Walki wdraża zrównoważone rozwiązania dla sektora opakowań
26 Jun 2019 11:48

Firma Walki oferuje laminowane opakowania z tektury litej przeznaczone na proszki do prania oraz inne produkty higroskopijne, które zapewniają korzyści środowiskowe, a jednocześnie optymalnie chronią produkt i nadają się do obróbki nie gorzej od tych wykonanych z materiałów konwencjonalnych.

Fiński koncern z siedzibą w Espoo stosuje rozwiązania barierowe oparte na oleju talowym zamiast surowcach petrochemicznych i już teraz tworzy laminaty z certyfikowanych zrównoważonych polimerów, które są gotowe do komercyjnego debiutu.

Walki-Pack-D to rozwiązanie opracowane specjalnie z myślą o opakowaniach na proszki do prania. „D” oznacza tu detergent. Składa się ono z trwałej szarej tektury litej jako materiału bazowego, warstwy barierowej do ochrony przed parą wodą oraz cienkiego, powlekanego papieru pod zadruk i uszlachetnienia. Standardowo ten typ bariery przez parą wodną jest wykonywany z polimerów pochodzenia petrochemicznego. Walki opracowała jednak koncepcję o nazwie Walki-Wood-Pack-D, która wykorzystuje do tego celu olej talowy zamiast paliw kopalnych, powstający jako produkt uboczny w produkcji celulozy. Jako taki jest on więc pozyskiwany z surowców pochodzenia roślinnego (ale nie jadalnych). Olej talowy może być używany do produkcji powłok o cechach oraz barierowości identycznej z tymi produkowanymi z ropy.

Bariera na bazie oleju talowego chroni produkt równie efektywnie przed zlepianiem się, utrzymuje w stanie suchym i – co ważne dla producentów opakowań – zachowuje się w identyczny sposób co materiały konwencjonalne w procesie dalszej obróbki. „Laminowany produkt wyposażony w alternatywną warstwę barierową jest dokładnie taki sam jak jego poprzednik i może być wdrożony bez potrzeby dostosowywania procesów produkcji lub linii napełniających. Składa się w 100% z surowców odnawialnych i jest w pełni recyklowalny” - wyjaśnia Stefan Erdmann, dyrektor ds. obsługi technicznej i rozwoju w dziale tektur barierowych firmy Walki. Walki-Wood-Pack-D może być wykorzystywany do pakowania wszelkich rodzajów produktów proszkowanych i produktów higroskopowych, takich jak kleje do tapet i do płytek ceramicznych.

Produkcja opakowań barierowych z wykorzystaniem oleju talowego to – jak mówi Leif Frilund, prezes i dyrektor generalny Walki Group – pierwszy krok Walki na drodze do osiągnięcia jeszcze ważniejszego celu. Jest nim komercyjne wdrożenie opakowań wykonanych ze zrównoważonych polimerów, które pozwoliłyby na domknięcie cyklu obiegu materiałów. Walki wraz z firma SABIC, swym wieloletnim partnerem, prowadzi obecnie prace nad innowacyjnym procesem produkcyjnym, który pozwala na wytwarzanie polimerów z niskowartościowych, wymieszanych odpadów komunalnych, które w innym wypadku musiałyby zostać spalone lub składowane na wysypiskach śmieci. „Walki to pionier w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obecnie ponad 80% naszych produktów powstaje z surowców nadających się do odzysku lub pochodzących z recyklingu. Naszym celem jest zwiększenie tej kwoty do 100% nie później niż w 2030 r.” - dodaje Frilund.
Na podstawie informacji Walki Group opracował TK