Świetne wyniki włoskich producentów maszyn opakowaniowych
3 Jul 2019 08:38

Włoski przemysł maszyn opakowaniowych potwierdza swoją pozycję jednego z najdynamiczniej rozwijających się sektorów produkcyjnych na Półwyspie Apenińskim. Zajmująca pierwsze miejsce pod względem udziału w całkowitym eksporcie dóbr inwestycyjnych (24,4%) branża składa się z 631 firm umiejscowionych głównie wzdłuż Via Emilia, drogi prowadzącej z Mediolanu do Rimini, oraz w regionach: piemonckim, weneckim oraz toskańskim. Włochy konkurują o pozycję dominatora w zakresie technologii i udziałów rynkowych z Niemcami i obecnie odpowiadają za 1/4 globalnego eksportu maszyn opakowaniowych na świecie.

Sektor nieustannie się rozwija, zarówno dzięki popytowi płynącemu z rynku wewnętrznego, jak i od klientów zagranicznych; 2018 r. zamknął obrotami w wysokości 7,85 mld euro, co oznacza wzrost o 9,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Sprzedaż we Włoszech wzrosła w tym okresie o 10,7% do poziomu 1,6 mld euro, podczas gdy eksport notujący obroty w wysokości 6,2 mld euro przyrósł o 9%.

Rynki międzynarodowe

Unia Europejska pozostaje kluczowym rynkiem i odpowiada za 38,1% całkowitych obrotów (2,05 mld euro). Czterej najwięksi importerzy włoskich maszyn to kraje europejskie: Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Na drugim miejscu znalazła się Azja (obroty w wysokości 1,024 mld euro i 19% udział, który spadł o 8% w porównaniu z 2017 r.). Największymi odbiorcami azjatyckimi są Chiny (8. miejsce na liście krajów-importerów), Japonia (11.), Indie (16.) oraz Indonezja (19.).

Ważny rynek północnoamerykański plasuje się na 3. miejscu wśród odbiorców włoskich maszyn z obrotami w wysokości 741,3 mln euro (13,8% udział) i przyrostem na poziomie 25% w porównaniu z 2017 r. Kluczowe dla tak dobrego wyniku są USA, które zwiększyły zakupy o 31%, do kwoty 676,4 mln euro, i odpowiadają za ponad 90% całego importu włoskich maszyn na kontynencie.

Kolejne miejsca zajmują: Ameryka Środkowa i Południowa (552,7 mln euro, 10,3% udziału), gdzie największymi importerami są Meksyk i Brazylia; europejskie kraje nie wchodzące w skład UE (518,6 mln euro, 9,6%) z Federacją Rosyjską na czele (7. miejsce wśród krajów-importerów), oraz Afryka i Oceania (492,1 mln euro, 9,1%).

Klienci

Kluczowym odbiorcą włoskich maszyn pozostaje sektor spożywczo-napojowy, który odpowiadał za 55,3% całkowitych obrotów sektora w 2018 r. (w tym producenci opakowań na żywność: 29,2%, obroty 2,293 mld euro, a opakowań na napoje: 26,1%).

Trzecie miejsce zajmuje segment określony jako „Inne”, do którego zaliczają się m.in. maszyny do produkcji opakowań dla sektora tytoniowego, higienicznego itp., z obrotami w wysokości 1,584 mld euro, następnie farmaceutyczny (1,36 mld euro). Listę zamykają producenci chemii i kosmetyków z obrotami (odpowiednio) 291 mln i 284 mln euro.

Prognozy

„Biorąc pod uwagę spadek liczby zamówień w pierwszym kwartale br., z ostrożnością podchodzimy do kolejnych prognoz na bieżący rok. Rynki są niestabilne, a sytuacja geopolityczna wielu krajów nieustannie się zmienia” - komentuje prezes stowarzyszenia Ucima Enrico Aureli.

„Jednak zważywszy na to, że w drugim kwartale zamówienia wróciły do normy, spodziewamy się utrzymania lub lekkiej poprawy fantastycznych wyników, które osiągnęliśmy rok temu”.

Na podstawie informacji Ucima opracował TK