Rośnie popyt na aluminiowe puszki aerozolowe
3 Oct 2022 10:30

Międzynarodowa Organizacja Producentów Aluminiowych Pojemników Aerozolowych (AEROBAL) poinformowała o 5,5% wzroście liczby globalnych przewozów zrealizowanych przez jej członków w pierwszej połowie 2022 r., do ok. 3 mld jednostek.

AEROBAL łączy ten wynik ze wzrostem popytu z trzech sektorów: lakierów do włosów (+34% w porównaniu z 2021 r.); produktów dla domu (+15%) oraz farmaceutyków (+9%). Dodając do tego sektory perfum (+1,2%) oraz tradycyjnie dominujących pod względem ilościowym dezodorantów, wszystkie wymienione branże odpowiadały za 57% całości dostaw.

70% wysyłek towarów zakontraktowanych u członków AEROBAL miało miejsce w Europie i w obu Amerykach, gdzie odnotowano odpowiednio 11% i 2,6% wzrost popytu. Zdecydowanie największy wzrost liczby dostaw nastąpił z Bliskiego Wschodu - o około 28%, podczas gdy regiony Azji i Australazji odnotowały wzrost o 3,2%.

Mimo tak korzystnych wyników producenci aluminiowych puszek aerozolowych obawiają się recesji na największych rynkach, która mogłaby spowodować spadek sprzedaży. Ich zdaniem na zdolności zakupowe konsumentów wpływa również wysoki poziom inflacji; z tego samego powodu spadać może popyt na szybko rotujące dobra konsumpcyjne (FMCG), takie jak produkty do pielęgnacji ciała, które stanowią około 80% dostaw realizowanych przez członków AEROBAL.
Globalny kryzys energetyczny, zatory logistyczne oraz brak wyspecjalizowanej siły roboczej wywołują największe obawy międzynarodowych producentów aluminiowych puszek aerozolowych - mówi Wan Tsang Lin, prezes AEROBAL. W wielu regionach ceny gazu i energii wystrzeliły w kosmos, stawiając producentów pod wielką presją. Co więcej, przemysł ma coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, którzy stali się czynnikiem o strategicznym znaczeniu dla firm pragnących utrzymać konkurencyjność w przyszłości.

Niezależnie od tych obaw AEROBAL przyznaje, że zainteresowanie zrównoważonymi własnościami aluminium jest dla sektora obiecujące. Wan Tsang Lin: Materiał oferuje doskonałe właściwości, takie jak dobra formowalność, lekkość i niezrównany potencjał odzysku, które mają znaczenie dla ograniczenia emisji CO2 podczas transportu, produkcji i recyklingu, a tym samym dla produkcji opakowań oszczędzających surowce nieodnawialne.

Opracowano na podstawie informacji AEROBAL