Sidel pomaga butelkować napoje Gatorade w Argentynie
14 May 2020 11:24

  Dzięki współpracy z firmą Sidel, Cervecería y Maltería Quilmes, największe przedsiębiorstwo produkujące napoje w Argentynie, osiągnęło wysoki poziom wydajności – nawet 100% – dla swojej najnowszej kompletnej linii do napełniania na gorąco, w ramach stałego dążenia do doskonałości. Stosując rozwiązanie dla szybkiego butelkowania przedsiębiorstwo wytwarza między innymi napoje izotoniczne marki Gatorade w pojemnikach PET, w zgodzie ze standardami jakości PepsiCo. Nowa linia oferuje korzyści w zakresie elastyczności produkcji i ochrony środowiska, szczególnie dzięki oszczędności energii.
Quilmes działa w Argentynie od ponad 130 lat. Firma rozpoczęła swoją działalność od branży piwnej, otwierając swój pierwszy browar w mieście Quilmes, około 20 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Buenos Aires. „Przez lata firma Quilmes rozwijała się w kierunku wszystkich kategorii napojów, w końcu rozpoczęła działalność na rynku napojów gazowanych. Stało się to około 20 lat temu dzięki wyłącznej franczyzie PepsiCo w zakresie produkcji, dystrybucji i marketingu całej linii napojów oferowanych przez markę w Argentynie” – wyjaśnił Juan José Ferrer, kierownik zakładu w Quilmes. Firma ma również udziały w branży wód – dzięki Eco de los Andes SA, będącej efektem współpracy z Nestlé Waters. „Celem firmy jest dostarczanie konsumentom wysokiej jakości napojów oraz dbanie o środowisko. Inwestycja w linię rozlewniczą firmy Sidel idealnie się w niego wpasowuje" – dodaje.
Podwojenie wydajności produkcji opakowań PET dzięki zintegrowanemu rozwiązaniu dla butelkowania
Inwestycja w nową linię produkcyjną napełniania na gorąco w południowym zakładzie w Buenos Aires była konieczna, ponieważ jest to jedyny zakład, który zaopatruje cały rynek krajowy, a także eksportuje produkty do Urugwaju. „Obie linie PET osiągnęły granice swojej wydajności, dlatego potrzebowaliśmy jeszcze większej linii, aby zwiększyć nasz udział w argentyńskim rynku. Drugim celem było stworzenie bardziej nowoczesnej linii, o niższym zużyciu energii i większej wydajności” – mówi Juan José Ferrer. Dzięki nowej inwestycji w linię Sidel Quilmes więcej niż podwoiła swoją zdolność do produkcji napojów w opakowaniach PET, zwiększając wydajność z 22 tys. do 45 tys. butelek na godzinę.
Brano pod uwagę różne firmy mogące dostarczyć nową linię rozlewniczą. „Przekonały nas dobre doświadczenia z różnymi urządzeniami firmy Sidel w przeszłości i postanowiliśmy nadal stawiać na jej rozwiązania. Obecnie, dwa lata po jej uruchomieniu, jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności linii. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze firmy Sidel do tej inwestycji był fakt, że w Quilmes szukaliśmy kompletnego rozwiązania spełniającego nasze potrzeby. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko linię rozlewniczą, ale także proces pasteryzacji produktów (Tetra Pak Processing Systems), aby zmaksymalizować potencjalne synergie. Firma Sidel wykazała niezbędną elastyczność i była w stanie dostarczyć odpowiednie rozwiązanie, tworząc dla nas lepszy model wydajności i jakości produkcji” – kontynuuje.
Quilmes była również bardzo zadowolona z pozytywnej współpracy z zespołem ekspertów firmy Sidel na etapie projektowania – jeszcze przed instalacją linii, a także podczas samej instalacji i obsługi posprzedażowej. „Zaczęliśmy, oczywiście, od ustalenia z zespołem ds. projektowania linii najlepszych opcji dla Quilmes. W drugiej kolejności istotna była faza początkowa, w której potrzebowaliśmy pomocy firmy Sidel. Maszyny zostały zainstalowane w nowej strefie hali produkcyjnej, dlatego stanęliśmy w obliczu typowych trudności związanych z wykorzystywanymi przez nas urządzeniami; niemniej jednak dzięki pomocy firmy Sidel byliśmy w stanie na bieżąco rozwiązywać te problemy szybko i bezpiecznie” – mówi dalej Juan José Ferrer. Kolejną zaletą współpracy z firmą Sidel, którą w Quilmes dostrzeżono bardzo wcześnie, była usługa wsparcia technicznego, zarówno ze strony techników serwisu terenowego (FSE – Field Service Engineers), jak i zdalna. W przypadku jakiejkolwiek nagłej potrzeby lub awarii usługa ta zapewnia pomoc FSE 24 godziny na dobę. Opcjonalnie pracownicy serwisowi mogą zdalnie połączyć się z maszyną i zaproponować najlepsze rozwiązanie. „Kilkukrotnie skorzystaliśmy z tej usługi, co pozwoliło nam utrzymać ciągłość produkcji”.

Niezawodność i elastyczność produkcji zgodna ze standardami PepsiCo
Linia do napełniania na gorąco charakteryzuje się doskonałą elastycznością produkcji. „Może nalewać na gorąco napoje izotoniczne, soki i produkty z miąższem lub bez. Ponadto linia ta jest również w stanie napełniać na zimno, dzięki czemu możemy oferować konsumentom szerszą gamę produktów” – mówi. Napój Gatorade jest obecnie produkowany w wielu smakach i pojemnościach: 500 ml, 750 ml, 1200 ml, a od niedawna – 300 ml, z płaskimi lub sportowymi nakrętkami. Jeśli chodzi o etykietowanie, nowe rozwiązanie umożliwia umieszczanie częściowych etykiet tylko na jednej części butelki lub pełnych etykiet na całej butelce, zapewniając nowe opcje marketingowe dla wyróżnienia butelek na półkach supermarketów.
