Seria farb Gecko Platinum firmy hubergroup rozszerza możliwości druku flekso
3 Nov 2016 10:01

Sektor opakowań giętkich musi spełniać rosnące wymagania klientów w zakresie wzornictwa oraz technologii. Odbiorcy oczekują nadruku wysokiej jakości przy dużych prędkościach druku, łatwej obsługi i dużej siły wiązania laminatów. W przypadku laminatów foliowych stosowanych w trudnych aplikacjach (np. w opakowaniach poddawanych sterylizacji) spełnienie tych wymagań było praktycznie niemożliwe dla drukarzy flekso, którzy musieli godzić się z tym, że zlecenia przejmują drukarnie wklęsłodrukowe.
Firma hubergroup wypuszcza na rynek nową serię farb pod nazwą „Gecko Platinum”, która idealnie wpisuje się w istniejącą rodzinę farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych „Gecko”. 25 października 2016 r. ponad 100 klientów reprezentujących międzynarodową branżę druku i specjalizujących się we fleksograficznym zadruku opakowań zjechało do niemieckiego Lengerich, by poszerzyć wiedzę dotyczącą własności tych farb. Prezentacji produktów towarzyszyła demonstracja na żywo w firmie Windmöller & Hölscher, dostawcy maszyn drukujących oraz systemów wykorzystywanych w produkcji opakowań giętkich.
O ile klasyczne farby z serii Gecko są produkowane na bazie nitrocelulozy (NC), nowa seria wykorzystuje jako spoiwo poliuretan (PU). Lutz Frischmann, dyrektor ds. zarządzania technologią w dziale farb płynnych hubergroup, wyjaśnia, dlaczego firma zdecydowała się na wykorzystanie PU: „Dla standardowych zastosowań, takich jak opakowania na produkty suche, mamy już zaawansowane systemy farb NC. Jednak nie można ich używać do aplikacji wykorzystujących sterylizację z uwagi na ograniczoną stabilność cieplną nitrocelulozy. Dotychczas do tak zaawansowanych laminacji stosowano serie specjalistycznych farb opartych na poliwinylobutyralu (PVB) lub polichlorku winylu (PVC). Niestety, drukarze flekso albo nie są w stanie w ogóle wykorzystywać tych specjalistycznych farb (na bazie PVC) lub mogą to robić w bardzo ograniczonym zakresie (farby PVB). Co więcej, właściciele marek oraz częściej żądają spoiw bez chloru i osiągają granice możliwości systemów PVC we wklęsłodruku. Kompleksowe testy prowadzone w warunkach roboczych, z użyciem różnych rozpuszczalnikowych i bezsolwentowych systemów klejenia potwierdziły, że Gecko Platinum zapewnia trwałą, wysoką siłę wiązania zarówno w przypadku standardowych, jak również wymagających zastosowań, włącznie ze sterylizacją. Jakość druku jest doskonała nawet w przypadku odwzorowywania półtonów w rozdzielczości 60 l/cm lub większej”.
Podczas prezentacji produktu dr Giuseppe Gianetti, dyrektor ds. zarządzania produktem w dziale farb płynnych w hubergroup opowiadał o rynkowych szansach, jakie zapewnia opracowanie nowego produktu. „Dostępność wysokiej jakości farb do zastosowań sterylizacyjnych umożliwia technologii flekso walkę o swój udział w rynku. Gecko Platinum Flexo otwiera nowe szanse rynkowe dla myślących o przyszłości drukarzy flekso w obszarach, które dotychczas były zarezerwowane dla drukarzy wklęsłodrukowych.”
Na podstawie informacji hubergroup opracował TK

hug_pr16004_live_demonstration_3