Rekordowe osiągnięcia FIRST Co. z maszynami firmy Bobst
1 Aug 2018 10:10

  „Jesteśmy niezwykle dumni z pobicia dwóch rekordów świata. Osiągnęliśmy je dzięki połączeniu zdolności naszych niesamowitych ludzi i doskonałych maszyn” - tak rekordy wydajności produkcyjnej swego zakładu opisuje Ahmed Hamdy Mansour, dyrektor generalny egipskiej fabryki First Co. For Industrial Development. 2 lutego 2018 r., z użyciem pierwszej w tym zakładzie składarko-sklejarki FFG 8.20 DISCOVERY, firma pobiła rekord liczby metrów kwadratowych wyprodukowanych w trakcie jednej 8-godzinnej zmiany (62.811 m2). Miesiąc później, 1 marca, druga identyczna maszyna ustanowiła kolejny rekord świata w liczbie pudełek wyprodukowanych w trakcie 8-godzinnej zmiany (117.995 pudełek).

First Co. to firma, której nieobca jest produkcja najwyższej jakości opakowań pod presją – tego wymaga się od jednego z liderów branży papierniczo-opakowaniowej w Egipcie. Do jej klientów należą m.in. McDonald's, Procter & Gamble, Unilever oraz Samsung. Jednak Mansour – który pracuje w tej firmie od momentu jej założenia w 2007 r. - chciał osiągnąć jeszcze więcej.

„Światowy rekord liczył się dla wszystkich w firmie” - mówi. „Próbowaliśmy osiągnąć go już wcześniej, jednak bez powodzenia. Tym większa była nasza determinacja i daliśmy z siebie wszystko – każdy członek zespołu ma w sobie ducha walki i potrzebę osiągnięcia czegoś niezwykłego, dlatego jestem z nich niezwykle dumny. Ale ludzie to nie wszystko. Nie każda maszyna mogłaby to osiągnąć. Potrzebowaliśmy rozwiązania Bobst, żeby wznieść się na wyższy poziom.”

Maszyna, o której mowa - FFG 8.20 DISCOVERY – to superwydajna składarko-sklejarka do opakowań flekso, która dzięki narządowi trwającemu dwie minuty i dwóm ludziom obsługi jest prosta w użyciu, a jej nominalna prędkość produkcji – 18 tys. pudełek/godz. - może imponować. Co jeszcze przemówiło do First Co.?

„Natychmiast polubiliśmy prostotę i dokładność podajnika; jego mechanika jest doskonała” - dodaje Mansour. „System Rapidset do zmiany prac jest również bardzo atrakcyjny. Składarka oraz wyrzutnik z licznikiem paczek są bardzo dobre; mechanizm składający powala unikać błędów prowadzenia wykrojów z tektury (fishtailing) i innych podobnych problemów w trakcie składania. Jest również wyjątkowo niezawodny.”

Jak podkreśla Mansour, pobicie rekordów świata to tylko jedna z korzyści zapewnianych przez maszynę Bobst. „Nasza produkcja zwiększyła się, podobnie jak poziom jakości. Klienci doceniają również zalety kontroli jakości. To wszystko sprawia, że zwiększyliśmy nasz udział w rynku, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu dwóch maszyn FFG 8.20 DISCOVERY.”

First Co. stała się jednym z czołowych graczy branży papieru i opakowań w Egipcie dzięki koncentrowaniu się na jakości i obsłudze, konkurencyjnym cenom oraz innowacjom produktowym. Ale firma chwali się jeszcze jednym aspektem, który odróżnia ją od konkurencji: budowaniem prawdziwie partnerskich więzów zarówno z klientami, jak i dostawcami.

„To w praktyce jedna z najważniejszych rzeczy, które oferuje First Co. - nie ograniczamy się do współpracy z klientami w relacji dostawca-odbiorca, ale jesteśmy partnerami; staramy się zrozumieć, do czego dążą i próbujemy pomóc im w osiągnięciu ich celów. Pozostajemy elastyczni w dopasowywaniu się do ich potrzeb. Jeśli nasz klient rozwija się, reagujemy na to kolejnymi inwestycjami, by spełnić jego potrzeby. Nasza firma to nadal rodzinny biznes, zatem ustanowienie takich relacji ma dla nas ogromne znaczenie.”

Tę samą zasadę firma stosuje względem Bobst, który jest postrzegany jako zaufany partner, a nie wyłącznie dostawca.

First Co. podpisała pierwszą umowę z Bobst w 2007 r. na dostawę 10 maszyn i po czterech latach sukcesów osiąganych dzięki nim zdecydowała się na zakup dwóch kolejnych urządzeń. W gamie 12 linii pracujących w fabryce znajdują się: 4 sztance do tektury falistej SPO, wielkoformatowa sztanca SPeria, złociarka i wycinarka Foilmaster 104 oraz sześć składarko-sklejarek (w tym dwie EXPERTFOLD 11 A2s o wysokiej wydajności).

„Bobst to nie tylko dostawca maszyn, ale nasz partner. To absolutnie niezawodna firma – nie tylko pod względem możliwości ich maszyn, ale także obsługi posprzedażnej. Czegokolwiek bym nie wymienił, w naszej współpracy wszystko układa się idealnie.”

Mówiąc o przyszłości, Mansour nie kryje, że liczy na dalszą poprawę wydajności zakładu. „Nieustannie nad tym pracujemy. Egipski rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, nie ma czasu na odpoczynek. Jeśli chcesz utrzymać się w gronie czołowych firm, musisz stale poprawiać swoje wyniki, zarówno pod względem produktywności, jakości surowców i maszyn – dlatego nie zamierzamy przystopować.”

Firma szykuje się do zakupu dwóch kolejnych dwóch składarko-sklejarek flekso, modeli FFG 924 NT RS oraz FFG 1228 NT, dzięki którym osiągnie zdolność produkcji pudełek we wszystkich wymiarach, których oczekuje od niej rynek.

Na podstawie informacji Bobst opracował TK

Na zdjęciach (od góry): Ahmed Hamdy Mansour, dyrektor generalny egipskiej fabryki First Co. For Industrial Development; operatorzy przed maszyną FFG 8.20 DISCOVERY; budynek First Co. w Egipcie