„Jeśli chodzi o elastyczność zapewnianą przez naszą linię produkcyjną, mamy również możliwość obsługiwania kilku sposobów pakowania, takich jak 6-paki, 12-paki lub 24-paki”. Co do paletyzacji produktów w pojemnikach PET napełnianych na gorąco, jakość jest bardzo istotną kwestią i należy ją zagwarantować. „Aby sprostać wymaganiom transportu na duże odległości i przy trudnych warunkach drogowych, paletyzacja musi być przeprowadzana precyzyjnie, niezawodnie i z zapewnieniem wysokiego poziomu stabilności. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań firmy Sidel dla procesu paletyzacji, ponieważ gwarantują one bezpieczeństwo naszych produktów, dzięki czemu docierają one do klientów w nienaruszonym stanie” – podkreśla.
Quilmes działa jako rozlewnia PepsiCo, dlatego walidacja nowej linii odbywa się na podstawie ustalonego protokołu zatwierdzenia. Przed uruchomieniem produkcji przemysłowej na linii przeprowadzono etap walidacji wszystkich typów pojemników we francuskich laboratoriach badających opakowania, należących do firmy Sidel. Według Kierownika Zakładu, „indywidualna walidacja każdej z naszych butelek Gatorade została przeprowadzona zgodnie ze specyfikacjami PepsiCo, co umożliwiło produkcję form. Ze względu na wymagania PepsiCo, podczas pierwszych serii produkcji opakowań przestrzegaliśmy protokołu jakości dotyczącego wydajności linii i liczby pozbawionych wad butelek wyprodukowanych w trakcie procesu. Każdy etap przebiegł pomyślnie”.
Poszanowanie środowiska i 100% wydajność
Po ustaleniu szczegółów zakupu linii firma Quilmes współpracowała z zespołami technicznymi i projektowymi firmy Sidel, aby znaleźć idealny układ i lokalizację maszyn, co pozwoliło zoptymalizować ergonomię pracy personelu i czas przechodzenia pomiędzy różnymi stacjami sterowania, a także dostawę materiałów eksploatacyjnych. Wszystkie szczegóły dotyczące uruchomienia linii zostały ponownie przeanalizowane we współpracy z zespołem Sidel, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w tym projekcie. „Jesteśmy dzisiaj bardzo zadowoleni z lokalizacji maszyn w każdym z obszarów, z ogólnego rozmieszczenia operatorów, obsługi dostaw i dostępu do miejsc, w których przechowywane są części zamienne”. Zespoły pracujące w Quilmes były mile zaskoczone poziomem wydajności uzyskanym przez linię. „Pracujemy ze średnią wydajnością wynoszącą 95%, a czasami linia działa nawet przez wiele godzin przy 100% wydajności. Dzięki sposobowi, w jaki została zaprojektowana linia, jest ona idealnie wyważona pod kątem zapewnienia niezawodności. Warto również wspomnieć, że pomimo wszelkich trudności, wydajność ta została bardzo szybko osiągnięta podczas rozruchu. Obecnie, produkcja butelek 500 ml osiąga 45 tys. butelek/godz., przy wydajności wynoszącej 95%” – podsumowuje Juan José Ferrer.
Linia obejmuje pierwszą w zakładzie nalewarkę rozdmuchową Sidel Combi, która zapewnia wiele korzyści odpowiadających zaangażowaniu firmy Quilmes w ochronę środowiska. Combi zużywa mniej energii niż rozdmuchiwarka, którą zastąpiła, eliminując na przykład konieczność transportu butelek. Ponadto zapobiega narażaniu opakowań na czynniki zewnętrzne podczas transportu, co poprawia jakość produktu. Do codziennej obsługi maszyn potrzeba mniej osób, co prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania pracy naszych operatorów i pozwala im skupić się na innych zadaniach związanych z konserwacją i jakością. Właśnie dlatego firma Quilmes wybrała Combi.
Ponadto ochrona środowiska jest dla Quilmes bardzo ważną kwestią. „Jeśli chodzi o zużycie energii, linia oferuje system równowagi termicznej, który umożliwia nam ponowne wykorzystanie ciepła wypromieniowywanego przez gorącą butelkę w chłodni do pierwszego etapu podgrzewania cieczy przed pasteryzacją. Przyczyniło się to do oszczędności ciepła wynoszącej pomiędzy 10% a 15% w porównaniu z poprzednią linią”. Pozostałe korzyści związane ze zużyciem energii dotyczą form rozdmuchowych Combi. „Proces nagrzewania poprzednich form odbywał się przy użyciu gorącego oleju, który zużywał więcej ciepła. Teraz, dzięki naszemu Combi, proces odbywa się elektrycznie. Zapewnia to dużą precyzję procesu nagrzewania w obszarach, w których musimy ogrzać, i pozwala na 15% oszczędność ciepła w porównaniu z rozdmuchiwarką starszej generacji, której używaliśmy wcześniej”.
„Krótko mówiąc, polecamy Sidel. Jest to firma z ogromnym doświadczeniem w branży napojów, a także oferująca najnowocześniejszą technologię, usługi i wsparcie. Byłbym bardzo szczęśliwy, mogąc ponownie współpracować z firmą Sidel w przyszłości”– podsumowuje Juan José Ferrer.
Źródło: Sidel