Recykling opakowań z metalu sięgnął 82,5%
9 Mar 2022 12:56

Odzysk opakowań z metalu osiągnął najwyższy w historii poziom 82,5%, wynika z danych opublikowanych przez APEAL, stowarzyszenie europejskich producentów stali opakowaniowej.

Organizacja informuje, że nowy wskaźnik, który oparto na danych pozyskanych w 2018 r., potwierdza czołowe miejsce stali jako materiału opakowaniowego najczęściej poddawanego recyklingowi i oznacza, że przeszło 8 na 10 produktów z metalu trafiających na rynki Unii Europejskiej jest odzyskiwane do produkcji nowych artykułów stalowych.

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Wzrost skali recyklingu na poziomie 2 punktów procentowych to jasna wiadomość dla wszystkich interesariuszy działających w łańcuchu wartości: stal opakowaniowa to sprawdzony, przetestowany i zrównoważony materiał do produkcji opakowań, idealnie dopasowany do potrzeb XXI-wiecznej gospodarki obiegu zamkniętego.

Cyrkularny charakter stali jest jej immanentną wartością. Własności magnetyczne ułatwiają jej zbiórkę, a co więcej, może być ona poddawana recyklingowi raz za razem bez najmniejszej straty swych właściwości. Obecny skok poziomów recyklingu jest w dużej mierze rezultatem selektywnej zbiórki w krajach takich jak Włoch i Polska. W sytuacji, gdy 100% tak zebranych opakowań ze stali zostaje wykorzystanych do wytwarzania nowych produktów, stal jest bez wątpienia najlepszym wyborem spośród wszystkich materiałów opakowaniowych z punktu widzenia celów CEAP 2.0 (Nowego Planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy).

Niezbędnym elementem do produkcji nowej stali w jednej z ponad 500 europejskich hut jest wsad ze złomu stalowego. Jak podkreśla APEAL, im więcej złomu wysokiej jakości trafia do nowych produktów, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na surowce i energię, co ogranicza poziom emisji CO2 do atmosfery.

Metodologia i źródła danych, na których przy tworzeniu raportu oparł się APEAL, zostały poddane niezależnej ocenie, audytowi i certyfikacji przez firmę konsultingową Eunomia.

Opracowano na podstawie informacji APEAL