Polska gospodarzem globalnego spotkania liderów O-I
27 Apr 2018 07:52

W zakładzie O-I w Jarosławiu odbywa właśnie się ostatni etap tegorocznej edycji międzynarodowego Programu Rozwoju Kierowników Zakładu (PMDP). Program identyfikuje i inspiruje wszystkich pracowników, którzy dzięki swojej doskonałości operacyjnej i pasji do szkła sprawiają, że O-I staje się preferowanym dostawcą opakowań szklanych dla branży spożywczej i napojów.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że spotkanie odbywa się w naszym zakładzie. Huta Szkła Jarosław to jeden z największych tego typu zakładów na świecie. Jednym z kluczowych elementów wysokiej jakości szkła z Jarosławia jest doświadczony zespół, który od lat pracuje w naszym zakładzie. Nie ma szkoły, która przygotowałaby do zawodu w naszej branży. Szkolimy wszystkich pracowników sami, a dzięki unikalnemu programowi szkoleniowemu zostają z nami na lata i często przechodzą przez wszystkie szczeble kariery w naszej firmie” – mówi Magdalena Jankowska, dyrektor ds. HR O-I na Europę Północno-Wschodnią.

Program ma na celu rozwinięcie ścieżki kariery przyszłych lub niedawno wybranych kierowników zakładów O-I na całym świecie. W ciągu trzech miesięcy szkoleń w różnych zakątkach świata specjaliści dzielą się pomysłami i dzięki temu wzmacniają współpracę miedzy zespołami, aby kształtować organizację o wysokiej wydajności.

Tegoroczna grupa uczestników liczy 21 osób, a z całego programu skorzystało łącznie już niemal 100 pracowników firmy.

„O-I jest wyjątkową firmą zarówno pod względem wielkości, jak i jakości produkowanego szkła, i ten program wprowadza uczestników do grona światowych specjalistów, od których mogą czerpać wiedzę z pierwszej ręki. Chcemy, by O-I stał się najbardziej atrakcyjną firmą w produkcji opakowań szklanych, która przyciągnie najlepszych. Dzięki programowi PMDP możemy sami rozwijać inżynierskie talenty naszych pracowników z całego świata, nie tylko pod kątem operacyjnym i technologicznym, ale także zdolności przywódczych i zarządzania. Zagadnienia z obszaru przywództwa stanowią ponad połowę programu, bo inwestujemy w pracowników, od których zależy przyszłość firmy” – powiedział John Webb, Senior Vice President and Chief Human Resources Officer w O-I.

„Jako inżynier odczuwam korzyści z bycia częścią globalnej organizacji, gdzie mogę dzielić się swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami, a to wszystko w atmosferze współpracy w innowacyjnym środowisku. Program Rozwoju Kierowników Zakładu przekonał mnie, że firma chce we mnie inwestować i ma konkretny plan rozwoju mojej ścieżki kariery” - stwierdza Radosław Roszyk, kierownik produkcji w zakładzie O-I w Antoninku koło Poznania, jeden
z uczestników tegorocznej edycji PMDP.

Tygodniowe warsztaty w polskim zakładzie w Jarosławiu, który specjalizuje się w produkcji opakowań szklanych dla producentów żywności dla dzieci, są ostatnim elementem tegorocznej szóstej już edycji programu. Uczestnicy mają za sobą już tygodniowe pobyty w dwóch innych lokalizacjach O-I: Perrysburg w Stanach Zjednoczonych i Lima w Peru. Program Rozwoju Kierowników Zakładu jest realizowany równocześnie z innymi szkoleniami z zakresu przywództwa i podnoszenia umiejętności, które skierowane są do pracowników wszystkich szczebli w firmie.

„Oprócz rozwijania zdolności przywódczych w teorii, uczestnicy korzystają także z ćwiczeń praktycznych, które mają na celu poprawę spójności i przewidywalności w funkcjonowaniu zakładu, a także doskonalenia jakości produkcji. Oferujemy szybką ścieżkę kariery - od hali produkcyjnej, po odpowiedzialne stanowisko kierownicze w branży, która dostarcza wysokiej jakości, precyzyjnie zaprojektowane opakowania szklane dla najbardziej ekscytujących
marek producentów żywności i napojów na świecie” - podsumował Pablo Vercelli, wiceprezes ds., HR w O-I Europe.

Program Rozwoju O-I przynosi oczekiwane rezultaty, czego dowodem jest realne wykorzystywanie poznanych narzędzi i technik przywódczych przez uczestników poprzednich edycji w celu poprawienia wydajności zakładów O-I.

Źródło: Owens-Illinois