Rozwiązania Ishida dla branży drobiarskiej
27 Nov 2018 13:08

Trzy układy sortowania wagowego Ishida Flex Grader, w połączeniu z niedawno wprowadzonym na rynek systemem zdalnego monitoringu Sentinel, stanowią wsparcie służące zapewnieniu większej dokładności oraz wydajności produkcyjnej. Urządzenia są eksploatowane u jednego z wiodących holenderskich przetwórców drobiu.

Firma Van Miert realizuje cykle uboju oraz przycinania drobiu, tj. operacje poprzedzające kolejne procesy przetwórcze. W przetwórni w Breukelen są eksploatowane dwa systemy sortujące Flex Grader, a jeden w jej oddziale w Hunsel. Urządzenia Ishida naważają i sortują piersi drobiowe (breast cups, czyli piersi ze skórą i z kością) do skrzyń po 14,5 kg, obsługując do 135 produktów na minutę.

Piersi są pakowane według różnych zakresów wagowych, od dowolnej masy poniżej 300 g do porcji o ciężarze 850 i 999 g. Wysoka precyzja urządzeń Ishida Flex Grader sprawia, że produkty są spójnie klasyfikowane wagowo i sortowane do odpowiedniej kategorii. Przetwórnia Van Miert może dzięki temu maksymalizować uzysk i wartość każdego cyklu produkcyjnego. Zdublowanie wagi (tj. sytuacja, gdzie na taśmę ważącą docierają dwie piersi jednocześnie) również zostały zminimalizowane, a sortowniki Flex Grader pracują z wydajnością na poziomie około 99,3%.

Kolejna korzyść dla firmy Van Miert wynika z kompaktowych gabarytów systemu Flex Grader, które w obu fabrykach przysporzyły oszczędności cennej przestrzeni produkcyjnej. Ponadto niezawodność urządzeń Flex Grader jest kolejnym czynnikiem - o nader istotnym znaczeniu - zintegrowanej linii produkcyjnej, gdzie wszelkie nieplanowane przestoje mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla całej produkcji.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności systemu Flex Grader” - potwierdza Arno Streng, Główny Inżynier Van Miert. „Są łatwe w konfiguracji i regulacji w trakcie cyklu produkcyjnego. Skutkuje to odciążeniem operatorów, dając nam więcej czasu na prowadzenie dalszych czynności związanych z kontrolą jakości produktu”.

Urządzenia Flex Grader pracują w trybie dziewięciu godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Obecnie maszyny operują na poziomie około 70% swojej maksymalnej wydajności, co oznacza możliwość dalszego zwiększania przepustowości, o ile zajdzie taka potrzeba.

W ramach realizacji rygorystycznych standardów higieny firma Van Miert pod koniec każdej zmiany przeprowadza dokładne, pięciogodzinne czyszczenie całego obszaru przycinania. Sprzyja temu budowa maszyny Flex Grader, która została zaprojektowana na wytrzymałej konstrukcji otwartej ramy, łatwej w czyszczeniu i nie wymagającej demontowania części.

System Ishida Sentinel zapewnia zdalne monitorowanie linii. Aplikacja dostarcza szczegółowych raportów o numerach produkcyjnych oraz wynikach naważeń całkowitych, a dodatkowo informuje o wszelkich operacjach w rodzaju zmiany ustawień czy zmian targetów wagowych, dokonanych przez operatorów podczas zmiany. Dzięki nim w firmie Van Miert można natychmiast ocenić ogólną wydajność linii i przedsięwziąć wszelkie niezbędne kroki mające na celu utrzymanie maksymalnej wydajności.

„Sortowniki wagowe Ishida Flex Grader poprawiły efektywność naszej produkcji dzięki zwiększonej precyzji, kompaktowym wymiarom oraz łatwości użycia, w porównaniu do systemu, z którego korzystaliśmy do tej pory” - konkluduje Arno Streng.

„Równie ważnym jest fakt, że wdrożenie systemu Ishida Sentinel zapewniło natychmiastową dostępność do aktualnych informacji oraz statystyk maszyn na bieżąco. To z kolei umożliwiło nam utrzymanie wydajności linii na najwyższym poziomie i maksymalizację zwrot kosztów inwestycji z każdego cyklu produkcyjnego”.

Źródło: Ishida Europe