Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursów Pakstar i Student Pakstar 2014
14 Jul 2014 21:33

W 2014 roku zorganizowano po raz siódmy Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz czwarty Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2014 i Student PakStar 2014, obradujące w dniu 1 lipca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań: nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.); właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu; walory ekologiczne; wzornictwo;

walory estetyczne i reklamowe; walory informacyjne opisu na opakowaniu; przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

Laureatami zostali: w kategorii opakowań jednostkowych firma Aston Investment z Zambrowa za naczynia Biotrem z otrąb pszennych (nagrodzona również nagrodą specjalną za opakowanie przyjazne środowisku); w kategorii opakowania ekspozycyjne firma Smurfit Kappa Polska wraz z Jeronimo Martins Polska S.A za opakowanie typu wrap na soki; w kategorii opakowania zbiorcze i transportowe firma TFP z Dziećmierowa za skrzynkę transportową na butelki 0,5 litrowe; w kategorii inne wyroby związane z rynkiem opakowaniowym firma Martex z otwocka za pojemnik ARBO-Eko/Juta na rośliny.

Wyróżnienia trafiły do firm: Mondi Warszawa i Jeronimo Martins Polska za oryginalny pomysł ponownego wykorzystania opakowania (opakowanie Second Live Box - domek na pieluszki); firma United Packaging S.A. z Poznania za oryginalne połączenie funkcji transportowej z ekspozycyjną (opakowanie 45d-front na produkty mięsne w kostkach); TFP Dziećmierowo za oryginalność rozwiązania ekspozycyjnego (krawat reklamowy); ConTeyor Poland z Czechowic-Dziedzic za funkcjonalność (pojemnik-kontener "Hokus in Box"); P.W. Masterchem z Przylep za innowację technologiczną (butelka-kanister z PET); TFP Dziećmierowo za oryginalną formę konstrukcyjną (opakowanie uchwyt do transportu butelek z PET); Smurfit Kappa za kompleksowe zabezpieczenie produktu z wykorzystaniem wyłącznie tektury (opakowanie na lampę).

W konkursie Student Pakstar 2014 nagrody otrzymali: Małgorzata Płoskońska z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi za opakowania na jajka; Joanna Góra z tego samego wydziału za opakowania na produkty sypkie FLAVOR Ewelina Madalińska (również ASP w Łodzi) za opakowania na kredki PACKREDKI. Wyróżnienia trafiły do: Igora Ziółkowskiego z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi za opakowanie na filiżankę ze spodkiem TRAPEZ; Anny Nowokuńskiej i Katarzyny Piątek z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie za opakowania na tabletki ziołowe „Zioła w tabletkach”, oraz Katarzyny Matuszewskiej z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi za opakowanie na leki dostępne na receptę „Medical INTUITIVE”.

Na podstawie informacji organizatora konkursu