Ultralekka butelka zwrotna z PET
29 Jul 2020 13:50

„Zmniejszaj, wykorzystuj ponownie, poddawaj recyklingowi”: dla Grupy KHS te trzy filary zrównoważonego rozwoju stanowią część filozofii korporacyjnej. Producent technologii napełniania i pakowania konsekwentnie stawia na oszczędzanie zasobów, przyjazne dla recyklingu systemy i rozwiązania. Wspólnie z austriackim ekspertem w dziedzinie opakowań – firmą ALPLA opracowano innowacyjną butelkę zwrotną z materiału PET. Jej twórcy spodziewają się, że ważąca jedynie 55 gramów butelka o 35-procentowej zawartości recyklatu będzie miała pozytywny wpływ na równowagę ekologiczną środowiska.

Uznawana za jednego z liderów technologicznych w dziedzinie systemów pojemników zwrotnych Grupa KHS kieruje się w swoich działaniach dążeniem do rozwoju zrównoważonej, przyszłościowej inżynierii instalacji. Dzięki temu firma przestrzega maksymy „zredukować i poddać recyklingowi”, stwierdza Arne Wiese, Bottles & Shapes product manager w KHS Group i dodaje: „Naszym celem było stworzenie systemu pojemników zwrotnych, który byłby jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Najważniejsze są tutaj dwa parametry: niska masa i wysoki procent recyklatu ”.

Optymalizując podstawę i szyjkę eksperci od opakowań zdołali znacznie zmniejszyć masę butelki w porównaniu z konwencjonalnymi zwrotnymi pojemnikami z PET. Przy wadze 55 gramów butelka o pojemności 1,0 litra jest średnio o 10 gramów lżejsza niż jej standardowe odpowiedniki. W porównaniu do szklanych pojemników waży zaledwie jedną dziesiątą ich ciężaru. „Ta optymalizacja oznacza, że ​​ilość użytego materiału jest znacznie mniejsza, a jednocześnie zużycie paliwa, a tym samym emisja CO2 spadają podczas transportu” - wyjaśnia Wiese.

Pomimo mniejszego wykorzystania materiałów system zwrotny jest idealny dla wysokich nakładów. Butelka z PET wykazuje też wysoką odporność na substancje żrące, co oznacza, że zachowuje niezmienną jakość i wygląd nawet po wielu cyklach mycia.

Aspekty łatwego recyklingu i stopnia wykorzystania recyklatu odegrały ważną rolę w rozwoju tego innowacyjnego opakowania. „Osiągnęliśmy znakomite wyniki testów z preformami wykonanymi w 35% z materiałów pochodzących z recyklingu. W przypadku niektórych marek możliwe są również preformy zawierające nawet 50% recyklatu ”- stwierdza Wiese. Dlatego system PET opracowany przez KHS i ALPLA w pełni spełnia wymóg Komisji Europejskiej, zgodnie z którym do 2030 roku wszystkie jednorazowe butelki PET powinny zawierać 30% materiału z recyklingu.

Zoptymalizowane preformy mogą być wytwarzane na rozdmuchiwarkach KHS do opakowań zwrotnych; szczególnie nadają się do tego systemy oszczędzające zasoby takie jak InnoPET Blomax serii V. Nowe rozwiązanie jest odpowiednie dla wszystkich rodzajów napojów w segmencie opakowań zwrotnych. „Jesteśmy przekonani, że możemy szybko i skutecznie wprowadzić na rynek naszą przyjazną dla środowiska butelkę. Chcemy przeprowadzić ten proces w ścisłej współpracy z firmami rozlewniczymi” - podsumowuje Wiese.

Na podstawie informacji firmy KHS opracowała BZ