RecyClass o recyklingu opakowań z polistyrenu
18 Feb 2022 12:50

Inicjatywa RecyClass opublikowała nowy Protokół Oceny Recyklowalności Pojemników z Polistyrenu, który pozwala na testowanie potencjału odzysku pokonsumenckich opakowań sztywnych z tego materiału.

Wytyczne zostały opracowane z myślą o firmach, które chcą ocenić, czy sztywne opakowania z PS (z wyłączeniem XPS i EPS) stosowane do pakowania żywności i napojów, takie jak pojemniki na jogurty, są zgodne z zasadami recyklingu poużytkowego w Europie.

Zawarte w protokole dane mają wspomóc producentów w wytwarzaniu opakowań z polistyrenu, które – nadając się do recyklingu – nie tracą swych własności ochronnych, zagwarantować prawidłowy przebieg procesu odzysku oraz wspierać innowacyjność.

Jak informuje RecyClass, protokół zawiera kompleksową metodologię, która umożliwia testowanie innowacyjnych opakowań w warunkach laboratoryjnych i badanie ich właściwości po recyklingu. Dokument pozwala ocenić możliwości odzysku różnych składników, w tym warstw innych niż PS, powłok, dodatków, systemów zamykania, etykiet, klejów, technologii farb drukarskich i kompatybilizatorów.

Nowy protokół uzupełnia zaprezentowane wcześniej protokoły dotyczące pojemników z HDPE i polipropylenu. W ostatnim czasie Recyclass wydała również wytyczne dotyczące projektowania kolorowych pojemników polistyrenowych pod kątem ich późniejszego recyklingu.

Inicjatywa dodaje, że protokoły mają istotne znaczenie dla poprawy wskaźników recyklingu opakowań PS w Europie. Ponieważ producenci polistyrenu w ramach łańcucha wartości dążą do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, inicjatywy takie jak Styrenics Circular Solutions (SCS) pracują nad rozwojem technologii – np. służących do optymalnego oczyszczenia odpadów – w celu poprawy jakości zrecyklowanego polistyrenu.

David Eslava, dyrektor zarządzający w Eslava Plasticos i przewodniczący Komitetu Technicznego RecyClass PS, komentuje: Zapewnienie możliwości recyklingu opakowań z polityrenu, poza zwiększeniem skali ich zbiórki, jest niezbędne do poprawy zarządzania ich opadami oraz stworzenia nowego rynku dla materiałów pochodzących z recyklingu.

Doktor nauk przyrodniczych Fabian Lüth, który reprezentuje Komitet Techniczny RecyClass PS, dodaje: Dokument ma na celu zaprezentowanie w możliwie szczegółowy sposób optymalnego przebiegu procesu recyklingu w skali przemysłowej, dzięki któremu pojemniki z PS poddane recyklingowi mogłyby zostać wykorzystane w zastosowaniach o wysokiej wartości.

RecyClass jest wszechstronną inicjatywą międzybranżową, która pracuje nad zwiększeniem możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowieniem zharmonizowanego podejścia do obliczania zawartości recyklatu i jego śledzenia w Europie. Działania w ramach Recyclass obejmują rozwój protokołów oceny zdolności do recyklingu oraz naukowe badania innowacyjnych materiałów, które służą jako podstawa dla wytycznych projektowania dla celów recyklingu (Design for Recycling) i oferuje bezpłatne narzędzie dostępne online. Recyclass oferuje certyfikaty zdolności do recyklingu oraz certyfikaty identyfikowalności zawartości recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Opracowano na podstawie informacji RecyClass