Progroup zbuduje drugą fabrykę tektury falistej w Strykowie
16 Feb 2021 12:45

W ramach kontynuacji swojej strategii rozwoju Progroup, jeden z wiodących producentów tektury falistej w Europie, rozpoczyna budowę kolejnej fabryki (PW14) w Polsce. Na terenie obecnej fabryki (PW07) w Strykowie powstaje już dwunasty zakład produkcyjny formatów tektury falistej firmy Progroup, który zarazem będzie trzecią fabryką w Polsce. Nowy zakład o powierzchni 27.900 metrów kwadratowych będzie wyznaczał trendy w branży w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju.

Przedsiębiorstwo zainwestuje aż 72 miliony euro w fabrykę nastawioną na zrównoważony rozwój, między innymi dzięki zastosowaniu instalacji trójgeneracyjnej do wytwarzania energii. Od czwartego kwartału 2022 roku fabryka będzie produkować do 200 tys. ton formatów tektury falistej rocznie. W ten sposób Stryków, ze zdolnością produkcyjną 825 milionów metrów kwadratowych rocznie, stanie się jednym z największych ośrodków produkcyjnych tektury falistej na świecie.

Dzięki nowej fabryce Progroup nie tylko zwiększy rolę Strykowa, ale jednocześnie umocni swoją pozycję rynkową w Środkowej i Wschodniej Europie - mówi Jürgen Heindl, prezes zarządu Progroup. Konsekwentnie kontynuujemy realizację naszej strategii rozwoju, dzięki czemu w dalszym ciągu możemy oferować naszym klientom pewność dostaw i wysoką jakość produktów, do jakiej są przyzwyczajeni.

Progroup utworzy ponad 50 nowych miejsc pracy w regionie

W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie ponad 50 wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz stażystów. Pracodawca zadba też o dobre warunki pracy. W fabryce zostaną zainstalowane wydajne instalacje filtracyjne, które będą usuwać pył nagromadzony w trakcie wykonywanej pracy, a także innowacyjny system izolacji dźwiękowej, który zmniejszy obciążenie hałasem, zapewniając komfort pracy.

Nowa fabryka wyprodukuje tektury faliste Next Board

W nowym zakładzie w Strykowie będą produkowane niemal wszystkie popularne rodzaje tektury falistej. Prędkość produkcji wyniesie 400 m/min, a szerokość robocza 3,35 metra. Linia produkcyjna jest przystosowana do wytwarzania jedno- i dwufalowych formatów tektury falistej Next Board z falami B, C i E oraz mniejszych gramatur we wszystkich kombinacjach. Produkcja tektury falistej Next Board wymaga znacznie mniejszego zużycia energii i surowców, a także zapewnia redukcję emisji CO2 średnio o 26 procent na tonę tektury falistej – przy zwiększonych ilościach produkcyjnych.

Fabryka w Strykowie będzie liderem zarządzania energią w branży

Progroup dąży do osiągnięcia bezemisyjnego recyklingu, stawiając m.in. na zastosowanie wydajnego systemu trójgeneracyjnego w fabryce w Strykowie. Działanie systemu polega na wykorzystaniu ciepła odpadowego, powstającego podczas wytwarzania prądu, m.in. w agregacie absorpcyjnym służącym do chłodzenia, a także do magazynowania w obiegu grzewczym. Zastosowanie systemu umożliwia oszczędzanie paliw kopalnych i znaczną redukcję emisji CO2. W ten sposób nowa fabryka konsekwentnie kontynuuje strategię Green Hightech firmy Progroup.

Na końcowym etapie budowy produkcja w Strykowie osiągnie jeden z najwyższych stopni automatyzacji w branży. Pracownicy będą mieli dostęp na bieżąco do danych eksploatacyjnych maszyny oraz procedur pracy poprzez urządzenia przypominające smartwatche lub zestawy słuchawkowe.

Całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokoregałowy o wysokości 32 metrów i pojemności 14 tys. miejsc magazynowych z czterema automatycznymi układnicami zapewni bezproblemową dystrybucję. Magazyn pomieści partie tektury falistej wyprodukowane w ciągu dwóch dni, umożliwiając w ten sposób precyzyjne zrealizowanie dostaw na czas poprzez optymalne rozdzielenie czasu potrzebnego na produkcję tektury falistej oraz produkcję opakowań po stronie klienta.

Budowa fabryki w Strykowie to następny ważny etap strategii rozwoju Progroup

Rozwój firmy Progroup został zaplanowany długofalowo i jest podzielony na strategiczne okresy trwające odpowiednio po dziesięć lat. Aktualnym celem jest podwojenie wielkości przedsiębiorstwa do roku 2025 w porównaniu z rokiem 2015. Okres ten obejmuje budowę łącznie 8 fabryk tektury falistej, elektrowni i fabryki papieru. Wraz ze zwiększeniem naszych zdolności produkcyjnych papieru dzięki maszynie papierniczej PM3 będziemy mogli w dalszym ciągu oferować pewność wynikającą ze stabilnego zaopatrzenia w surowce. W ten sposób dla klientów, którzy zamawiają u nas papier i tekturę falistą, pozostajemy silnym i niezawodnym partnerem - mówi Jürgen Heindl.

W wymienionym okresie inwestycyjnym powstanie razem ponad 500 nowych miejsc pracy. Łączny wolumen inwestycji dla tych projektów rozwojowych wynosi ok. 1,35 miliarda euro.

Opracowano na podstawie informacji firmy Progroup