RecyClass warunkowo akceptuje nieusuwalne etykiety samoprzylepne
10 Jan 2022 13:56

Firmy Avery Dennison oraz UPM Raflatac uzyskały od RecyClass warunkowe zatwierdzenie ich autorskich rozwiązań do trwałego (nieusuwalnego) klejenia etykiet, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie skali recyklingu opakowań z HDPE.

Jak informują obie firmy, wybór klejów i etykiet to kluczowa kwestia dla zapewnienia obiegu zamkniętego opakowań wykonanych z polietylenu dużej gęstości (HDPE). Jednak w przypadku opakowań klejonych na stałe istnieje konflikt między potrzebami użytkowników i firm zajmujących się recyklingiem.

Avery Dennison i UPM Raflatac poinformowały, że po raz pierwszy z powodzeniem przetestowały nieusuwalne etykiety. Z badań laboratoryjnych wynika, że materiały etykietowe firmy Avery Dennison wykorzystujące kleje akrylowe (GLOBAL MDO z S700, PE z S692N i PP60 z S7000 i S692N) oraz etykiety SMARTCIRCLE PE firmy UPM Raflatac z technologiami akrylowymi i topliwymi nie utrudniają procesu recyklingu w strumieniu odpadów z barwionego HDPE.

Obie spółki przekonują, że zgodnie z uzyskanymi wynikami testów ich technologie etykietowe – i dotyczy to również etykiet, które są nieusuwalne w procesie recyklingu – wykazują ograniczone oddziaływanie na strumień odpadów z HDPE, o ile zostały opracowane zgodnie z określonymi zasadami.

Organizacja RecyClass poinformowała, że wobec pozyskania nowych wyników testów laboratoryjnych zdecydowała się na aktualizację własnych wytycznych Design for Recycling (projektowania z myślą o recyklingu) odnośnie barwionych tworzyw sztywnych HDPE i polipropylenowych, aby umożliwić stosowanie rozwiązań obu wspomnianych firm w ramach ograniczonej kompatybilności. Rzeczone technologie obniżają poziom recyklowalności opakowań o jedną klasę w teście Online-Tool oraz w audycie certyfikacyjnym, w porównaniu z trzema klasami w przypadku innych etykiet nieusuwalnych.

RecyClass zauważa jednak, że preferowaną opcją pozostaje stosowanie zmywalnych i usuwalnych klejów.

Grupa zadaniowa RecyClass (RecyClass Decoration Taskforce) planuje przeprowadzenie dodatkowych testów etykiet i klejów w celu zwiększenia poziomu wiedzy i dostarczenia dalszych wskazówek. W ubiegłym roku RecyClass podwoiła swoje zdolności w zakresie certyfikacji produktów zawierających tworzywa z odzysku, dołączając nowe jednostki certyfikujące do swego programu.

Opracowano na podstawie informacji serwisu PackagingEurope