Recykling polipropylenu w centrum uwagi NEXTLOOPP
7 Apr 2021 13:11

Firmy reprezentujące pełen przekrój opakowaniowego łańcucha wartości, w tym m.in. Danone, Viridor, Sealed Air oraz Tomra, zgłosiły swój akces do projektu, którego celem jest stworzenie opakowań ze zrecyklowanego polipropylenu nadających się do pakowania żywności.

Lider projektu, firma Nextek, podkreśla, że obecnie opakowania z PP są spalane w celu pozyskania energii, składowane na wysypiskach śmieci lub przetwarzane w procesach downcyclingu na produkty niskiej jakości, co przyczynia się do marnowania cennych surowców.

Nowa inicjatywa o nazwie „NEXTLOOPP” wykorzystuje sprawdzone na komercyjną skalę metody oddzielania polipropylenu przeznaczonego do kontaktu z żywnością przy użyciu technologii znaczników. Ich elementem są również supernowoczesne procesy neutralizacji substancji toksycznych, które mają zapewnić zgodność z normami stawianymi przez Unię Europejską oraz USA przed opakowaniami na żywność.

Do NEXTLOOPP przystąpiły czołowe organizacje, począwszy od właścicieli marek, dostawców, uniwersytetów i stowarzyszeń branżowych aż po po użytkowników końcowych w łańcuchu dostaw polipropylenu, w celu stworzenia najwyższej jakości tworzywa nadającego się do kontaktu z żywnością, które ma być dostępne w Wielkiej Brytanii do 2022 r.

Komentując potencjał projektu, prof. Edward Kosior, założyciel i dyrektor generalny Nextek, mówi: Pozwoli on właścicielom marek w realizacji ich docelowego poziomu recyklingu oraz znacząco zmniejszy zużycie tworzyw pierwotnych pozyskiwanych z ropy naftowej. Dodatkowo bardzo zredukuje emisje CO2 i ilość odpadów trafiających na wysypiska oraz do spalarni.

Luke Burgess, dyrektor ds. rozwoju biznesu polimerów w firmie Viridor, dodaje: Viridor wierzy, że rozpowszechnienie wiedzy na temat polimerów oraz doświadczenia w kwestii recyklingu w ramach międzysektorowej współpracy i innowacji stanowi klucz do zagwarantowania, by odpady były bardziej cenione jako surowiec i powracały do gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie jest ich miejsce.

Zmniejszenie naszej zależności od pierwotnego plastiku nie tylko wzmacnia obieg zamknięty, ponieważ ciągłe stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu zapewnia dodatkowo znaczne oszczędności energii, przyczyniając się do wyraźnie większych korzyści środowiskowych dla Wielkiej Brytanii.

Adam Elman, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Kockner Pentaplast: Wykorzystywanie zalet tworzyw poprzez utrzymywanie ich w obrębie gospodarki i z dala od środowiska naturalnego to klucz do spełnienia celów Paktu na Rzecz Plastiku (Plastics Pact) i bardzo ważny element naszej strategii.

Zamiana tradycyjnego modelu liniowego konsumpcji dóbr (zgodnie z modelem 'take-make-waste') na system cyrkularny jest również jednym z wielu ważnych kroków w kierunku znacznego zmniejszenia naszej emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z NEXTLOOPP przy tym ważnym projekcie.

Do 23 marca 2021 r. do projektu NEXTLOOPP przystąpiło 29 organizacji z różnych ogniw łańcucha dostaw polipropylenu. Wkrótce zasilą go kolejne firmy międzynarodowe.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe