Pojemniki składane Clever Fresh Box advance firmy bekuplast
4 Apr 2019 10:09

Transport owoców i warzyw to jedno z największych wyzwań w logistyce. Jest to swoisty wyścig z czasem, której ceną jest zawsze świeży produkt w rękach konsumenta. Warto zaznaczyć, że doświadczony i świadomy dostawca skupi się na zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia towaru, a konsument ostatecznie oceni efekty jego pracy, wybierając dorodny, apetycznie wyglądający towar.

Nie od dziś wiadomo, że skrzynka z tworzywa sztucznego zapewnia ochronę przewożonych artykułów, dlatego w Europie jest najczęściej wykorzystywanym elementem w łańcuchu dostaw świeżych owoców i warzyw. Stabilność konstrukcji i duża wytrzymałość na obciążenia to tylko część z jej atutów; do innych należą możliwość sztaplowania, układania w stosie, ułatwiają proces paletyzacji oraz magazynowania.

Jeśli powyższe argumenty są mało przekonywujące, warto przełożyć je na liczby. Z badań przeprowadzonych przez Niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Przepływu materiałów i logistyki oraz Uniwersytet Bonn wynika, że około 4% produktów transportowanych w opakowaniach jednorazowych ulega uszkodzeniu, podczas gdy stosowanie opakowań wielokrotnego użytku zmniejsza ten współczynnik do 0,1%.

Niewielka różnica procentowa? Po przeliczeniu na euro okazuje się ogromna: używanie kartonowych lub drewnianych opakowań generuje straty w wysokości 68 milionów euro rocznie, podczas gdy skrzynka plastikowa redukuje ją – drastycznie - do 2 milionów euro. Warto też dodać, że mówimy o marnotrawieniu żywności – niedopuszczalnym w XXI w., w którym naszą świadomość, wiedzę oraz nowoczesne technologie zaprzęgamy w wyeliminowanie tego problemu.

Jednym z możliwych rozwiązań ograniczających wspomniane straty może być używanie składanych skrzynek transportowych typu Clever Fresh Box advance. Zostały one zaprojektowane z myślą o zwrotnych logistykach świeżych produktów. Pojemniki te zmniejszają objętość ok. 84% w stanie pustym, a to w rezultacie skutkuje bardziej efektywnym wykorzystaniem przestrzeni w magazynie, jak i w transporcie powrotnym. Oczywiście minimalizacja pojemności maksymalizuje zysk producentów owoców i warzyw.

Pojemniki te są kluczowym elementem w strategii i organizacji dostaw, ponieważ zostały wyposażone w prosty mechanizm składania i rozkładania, który optymalizuje w ten sposób procesy półautomatycznego i w pełni zautomatyzowanego magazynowania. Ergonomiczne uchwyty zapewniają bezpieczeństwo oraz dostosowane są do przenośników taśmowych.

Atutem produktów bekuplast jest ich duża różnorodność. Dostępne są trzy modele Clever Fresh Box advance, co umożliwia dobór najlepszego typu/wersji/rozmiaru skrzynki pod konkretny towar. Co więcej z tymi pojemnikami nietrudno oszacować paletowe jednostki ładunkowe – w stosie mają one zawsze wysokość 2,34 metra.

Skomplikowane?

Może z samego początku, ale nikomu w branży nie trzeba przypominać, jaką funkcję ażur pełni w skrzynkach w ogólnej cyrkulacji powietrza. Sprawa wydaje się prosta, ale nie do końca. W zarządzaniu opakowaniami często pomijane jest kwestia temperatury, a tym bardziej etylenu. Zjawiska absorpcji tlenu oraz wydzielaniu dwutlenku węgla są kluczowe dla zachowania świeżości owoców i warzyw. Mówiąc prościej, każdy owoc nawet po zerwaniu oddycha i żyje, dlatego istotne jest spowolnienie tego procesu. Także wspomniany etylen odgrywa w tym momencie kluczową rolę (gaz ten może przyspieszyć dojrzewanie owoców nawet 10-krotnie). Nie dziwi więc uwaga, jaką firma bekuplast przywiązuje do budowy samej skrzynki – ażuru, który ma za zadanie zahamować proces dojrzewania oraz dostarczyć do odbiorcy owoce w maksymalnie dobrej formie.

Więcej informacji nt. skrzynek Clever Fresh Box advance firmy #bekuplast na stronie:

https://www.youtube.com/watch?v=Whkh5wJBtN0&feature=youtu.be&utm_source=baner_opakowanie_YT_1.04.19&utm_medium=baner_opakowanie_YT_1.04.19&utm_campaign=baner_opakowanie_YT_1.04.19&utm_term=baner_opakowanie_YT_1.04.19&utm_content=baner_opakowanie_YT_1.04.19

Źródło: bekuplast