Pro Carton otwiera kolejną edycję konkursu na opakowanie przyszłości
7 Feb 2018 07:22

Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton ogłosił kolejną edycję konkursu dla młodych projektantów opakowań – 2018 Young Designers Awards. Zwycięzcy konkursu, który organizowany jest już ósmy raz, będą mieli okazję odwiedzić młyn firmy Metsä Board w Finlandii oraz uczestniczyć w praktycznym szkoleniu prowadzonym przez firmę Mayr-Melnhof Packaging, największego europejskiego producenta kartonów składanych i lidera na rynku w tej branży.

Celem konkursu jest przyczynienie się do kształtowania przyszłości ekologicznych opakowań kartonowych oraz zachęcenie młodych projektantów do zgłaszania koncepcji opakowania w jednej z czterech kategorii: „Kreatywne opakowanie kartonowe na żywność i napoje”, „Kreatywne opakowanie kartonowe na wszystkie produkty nieżywnościowe”, „Kreatywne pomysły na wykorzystanie kartonu” oraz (nowość w 2018 r.) „Ocalmy naszą Planetę”.

W kategorii „Ocalmy naszą planetę” zadaniem młodych projektantów jest pokazanie, jak dzięki zastosowaniu nowatorskich projektów i materiałów opakowania mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Według Komisji Europejskiej Europa produkuje 26 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie, z czego mniej niż 30% jest poddawanych recyklingowi, a reszta jest składowana na wysypiskach śmieci lub spalana. Karton jest odnawialny, nadaje się do recyklingu i ulega biodegradacji, tak więc jest ekonomicznie i ekologicznie zrównoważonym materiałem do pakowania, a w kategorii „Save the Planet” podczas tegorocznej edycji konkursu wyróżnieni zostaną projektanci, którzy zaproponują wykonalny i opłacalny sposób jego wykorzystania, który zminimalizuje konieczność używania tworzyw sztucznych w procesie projektowania opakowań.

Powraca też popularna kategoria Kreatywne opakowanie kartonowe, podzielona w tym roku na dwie podkategorie: „Kreatywne opakowanie kartonowe na żywność i napoje” oraz „Kreatywne opakowanie kartonowe na wszystkie produkty nieżywnościowe”. Nowe kategorie nie tylko zwiększą szanse na wygraną, lecz także pozwolą na pogrupowanie zgłoszeń konkursowych według rodzaju produktu.

Podczas edycji 2018 nastąpi także reaktywacja kategorii „Kreatywne pomysły na wykorzystanie kartonu”, dzięki której uczestnicy będą mieli okazję zgłębić temat kreatywnego zastosowania kartonu do celów innych niż opakowania. Tutaj w poprzednich latach podziwiać mogliśmy muszki (jako element garderoby), żaluzje i wieszaki na ubrania – wszystkie wykonane z kartonu.

Finaliści konkursu, których nazwiska poznamy w sierpniu, zostaną zaproszeni wraz z nauczycielami na uroczystą kolację i ceremonię wręczenia nagród, które odbędą się w Rydze dnia 20 września 2018 r. na kongresie Stowarzyszenia Europejskich Producentów Opakowań Kartonowych ECMA. Pro Carton pokrywa wszystkie wydatki związane z wyjazdem, w tym koszty podróży, dwudniowego zakwaterowania, udziału w uroczystej kolacji oraz wieczornego wyjścia do centrum Rygi.

Oto, co o konkursie mówi Tony Hitchin, Dyrektor Generalny Pro Carton: „Z przyjemnością informujemy, że konkurs Pro Carton Young Designers Awards 2018 już się rozpoczął i młodzi projektanci mogą zgłaszać swoje innowacyjne koncepcje opakowań. Konkurs ten uznawany jest za jeden z najważniejszych europejskich konkursów młodych talentów w zakresie projektowania opakowań. Poprzedni finaliści i zwycięzcy osiągnęli wielki sukces w branży. Już nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, w jaki sposób nowe pokolenie projektantów poradzi sobie z wyzwaniami związanymi z projektowaniem opakowań, przed jakimi stoi dziś przemysł.”

„Skupiając się wyłącznie na projektach kartonowych, mamy nadzieję zachęcić i zainspirować młodych studentów wzornictwa w całej Europie do tworzenia nowych koncepcji opakowań, które będą chronić przyszłość naszej planety”.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 17 maja. Przyjmowane będą zgłoszenia studentów kierunku wzornictwo uczących się w krajach europejskich, którzy nie ukończą studiów przed latem 2018 roku. Do zgłoszenia należy dołączyć zaświadczenie z placówki edukacyjnej, do której aktualnie uczęszcza student wraz z danymi nauczyciela akademickiego. Więcej informacji na temat samego konkursu i warunków uczestnictwa można znaleźć na stronie http://www.procarton.com/awards/pro-carton-young-designers-award/2018

Źródło: Pro Carton