Promienie X-RAY jako system rozszerzonej gwarancji jakości
18 Jul 2018 13:44

Możliwości detekcyjne systemu kontroli rentgenowskiej IX-GA 2475 firmy Ishida pomagają zapewnić wysoką jakość oraz przedłużyć okres przydatności do spożycia wielu produktom delikatesowym jednego z wiodących w Belgii przetwórców drobiu.

Firma Volys Star jest producentem całej gamy produktów z kurczaka i indyka, dostarczającym je na rynek detaliczny, hurtowy i gastronomiczny. Oferta wędlin w plastrach trafia do wielu wiodących detalistów w całej Europie i poza nią. Produkt jest oferowany w opakowaniach w technologii MAP (Modified Atmosphere Packing /pakowanie w atmosferze modyfikowanej) lub na tackach typu skin pack, które są poddawane pasteryzacji wysokociśnieniowej (HPP), w której zamknięte tacki są zanurzane w zimnej wodzie pod wysokim ciśnieniem izostatycznym. Tak zapakowany produkt mięsny uzyskuje okres przydatności do spożycia rozszerzony do trzech miesięcy.

Z tego powodu jest szczególnie ważne, aby przed procesem HPP zapewnić integralność każdego opakowania, bowiem każda wada zgrzewu może spowodować otwarcie opakowania. System X-ray Ishida jest w stanie wykryć w obszarze zgrzewu drobiny produktu oraz niepożądane ciała obce (w tym wypadku głównie metalowe)System Ishida zawiera dwa oddzielne pojemniki na odrzuty: jeden na ciała obce, a drugi na opakowania ze stwierdzoną wadą zgrzewu.

Volys Star uważa, że wszechstronność systemu rentgenowskiego X-ray Ishida czyni go cennym dodatkiem uzupełniającym dla ich cyklu procedur kontroli jakości. „Oczywistym jest, że nadrzędnym zadaniem jest wychwycenie ciała obcego w opakowaniach, ale możliwość zidentyfikowania wadliwych uszczelnień przed procesem pasteryzacji stanowi istotną korzyść dodatkową, szczególnie w zakresie minimalizacji strat produktowych” - wyjaśnia Filip Bonné, dyrektor operacyjny w firmie Volys.

„Jeśli chodzi o technologie alternatywne, to systemy monitoringu wizyjnego nie mają możliwości przejrzenia opakowania na wskroś. Tu Ishida X-ray jest w stanie połączyć te dwie jakościowe procedury kontrolne o kluczowym znaczeniu. Co istotne, posiada zdolność detekcji zanieczyszczeń produktem w samych spawach, czyli to, czego niektóre inne systemy rentgenowskie nie były w stanie wykonać”.

Jedną z wyjątkowych zalet systemu Ishida IX-GA 2475 jest unikalna technologia stosująca tzw. Algorytm Genetyczny (GA), umożliwiająca „wyuczenie” systemu w zakresie najbardziej typowych problemów jakościowych, zwiększających swoje zdolności operacyjne w trakcie wykonywania operacji.

W firmie Volys Star system Ishida IX-GA 2475 obsługuje dwa różne rozmiary opakowań, o masie od 80 g do 185 g, operując w swoim swobodnym zakresie operacyjnym z prędkością około 48 paczek na minutę. Maszyna jest eksploatowana w trybie do 20 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu.

Jak stwierdza Filip Bonné: „System Ishida jest bardzo łatwy w obsłudze, szybko się go konfiguruje, przezbrojenia produktów są sprawne, a także udowodnił swoją wybitną niezawodność. Ponieważ główni detaliści nieustannie podnoszą standardy bezpieczeństwa i jakości, musimy radzić sobie z aktualnym poziomem wymagań, jak i tym, który pojawi się w przyszłości. Szerokie możliwości inspekcyjne Ishida IX-GA-4075 pokazują, że jesteśmy dobrze przygotowani. Tym samym jesteśmy bardzo zadowoleni z dokonania tej inwestycji.”

Źródło: Ishida Europe