnowie pod Warszawą. Wszystkie trzy urządzenia stanowią prawdziwy postęp w technologii druku dla przemysłu opakowaniowego i łączą w sobie wysoką jakość i precyzję druku z wiodącą na rynku wydajnością.

Innowacje i nowe rozwiązania techniczne

Każda z dwóch maszyn CorruCUT (na zdjęciu) wykorzystuje nowatorski, wstępnie ustawiany zespół wycinania rotacyjnego. Pozwala to na przyrząd niewykorzystywanego cylindra wykrawającego do kolejnego zadania bez wpływania na bieżącą produkcję, a także na w pełni automatyczną wymianę po zakończeniu aktualnego zlecenia. Członek zarządu Koenig & Bauer, Christoph Müller: Dzięki tym dwóm maszynom Koenig & Bauer w końcu wszedł na rynek bezpośredniego druku na tekturze falistej. Celem w perspektywie średnioterminowej jest osiągnięcie na nim typowej dla Koenig & Bauer pozycji rynkowej. Ponadto maszyny będą wyposażone we wszystkie dostępne unikalne rozwiązania, takie jak systemy wymiany wałków aniloksowych i podciśnieniowe podajniki taśmowe bez wałków podających. Ważnym i nieodłącznym elementem pakietu maszyn są również różne aktualizacje oprogramowania, które podnoszą poziom automatyzacji i znacznie ułatwiają pracę operatorom. Nasz zespół stale opracowuje nowe i innowacyjne rozwiązania techniczne przeznaczone dla naszych maszyn. Wysłuchujemy klientów i współpracujemy z nimi na zasadzie partnerstwa. To gwarantuje, że wydajność naszych maszyn może być jeszcze podniesiona - dodaje Christoph Müller.

Rapida 145 z jedenastoma zespołami

Firma Model Obaly od 1976 r. zainstalowała dwanaście arkuszowych maszyn offsetowych od Koenig & Bauer. Na obecny zestaw rozwiązań tej firmy składa się Rapida 145, dwa modele Rapida 142 oraz średnioformatowa Rapida 106.

Nowa Rapida 145 została kupiona w celu zwiększenia mocy produkcyjnych drukarni w Opawie od wiosny 2022 r. Zostanie ona ustawiona na fundamentach podniesionych o 420 mm, aby umożliwić obróbkę tektur ciężkich i falistych, w konfiguracji z sześcioma zespołami drukującymi, zespołem lakierującym oraz dwoma pośrednimi zespołami suszącymi ustawionymi przed kolejnym zespołem drukującym, drugim zespołem lakierującym oraz trójsekcyjnym wydłużonym podawaniem. Do najważniejszych cech automatyki należą automatyczne systemy non-stop i logistyki stosów, system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS, symultaniczna wymiana płyt z DriveTronic SPC oraz Plate Ident, a także systemy myjące CleanTronic Synchro do równoległych procesów mycia. Aby umożliwić mieszaną pracę w trybie UV/konwencjonalnym, a tym samym maksymalną wszechstronność w zakresie uszlachetniania produktów w trybie inline, maszyna została wyposażona dodatkowo w suszarki UV między zespołami oraz w pełen zestaw systemów suszenia IR, gorącym powietrzem i UV na wydłużonym wykładaniu.

Tradycja i przyszłość

Model Group jest zarządzana przez czwarte pokolenie założycieli, Daniela i Elisabeth Model. Firma powstała niespełna 150 lat temu i dorobiła się spółek-córek w siedmiu krajach. Grupa opracowuje, produkuje i zaopatruje klientów w inteligentne, innowacyjne displaye i opakowania najwyższej jakości z tektury litej i falistej. W 15 europejskich zakładach pracuje ok. 4600 pracowników. W ubiegłym roku wypracowali oni obroty na poziomie ponad 800 mln euro. Szczególną rolę w firmie przywiązuje się do kwestii zrównoważonego rozwoju – przykładowo od kilku lat do produkcji swych wyrobów wykorzystuje ona niemal wyłącznie włókna pochodzące z recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer